Facebook’ta Yalan Haberlere Son

Facebook'ta Yalan Haberlere Son

Sosyal medya devi Facebook, sosyal ağda dolaşan yalan haberlere karşı önlem almaya hazırlanıyor.

1413837747-here-why-no-dislike-button-facebook

Facebook Inc. tarafından yapılan açıklamada, “1.35 milyar üyesi bulunan sosyal ağımızda her gün yüzbinlerce yalan haber yapılmakta ve yayılmaktadır. Yalan haberlerin yayılmasını engellemek için firma olarak harekete geçme kararı aldık” denildi.

Yakın bir tarihte Facebook’a gelecek yeni seçenek ile kullanıcılar, yalan, asılsız haberleri programcılara bildirebilecekleri yeni bir düğmeye sahip olacak. Raporlanan haberler siteden kaldırılmayacak ancak paylaşımın sahibi ne kadar çok rapor alırsa o kadar güvenilmez olarak belirlenecek ve gelecek zamanda bu kullanıcıdan yapılan paylaşımlar filtrelenecek.

Sosyal ağımız günümüzde önemli bir haber kaynağı olarak görülmekte ve Amerika’da yapılan bir araştırmada, internetten haberleri takip edenlerin %30’nun haberleri okumak için facebook’u kullandığı belirlenmiştir.

Facebook’ta son zamanlarda “Dinazor Görüldü”, “Noel Baba Bulundu” gibi asılsız haberler her ne kadar inanılmasa da oldukça ilgi gördü ve paylaşıldı.

Bunun yanında asılsız haberlerin yanında, komik ve mizahi olarak yapılmış asılsız haberlerin bu durumdan etkilenmeyeceği belirtildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here