Evde Örgü Yapımı

El yapımı ve doğal olan ürünlere artan ilgi beraberinde örgü ürünlerin yeninden popülerleşmesini sağladı. Bu ilgi ile birlikte evde örgü yapımı boş zamanı ve yeteneği olan kişiler için gelir sağlayan bir yöntem oldu.
Evde Örgü Yapımı
4 dk
Son güncellenme: 20/12/2019

Örgü örmek pek çok kişinin hobileri arasında yer almanın yanı sıra aynı zamanda uzmanlar tarafından bilişsel işlevlerin güçlendirilmesi için önerilen aktiviteler arasında yer alıyor. Örgü örmenin özellikle depresif dönemlerde kaygının ve diğer olumsuz belirtilerin azaltılmasında etkili olduğu kabul ediliyor. Gözler, örgü örme aktivitesi esnasında yaptıkları hareketlerden dolayı doğal olarak yağlanıyorlar ve katarakt gibi kronik hastalıkların oluşması riski azalıyor. Belirli bir teknik ve konsantrasyon gerektirmesi nedeni ile insan beyninin olumsuz düşüncelere odaklanmasını engelliyor. Ayrıca, koordinasyonu geliştirdiği için motor beceri sorunları olan kişilere en sık tavsiye edilen aktivitelerin başında örgü örmek geliyor. 

Hobiden Gelir Kaynağına Uzanan Yol: Örgü Örme

En ucuz ve en kolay hobilerden biri olan örgü örmek özellikle ev hanımları tarafından boş zamanlarını değerlendirmenin bir yolu olarak kabul ediliyor. Özellikle soğuk ve uzun kış gecelerinde televizyon başında vakit geçirirken artık kendileri için “çocuk oyuncağı” haline gelmiş olan bu aktiviteyi neredeyse otomatiğe bağlamış bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. 

Hayat koşullarının zorlaşması, geçim sıkıntısının artması, özellikle tek maaş giren evlerde ay sonunu getirmenin her geçen gün daha da büyük bir sorun haline gelmesine bağlı olarak ev kadınları, aile bütçelerine katkıda bulunmak için gelir sağlama yollarını arıyor ve ek gelir elde etmelerini sağlayacakları ek iş fikirlerini araştırıyorlar. Evde yapılacak işler ev kadınlarının evden çıkıp herhangi bir işyerine gitmelerini gerektirmediğinden, evlerindeki günlük sorumluluklarını aksatmadan kendilerine uygun zaman planlaması yapma ve evlerinde çalışarak boş zamanlarını paraya çevirme imkanını sağlıyor. Evde örgü örüp satmak ise belki de ev hanımlarının gelir elde etmesini sağlayan en eski iş fikirleri arasında yer alıyor. Tekstil sektörünün günümüzdeki seviyesine ulaşmadığı dönemlerde örgü giysiler ve genç kızların çeyizlerinde yer alan örgü parçalar, bu konuda becerisi olan ev kadınları için bir kazanç kapısı oluyordu. Şu anda ise örgüye gösterilen ilginin yeniden artığı biliniyor. Özellikle kış aylarında örgü bereler, atkılar, eldivenler, şallar tüketicilerin çok büyük ilgisi ile karşı karşıya kalıyor. Ayrıca bebeklerin kullanımı için organik ipler örülerek yapılan özel tasarımlar, battaniyeler, battaniyeler ile takım oyuncak setleri de özellikle internet platformlarında büyük bir alıcı kitlesine sahip bulunuyor. Bu sayede de hali hazırda günlerini örgü örerek geçiren ev hanımları, keyif alarak yaptıkları bu işten para kazanma imkanını elde edebiliyorlar. 

Örgü Ören Kişiler Ürünlerini Farklı Platformlarda Satabiliyorlar

Çeşitli ilmek ve kıvrımların, şiş kullanılarak birleştirilmesine dayanan örgü tekniğinde çok farklı modeller uygulanabiliyor. Selanik, haroşa, Bavyera ve diyagonal teknikler en çok tercih edilenler olmakla birlikte örgü ören kişiler kendi yaratıcılıkları ile çok farklı desenler ve motifler ortaya çıkarabiliyorlar. Bavyera tekniği genellikle battaniyelerde, şallarda, atkılarda, berelerde kullanılırken diyagonal örgü modeli daha çok boyunluk ve şal örülürken kullanılıyor. Örgü örmeye yeni yeni başlayan kişiler başlangıçta uygulaması daha kolay olan haroşa, bal peteği, hasır örgü, baklava, karanfil yaprağı, yıldız, yonca ve şemsiye modellerini tercih edebiliyorlar. 

