Fast Food Bayiliği Veren Firmalar Ve Bayilik Şartları

Fast food sektöründe bayilik almak isteyenler için örnek firmalar üzerinden sektördeki minimum yatırım tutarı, şartlar, destekler ve daha fazlası.
Fast Food Bayiliği Veren Firmalar ve Bayilik Şartları
9 dk
Son güncellenme: 06/10/2021
Tüm Başlıklar

Kimi zaman dünyanın bir ucunda açılan küçük bir işletme yıllar sonra dünyanın her bölgesine tabelalarını asabiliyor. Franchise sistemi işletmelerin yerellikten globalliğe taşınmasını sağlıyor. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı ve birçok kişi tarafından tercih edilen lezzetleri üreten firmalar bayilik sistemi sayesinde hem kendileri kazanıyor hem de bayilik alan girişimcilerin kazanmasına aracılık ediyor. Bu yazımızın konusu da bu; fast food bayilikleri. Ülkemizde ve Türkiye’de fast food bayilik vermeye devam eden markaları ve bayilik şartları hakkında bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Just Chik’n Bayilik

21 farklı baharat ile marine edilen lezzetli tavukları ile marka bilinirliğini giderek arttıran Just Chik’n Türkiye geneline bayilik veriyor. Menüsünde farklı ama aynı ölçüde kaliteli lezzetlere yer veren firma ürün çeşitlerini sürekli geliştirerek her türlü müşteri profiline uygun seçenekler sunuyor. Fast food sektöründe bayilik almak isteyen girişimcilere hitap eden Just Chik’n kişiye özel pişen yemek konseptiyle diğer fast food zincirlerinden ayrılmaktadır. Just Chik’n bayilik almak ve fast food bayilikleri karlılığını yaşamak isteyen girişimcilerin ilk olarak firmayla iletişime geçmelidir. Karşılıklı tanışma olduktan sonra girişimci ile daha detaylı görüşmelere geçen firma lokasyon belirleme, mimari proje hazırlanması, inşaat, personel alımı ve personel eğitimi gibi süreçlerde girişimcilerin yanındadır. Tek seferlik bayilik sistemine giriş bedeli talep eden Just Chik’n bayilerinden aylık ciro üzerinden %5 royalty fee ödemesi de talep etmektedir.

Ahmet Uslu Döner Bayilik

Kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla tüketicilere sunma amacıyla kurulan Ahmet Uslu Döner, fast food bayilik arayışında olan girişimcilerin dikkatini çekiyor. Hızlı bir ivmeyle büyüyen döner firması girişimcilere %30 düzeyinde bir karlılık vadediyor. İnsan trafiğinin yoğun olduğu merkezi konumlarda açılacak dükkanları destekleyen firma bayilerinden isim hakkı bedeli kapsamında 75 bin + KDV istiyor. Bulunan işletmelerin dekorasyonu için metrekare başına kurulum bedelini 1000 TL olarak açıklayan firmanın bayiliğini açmak için şube açılış maliyeti de yaklaşık 70 bin TL dolayında tutuyor. Etlerinin %100 dana eti olması, dondurulmuş ürün kullanmaması ve fiyatlarının cazipliği Ahmet Uslu Döner müşterilerinin sadakatini sağlıyor. Girişimcileri ile bayilik sürecinin ilk aşamasından itibaren dirsek temasını koruyan Ahmet Uslu Döner, bayileri ile birlikte büyümeyi hedefliyor.

Subway Bayilik

Dünyanın bir başka büyük fast food zinciri olarak leziz ve kişiye özel sandviçleri ile nam salan Subway bayilik veren fast food firmaları arasında konumlanıyor. Faaliyet gösterdiği pazar doğrultusunda özel menüler hazırlayarak başarılarını arttıran Subway müşterilerini hem restoranlarda ağırlıyor hem de evlere servis yaparak satış potansiyelini yükseltiyor. Subway franchise toplam yatırım bedeli yaklaşık 92 bin USD’ye tekabül etmektedir ve bayiler haftalık gelirlerinin %12,5’lik kısmını reklam ve telif ödemesi altında markaya vermelidir. Subway franchise işletmeleri AVM’lerde, işlek caddelerde, yoğun nüfuslu ilçelerde yüksek karlılık bırakmaktadır. Dünya çapında sevilen ve tercih edilen bir marka olarak Subway fast food bayilik almak isteyen birçok girişimcinin hayalini süslemektedir. Siz de Subway franchise alarak karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle franchise başvurusu yapmalısınız. Başvurunuz kabul edildiği takdirde Subway çatısı altında hizmet verme sürecinizi başlatabilirsiniz.

