F1 parfümlerini iki Türk girişimci pazarlayacak

Dünyada ve Türkiye’de geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Formula 1 (F1) yarışları için özel olarak üretilen parfümleri, dünyanın birçok ülkesine iki Türk girişimci pazarlayacak. “Duet” markasıyla Danimarka sıvı sabun pazarının yüzde 40’ını elinde bulunduran Zafer Hastekin ve Robert Çiftçi, bu yıl ilk kez satışa sunulacak F1 parfümlerinin başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu ülkeleri, Danimarka, Norveç ve İsveç distrübütörlüğünü aldı.

8-11 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleşecek F1 organizasyonuyla birlikte, 29.90 YTL’den Türkiye’nin 3 bin 500 noktasında ve diğer ülkelerde satışa sunulacak olan parfümlerden, 2009 yılına kadar 4.5 milyon dolarlık gelir elde edilmesi hedefleniyor.

2 genç girişimcinin öyküsü 2004 yılında, Türkiye’de bir kozmetik firmasında ihracat müdürlüğü yapan Zafer Hastekin’in, Danimarka’da doğup büyüyen bir Türk olan Robert Çiftçi ile tanışmasıyla başlamış. Roza adlı şirketleriyle Danimarka’ya kozmetik ürünleri ihraç etmeye başlayan ikili, bir süre sonra Danimarka’da sıvı sabun pazarının yüzde 40’ına hakim olmuş.

Danimarka’da yaptıkları cesur tanıtımlarla başarıyı yakaladıklarını vurgulayan Zafer Hastekin, “Zincir mağazalarda müşterilerin üzerine parfüm sıkan kızları gören Danimarkalılar şaşırıyor, ülkedeki cesur tanıtımları ilk olarak biz başlattık. Bugün Danimarka’daki bütün kozmetik mağazaları ve marketlerde ürünlerimiz en ön sırada” dedi. 2007’de Danimarka’ya 3 milyon dolarlık kozmetik ihracatı yapan ortaklar, 2008’de yüzde 100 büyüyerek bu rakamı 6 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Ardından dünyanın en önemli markalarının distrübütörlük dağıtımını yapan uluslararası şirket Unicare’in, Türkiye distribütörlüğünü alan ikili, 2006 yılında da dünyaca ünlü İngiliz saç tasarım atölyesi Tony & Guy’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Türkiye’de de 7 kuaför salonu ve bir saç tasarım atölyesi bulunan İngiliz Tony & Guy şirketi ile yaptıkları işbirliğinden olumlu sonuçlar alan ortaklar, hiç beklemeden yeni pazarlara açılmaya ve yeni ürünlerin distribütörlüğünü yapmak için araştırmalara başladı.

Gelirin yarısı Türkiye’den

Birkaç yılda 13 fuara katıldıklarını, yüzlerce ürünü araştırıp, test ettiklerini anlatan Zafer Hastekin, bu dönemde dünyanın en çok izlenen yarış organizasyonu Formula 1’de bu yıl ilk kez yarışlara özel parfümlerin piyasaya sunalacağını öğrendiklerini söyledi. Hastekin, “F1’in bu yıl Türkiye’de yapılacak olmasından da güç alarak yetkililere kendimizi tanıttık. Formula 1 organizasyonunun kendi ürettirdiği parfümlerin Türkiye dahil Ortadoğu, Danimarka, Norveç ve İsveç distribütörlüğünü aldık” diye konuştu. Parfümleri mayıs ayı başından itibaren Türkiye genelinde 3 bin 500 noktada satışa sunacaklarını ifade eden Hastekin, 29.90 YTL’ye satılacak parfümlerin büyük ilgi çekmesini beklediklerini söyledi.

Hastekin, yıl sonuna kadar F1 parfümlerinden 4.5 milyon dolarlık bir gelir hedeflediklerini, satışların yarısının Türkiye’de gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. F1’deki yarış arabalarından bazılarını da Türkiye’ye getireceklerini açıklayan Hastekin, belli merkezlerde araçları sergileyeceklerini belirtti.
(Referans)

1 YORUM

  1. merhaba iyi bir iş şimdiden hayırlı işlerben de DM yum ama ek iş yapmak istiyorum ilk etapta küçük bir koli siparişi versek ve satmaya başlasak diğer memur arkadaşlara olmazmı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here