Fare laboratuvarına ortaklık teklifi yağıyor

Bir Fikrin mi Var?’ yarışmasında kazandığı para ile deney hayvanı laboratuvarı kuran Begüm Buğdaycı, yurtdışında başta Almanya olmak üzere pek çok ülkeden ortaklık teklifleri almaya başladı.

Türkiye’nin ilk özel ruhsatlı deney hayvanı laboratuvarını kuran Ankaralı kadın girişimci Begüm Buğdaycı’ya yabancı ülkelerden ortaklık teklifleri yağmaya başladı. Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Buğdaycı, “Teklifler daha çok, deney hayvanı üretimi konusunda dünyanın öncü ülkesi Almanya’dan geliyor. Teklifleri değerlendiriyoruz” dedi.
LabX ve Özyeğin Üniversitesi tarafından gençlere girişimcilik ruhunu aşılamak ve kendi şirketlerini kurmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasında 2008’de 750 proje arasından birinci seçilen Begüm Buğdaycı, buradan kazandığı para ile Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı Anonim Şirketi’ni kurdu.
Buğdaycı, Türkiye’de deney hayvanı üretiminin merdiven altında yapılmasından dolayı sağlıksız sonuçlar verebileceği fikrinden yola çıkarak uluslararası standartlarda üretim yapmak amacıyla bu alana yatırım yapma kararı verdiğini söyledi. Mesleği veterinerlik olan Buğdaycı, bu alandaki açığı üniversitede deney hayvanları dersinde fark ettiğini belirterek “Türkiye’de deney hayvanları merdiven altı tesislerde üretiliyor ve bu nedenle deneyler sağlıksız sonuçlar veriyordu. Ancak standart üretilen deney hayvanına daha fazla ihtiyaç vardı. Ben de bu boşluğu değerlendirdim. Şirketi altı ortak olarak 2008’de 500 bin dolar sermaye ile kurduk. Ancak şirketin çoğunluk hissesi bende” diye konuştu.
Buğdaycı, kısa sürede elde ettikleri başarının yurtdışında da ses getirdiğini belirtti ve ekledi: “Deney hayvanı üretimi yapan şirketlerden ortaklık teklifi almaya başladık. Ayrıca yabancı sermayedarlar da ortak olmak istiyor. Teklifler daha çok, deney hayvanı üretimi konusunda dünyanın öncü ülkesi Almanya’dan geliyor. Bu teklifleri değerlendiriyoruz” dedi.

TÜBİTAK’tan 400 bin TL’lik destek
Türkiye’de deney hayvanı üretimi için büyük sermayelere ihtiyaç olduğunu aktaran Buğdaycı, ayrıca bu konuda bilgi eksikliği olduğu için bugüne kadar kimsenin bu işe girmediğini dile getirdi. Buğdaycı, yarışmadan kazandığı parayla bu alana yatırım yaptığını, TÜBİTAK’tan da çeşitli projeler kapsamında 400 bin TL’lik destek aldıklarını ifade etti. Buğdaycı, şöyle devam etti: “Şu ana kadarki yatırım tutarımız desteklerle birlikte 1 milyon TL’yi buldu. İlk etapta kobay fare anaçlarını yurtdışından getirdik. Sonra Türkiye’de üretime başladık. Çok özel deney hayvanları yetiştiriyoruz. Şu anda 10’u aşkın tür yetiştiriyoruz. İlk başladığımızda bu rakam 3’tü. Yılda yaklaşık bin deney hayvanı üretiyoruz. Müşterilerimiz arasında, üniversiteler, araştırma hastaneleri ve ilaç firmaları yer alıyor. İzmir, İstanbul, Ankara, Trabzon ve Konya gibi şehirlere özel taşıma kaplarıyla deney hayvanı gönderiyoruz.”
Türkiye’de ilk kez deney hayvanı üretim ruhsatı olan bir laboratuvar kurulduğunu dile getiren Buğdaycı, bu konuda üretimin yurtdışında yıllar öncesine dayandığını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan kullanıcı, üretici ve tedarikçi ruhsatı aldıklarını aktaran Buğdaycı, hedeflerinin şirketi Ar-Ge merkezi gibi çalıştırmak olduğunu ifade etti.

MİLYONLARCA DOLAR İTHALATA GİDİYORDU
Geçmiş yıllarda deney hayvanı ithal etmenin çok zor olduğunu dile getiren Buğdaycı, ithal edilen hayvanın fiyatının TÜrkiye’ye gelene kadar en az 3-4 kat arttığına dikkat çekerek “Çok büyük faturalar ödeniyordu. Milyonlarca dolar yurtdışına gidiyordu. 28 euro olan bir deney hayvanın fiyatı Türkiye’ye geldiğinde, 3-4 katına çıkıyordu. Sınırlı çalışma bütçesi olan doktorlar da bu nedenle kendi imkânlarıyla kısıtlı çalışmalar yapıyordu. Şimdi biz daha uygun fiyatla onlara deney hayvanı veriyoruz. 150 euroya mal olan bir deney hayvanını biz 24 TL’ye veriyoruz” dedi.Kaynak:Referans

3 YORUMLAR

  1. başarınızın devamını dılerim ben hobi olarak beslemek istiyorum nerelerden alıp ürete bilirim aydınlatırsanız sevinirm şimdiden teşe kür ederi

  2. Begüm Hanımı başarılarından dolayı kutlarım…Aslında Türkiye’ de hayata geçirilebilecek bir çok fikir var sermayesizlikden dolayı yapılamıyor askıda kalıyor
    Benimde büyük bir kaç projem var bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor.

  3. İŞTE BUDUR BRAVO..GİRİŞİMCİLİK RUHU DENEN BİR ŞEY VAR..SANIRIM BEGÜM HANIM SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMASININ AVANTAJINI KULLANMIŞ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here