Örgü örüp satmak isteyen kişiler öncelikle aile, arkadaş ve akraba gibi yakın çevreleri aracılığı ile bu işi yaptıklarını duyurmayı ve müşteri bulmayı deniyorlar. Teknolojinin bu derece geliştiği günümüzde müşteri bulmak ve ürünleri satmak için yapılacak işlerin en başında sosyal medyayı aktif olarak kullanmak geliyor. Evde örgü ören ve ördüklerinden gelir elde etmeyi hedefleyen pek çok kişi sosyal medya platformları üzerinde reklam ve tanıtım yaparak ürünlerini geniş kitlelere ulaştırabiliyorlar. Bunun dışında el emeği ürünlerin alıcılara sunulmasını sağlayan yerli ve yabancı birçok internet sitesi de bulunuyor. Kullanıcılar bu sitelere üye olduktan sonra ürünlerinin fotoğraflarını ve fiyatlarını ekliyorlar. Alıcı belirtilen ödemeyi yaptıktan sonra satıcı ürünleri kargo ile alıcıya gönderiyor. Örgü ören kişiler yaptıkları ürünleri satışa sunmanın yanı sıra sipariş usulü ile de çalışabiliyorlar. Ayrıca örgü ürünler satan firmalarla ve mağazalarla görüşerek bu firmalarda ürünlerini belirli bir komisyon karşılığında satışa da sunabiliyorlar. 

Örgü Oyuncaklar Büyük İlgi Görüyor

Son yıllarda büyük ilgi gören ve amigurumi olarak adlandırılan örgü oyuncakların, ev hanımları için en karlı kazanç kapılarından biri olduğu biliniyor. Çin malı plastik oyuncakların sağlığa zararlarının ortaya çıkması ve ailelerin her alanda olduğu gibi çocuklarının oyuncaklarında da doğalı tercih etmeye başlamalarının sonucunda örgü oyuncak yapımı hızla büyüyen bir sektör olmaya devam ediyor. Tığ, ip ve elyaf kullanılarak hazırlanan amigurumi oyuncakların maliyeti çok yüksek olmamakla birlikte büyük bir el emeği gerektiriyor. Tığ kullanma konusunda az çok bilgisi olan kişiler bile internette bulunan pek çok videoyu izleyerek basitlerinden başlamak üzere amigurumi oyuncakları örmeye başlayabiliyor. 

Amigurumi oyuncakların satışının en çok yapıldığı yerlerin başında sosyal medya platformları geliyor. Örgü oyuncak yapıp satan ve Instagram’da on binlerce takipçisi olan isimler olduğu biliniyor. Siz de örgü oyuncak yapıp satmak istiyorsanız sosyal medyanın gücünü arkanıza almanızı öneriyoruz. Açtığını sosyal medya hesaplarında ördüğünüz oyuncakların resimlerini paylaşarak belirli bir süre sonunda büyük kitlelere hitap eder hale gelebiliyorsunuz. Örgü oyuncak örüp satarak para kazanmak isteyen kişiler özellikle yaz dönemlerinde turistik beldelerde ürünlerini satabilecekleri tezgahlar kiralama yolunu da tercih edebiliyorlar. Ya da bebek ve çocuk ürünleri ya da oyuncakları satan mağazalarda oyuncaklarını belirli bir komisyon karşılığında satışa sunabiliyorlar. 

Amigurumi oyuncak yapıp satmak isteyen kişilerin kullandıkları iplerin kalitesine, bebeklerde ve çocuklarda alerjiye yol açmayacak iplerin seçimine özen göstermeleri gerekiyor. Aynı şekilde bebeklerin ağızlarına aldıklarında yutma tehlikesine yol açacak göz ya da benzeri aparatlara ve aksesuarlara örgü oyuncaklarda yer verilmemesi önem taşıyor. Amigurumi oyuncaklar oldukça büyük bir el emeği istediğinden küçük ebatlardaki oyuncakların fiyatları 40 TL’den başlıyor ve yapılan ürüne göre 200 - 250 TL‘lere satılan amigurumi oyuncaklar bulunuyor. Tabii ki bu fiyatların belirlenmesinde; oyuncak örülürken kullanılan malzemelerin, el işçiliğinin ne kadar düzgün olduğunun ve ulaşılan müşteri kitlesinin etkili olduğunu belirtmek istiyoruz.

