Ev hanımları kurs gördü ve iş sahibi oldular

Ev hanımları kurs gördü ve iş sahibi oldular
işkur

Ev hanımları kurs gördü ve iş sahibi oldular

Şanlıurfa Valiliği İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürlüğü’nün koordinesinde, sivil toplum kuruluşları ve kadın kültür merkezlerinde eğitim gören ev hanımları, mesleki eğitim kurslarına alındıktan sonra Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren, özellikle tekstil olmak üzere birçok fabrikada iş bulmaya başladı.

Son olarak İŞKUR tarafından kursa alınan 80 kadından 40’ı tekstil fabrikalarında işe başlarken, Vali Celalettin Güvenç kadınları çalıştıkları fabrikalarda ziyaret etti. Ev hanımları, özel servislerle evlerinden alınarak verilen eğitimlerin ardından, artık evine ekmek götürmeye başladı.

işkur

OSB yerleşkesinde bulunan KOSGEB Toplantı Salonu’nda Şanlıurfa İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu yıl sonu olağan toplantısı, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkalığında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Güvenç’in yanı sıra; Vali yardımcıları Ramazan Seçilmiş ve Aylin Kırcı Duman, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Organize Sanayi Bölge Müdürü Remzi İnalı, İŞKUR İl Müdürü Necdet Karasevda, İl Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, uzmanlar ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi katıldı.

Yoğun bir gündeme sahne olan toplantıda, 2012 yılı ilk üç olağan toplantısında alınan kararlar masaya yatırılırken alınan bu kararların hepsinin gerçekleştiği görüldü. Ardından kadın istihdamının desteklenmesi operasyonu konusunda sunum yapıldı. İl istihdam kurulu üyeleri, Şanlıurfa istihdamı konusunda yapmış oldukları çalışmaları değerlendirdi. İŞKUR İl Müdürü Karasevda, il müdürlüğünün 2012 yılı faaliyetleri konusunda yapılan çalışmaları ve başta kadınlar olmak üzere verilen mesleki eğitim kurslarını anlattı.

Toplantının ardından Vali Güvenç, kadınlarla birebir ilgilenen Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman ve beraberindeki heyet, Karahan ve Kübra Tekstil fabrikalarında İŞKUR’un açmış olduğu kurslar sonucunda işe başlayan kadınları çalıştıkları tekstil fabrikalarında ziyaret etti. Ev hanımı olan ve kurslar sonucunda evine ekmek götürmeye başlayan kadınlarla sohbet eden Güvenç, kadınların iş hayatına adaptasyonu ile ilgili bilgi aldı.

Fabrikalarda işe başlayan kadınlar, yeni hayatlarına alıştıklarını belirterek, kendilerine duyulan güven sonucunda başladıkları işten ötürü Vali Güvenç, Vali Yardımcısı Duman ve İŞKUR İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Bu arada, İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından; 2012 yılında 2 bin 52 iş yeri ziyareti, 16 bin 438 kişilik TYÇP (Toplum Yararına Çalışma Programı) programı projesi, 6 bin 600 kişiye mesleki eğitim, 642 kişiye işbaşı eğitim, 493 kişiye girişimcilik eğitimi, 5 bin 819 kişiye danışmanlık hizmeti, 1 iş gücü piyasası analizi, 1 istihdam kariyer ve girişimcilik fuarı gerçekleştirildiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here