Ev İşinizde Pazarlama yapmak için 5P Kuralları

Evde yapılan işlerde başarı, hedef pazara kaliteli bir ürün veya hizmet sunmaktan gelir. 5P Kuralları pazarlama da daha önce 4P olarak biliniyordu ama son yıllarda bu tekniklere insan (People) faktörü de eklendi. Evde iş yapanların genellikle kendi ürün veya hizmetlerini pazarlamaları konusunda tutarsız ve yöntemsiz davranışları olabiliyor. Oysa ki işlerinizde en çok bilinen yöntemleri bile düzgün olarak kullanabilirsiniz işletmenizi daha ileri taşıyabilirsiniz.

Pazarlamanın 5P’si: 5P Terimi kullanılan tekniklerin ilk harflerinden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla Product – Ürün, Price – Fiyat, Place – Dağıtım, Promotion – Tutundurma ve People – İnsan olarak tanımlanmıştır.

1. Ürün / Product : Ürünün fiziksel özellikleri veya sunduğunuz hizmetlerin ayrıntıları nelerdir? Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin özelliklerini ve pazarınıza özellikle nasıl fayda sağladıklarını açıklayın. Ayrıca rakiplerinizin sunduklarından farklı neler yapabiliyorsanız bunları da araştırın ve planınıza dahil edin. Ürün maliyetlerini azaltmak için ek araştırmalar yapın. Maliyetleri azaltmak için ise kaliteden taviz vermeyin.

2. Fiyat / Price : Ürün veya hizmetiniz için ne kadar ücret alıyorsunuz? Harcamalarınızı karşılamak ve kar elde etmek için yeterli miktarda kazanıyormusunuz? Pazara sağladığınız ürün kalitesi veya hizmet düzeyi için pazarda ödemek istenilen fiyat seviyelerine uymanız gerekiyor. Evden satış yaparken diğer rakiplerin fiyatlandırmalarını yakından takip edin. Bazı ev satıcıları müşterileri kendine çekmek için kar marjlarını belli ürünlerde en minimum seviyeye çekiyor. Bunu yapmalarında ki sebep ise diğer ürünlerini de müşteriye pazarlamaktır. Bu yüzden fiyat koymanız gereken ürünleri çok ucuz ürünler ile karşılaştırmayın.

3. Dağıtım / Place: Ürün veya hizmetleriniz nerede satılıyor? Ürün ve hizmetlerinizi nasıl dağıtıyorsunuz? Bu sorulara cevap vermek size işi yaptığınız yerler hakkında önemli ip uçları verecektir. Dağıtım yapmak ürünü doğru zamanda doğru yere zamanında satmak ve teslim etmek ile ilgilidir. Bunun için yapacağınız araştırmalarda mevsimsel faktörler, kargo fiyatları ve ürünün bulunabilirliği konularında müşterilerinizi tatmin edecek çalışmalar yapmanız gerekir.

4. Tutundurma / Promotion: Potansiyel müşterileri ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgilendirmek için hangi yöntemleri kullanacaksınız? Bunu yapmak için pazarınızı, pazarın nerede bulunacağı ve buna cevap verecek pazarlama mesajları nasıl oluşturabileceğinizi de anlamanız gerekir. Ürün veya hizmetiniz ile ilgili kısa süren reklamlar yapmak yerine uzun vadeli tanıtımları yapmaya odaklanın. Bir çok rakibinizin olmasından dolayı kim daha çok akılda kalır ve göz önünde olursa o daha çok ürün satacaktır.

5. İnsanlar / People : Size işinizde kim yardımcı oluyor? İşletmenizde kullandığınız insanlar ve hizmetler başarınızı etkileyebilir. Satış elemanları veya sanal asistanınız kaba ise müşterileri kaybedersiniz. Müşterilerin kiminle iş yapacakları konusunda bir tercihleri ​​vardır ve kolay kullanımı olan sistemler sunmak gerekir. Müşteri hizmetleri sunmak ve gelebilecek şikayetlere karşı hazır olmak zorundasınız.

Pazarlamada 5P Kurallarını izleyerek, pazara etkili bir şekilde ulaştığınızı ve ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri sağladığınızdan emin olabilirsiniz. Pazarınızı anlamak ve hedefleme tutumunuz ne kadar iyi olursa, onlara ulaşmak için harcadığınız harcama ve zaman da o kadar az olur. 5P kuralları pazarlamada yapmanız gereken şeylere odaklanmak için yardımcı olacaktır. Örneğin, satışlar durgun ise fiyatınızın yüksek veya belki de sipariş sisteminizde bir sorun olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu görevler sıkıcı görünebilir, ancak faaliyetlerinize odaklanmanıza, pazarınızı daha iyi anlamanıza ve müşterilere ulaşmanıza yardımcı olmak için gereklidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here