Amigurumi oyuncak örmek isteyen ancak bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler Halk Eğitim Merkezleri’nde, İSMEK’lerde ve farklı kurum / kuruluşlar tarafından düzenlenen kurslarda eğitim alabiliyorlar. Bu kurslar sonunda katılımcılar sertifika almaya da hak kazanıyorlar. Ayrıca internette hem bu örgü oyuncakların yapılışı esnasında uygulanan teknikler hem de amigurumi oyuncak tarifleri ile ilgili pek çok videoya ulaşabiliyorlar. Böylece hem keyifli bir uğraş hem de para kazanmalarını sağlayacak yeni bir meslek edinme imkanını elde edebiliyorlar. 

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
Fatma 53 ay önce
Evde fular için efe oyaları yapışıyorum ilgilenirseniz sevinirim
berrın guner 67 ay önce
evde orgu ısı yapmak ıstıyorum bebekler ıcın patık yelek kazak sapka atkı yapıyorum yaptırmak ısteyenlere yapabılırım.05425264664 ıstanbul basaksehırde oturuyorum.
Selahattin 67 ay önce
C sınıfı isg uzmanıyım uzman arayan firmalar benle irtibata geçebilir ist AND yakası 05467100560
HATİCE 67 ay önce
BEN EVDE LİF YAPIP SATMAK İSTİYORUN 05356034029 SİVAS MERKEZ ULAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ
Semra 67 ay önce
Semra evde örgü türleri yapmak istiyorum benimle irtibata geçebilirsiniz sevinirim
nesrin 69 ay önce
adanada oturuyorum örgü işi yapmak istiyorum örgü atkı bere sal bebek battaniyesi bebek örgüleri banyolifi dantel yazma oyası yapıyorum yardımcı olun lütfen5384568083
nurcan 78 ay önce
evde orgu , takı , yapabılırım her turlü etıket ısı
Neri 87 ay önce
EL ÖRGÜSÜ FOTR ŞAPKA ÖRME İŞİ YAPABİLİRİM.İLGİLENENLER MAİL ADRESİME YAZABİLİRLER. neribirinci@yahoo.com
Neri 87 ay önce
El örgüsü ve tığ ile Kasket ve fotr şapka örebilirim. İlgilenenler mail adresime yazabilirler.
Neri 87 ay önce
El örgüsü kasket ve fotr şapka örebilirim.İlgilenenler mail adresime yazabilirler.
ali 91 ay önce
Evlere çorap etiketi işi verilir Çoraplara ip ile basılan etiket işinin detayları mail ile anlatılacaktır. Çoraplar düzine olarak gönderilip düzine fiyatı 4 tl olacaktır. Çoraplar ile birlikte basım ipi ve küçük el basım cihazı ( zımbası ) ile birlikte gönderilecektir. Ödeme ilk iş bitiminin tesliminde olmak kaydı ile, devamında gelecek her işin sonunda yapılacaktır. İşin alındığı şehire kargo ücreti tarafımızdan ödenecektir, sizin göndereceğiniz iş teslimindede kargo ücreti tarafımızca ödenecektir. İş alacak kişi veya kişiler en az 50 düzine almak zorundadır. İş teslim süresi 50 çift için 3 gündür İş yapım hızı ortalama dakikada 5 çifttir. Not: İş devamlılığı mümkün olup aylık ortalama üretimimiz 50 bin çiftdir. Karşılıklı memnuniyet halinde aylık düzenli sabit bir maaşa sahip olabileceksiniz. İş ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru için corapcim23@hotmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. İşi almak isteyen, detayları konuşmak isteyenler bize mail yolu ile ulaşabilirler
hilal 92 ay önce
evde her türlü örgü yapmak istiyorum her türlü örgü işi yapabilirim gümüşlük takımı, dantel, yatak odası takımı, televizyon ünitesi süsleri, kasnak işleri, yemeni, patik ,seccade , havlu, dantel takımı, Kur-an ı Kerim kabı danteldn.paspas ,lif , her şeyi yapabilirim . paraya ihtiyacım var eşime meddi destek olmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim ... saygılarımla
zeliha 93 ay önce
Zeliha örgüden çok iyi anlıyorum evden çalışmak istiyrum acilde işe ihtiyacım var çankırı kurşunluda ikamet ediyorum bu işe nasıl nerden başlamam konusunda yadımcı olur telden ulaşırsan ız sevinirim 05334235650
nesrin 69 ay önce
adanada oturuyorum örgü işi yapmak istiyorum örgü atkı bere sal bebek battaniyesi bebek örgüleri banyolifi dantel yazma oyası yapıyorum yardımcı olun lütfen5384568083
berrın guner 67 ay önce
evde orgu ısı yapmak ıstıyorum bebekler ıcın patık yelek kazak sapka atkı yapıyorum yaptırmak ısteyenlere yapabılırım.05425264664 ıstanbul basaksehırde oturuyorum.
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.