Pidemania Bayilik

Geleneksel lezzetlerden olan pideleri özgün tariflerle hedef kitlesi ile buluşturan Pidemania yenilikçi bakış açısıyla her yaştan müşterinin beğenisini kazanıyor. Ekspress şube, AVM self servis şube, alakart restoran şube gibi farklı fast food bayilik konseptleri sunan Pidemania bayilik bütçesi 170 bin – 500 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Seçilen bayilik konsepti, işletmenin metrekaresi, işletmenin bulunduğu konum, kaliteli hizmeti sürdürmek için kaç personel gereksiniminin olacağı gibi unsurlar başlangıç için girişimcilerin harcaması gereken tutarı etkiliyor. Pidemania bayilik açılacak lokasyonların da dikkatle seçilmesi gerektiğine inanıyor. Marka değerini güçlendirmek ve bayilerinin gelirlerini koruma altına alabilmek için franchise açılacak bölgenin nüfusunun en az 100 bin olması şartını öne sürüyor. Pidemania franchise koşullarını karşılayan girişimcilerle 10 senelik franchise sözleşmesi imzalanabiliyor ve Pidemania bayilik destekleri ile de girişimcileri yalnız bırakmıyor.

Komagene Bayilik

Türkiye’nin en bilindik çiğ köfte markaları arasında yer alan Komagene Türkiye genelinde bayilik vermeye devam ediyor. Geleneksel lezzeti kolay ulaşılabilir hale getiren aynı zamanda farklı lezzetleri ile müşterilerinin beklentilerini karşılayan Komagene, fast food bayilik arayışında olan girişimciler tarafından da yakından takip ediliyor. Komagene bayilik konsepti için 20 bin ila 45 bin TL arasında bir yatırım bütçesi gerekiyor. Komagene çiğ köfte bayilik başvurusu yapıldıktan ve sözleşme imzalandıktan sonra tadilat, ekipman tedariki ve dekorasyon için girişimcilerin yaklaşık 1 ay beklemesi gerekiyor. Girişimci bu aşamada mağazanın dekorasyonu için kendisi de tercihte bulunabiliyor, süreci Komagene uzmanlarının yürütmesini de isteyebiliyor. Komagene franchise işletmelerinde farklı bir markanın ürününün ya da Komagene tarafından satışına izin verilmeyen ürünlerin satılmaması gerekiyor. İşletme hijyenine özen gösteren, müşterilere güler yüzlü servis sunan ve marka beklentilerini karşılayan girişimciler Komagene ile uzun süreli iş ortaklıklarına imza atabiliyor.

Domino’s Pizza Bayilik

Pizza dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Domino’s dünya çapındaki 14 bini aşkın şubesiyle lezzetlerini milyonlarca kişiye ulaştırıyor. Evlere pizza servisi yapan aynı zamanda şubelerinde de müşterilerini ağırlayan Domino’s dönemsel kampanyalarla kaliteli ve lezzetli ürünlerini uygun fiyatlara satıyor. Domino’s şubelerinin karlılığı tartışılmadığından fast food bayilik arayışında olanlar Domino’s bayilik şartları araştırmalarını yoğunlaştırıyor. Domino’s bayiliği alabilmek için girişimcilerin yaklaşık 250 bin dolarlık bir sermaye harcamayı göze alması gerekiyor. Yatırımın geri dönüşü 24 – 36 ay arasında değişiklik gösteriyor. Domino’s Pizza franchise şubesi açmak isteyen girişimcilerin marka kriterlerini karşılayan dükkanı bulması, bu dükkanın ise yaya trafiğinin yoğun olduğu kalabalık nüfuslu konumlarda yer alması bekleniyor. Domino’s Pizza işletmelerinin minimum 80 metrekarelik alana sahip olması, kendi bacasının bulunması, ön cephesinin en az 5 metre genişlikte olması ve tavan yüksekliğinin 2.70 metre olması gibi şartları da karşılaması gerekiyor. Domino’s franchise kabul süreci de oldukça detaylı; adayların önce başvuru yapması, başvuru kabul edildiği takdirde sunum yapması ve sunum başarılı olursa eğitime girip tamamlaması gerekiyor.

Marmaris Büfe 1964 Bayilik

Son yıllarda yaptığı yatırım ve atılımlarla adından sıklıkla söz ettiren Marmaris Büfe 1964 bayilik vermeye devam ediyor. Türkiye’de ve yurt dışında şubeleri bulunan marka tüm ürünlerini kendi imalathanesinde üretiyor. Tüketicilerinin sağlığını düşünen ve bu yönde hijyen standartlarını yükselten fast food markası dilli kaşarlı, biftek kaşarlı, füme dilli ve ciğerli sandviç çeşitleri kadar ıslak hamburgerleri ile de müşterilerinin akınına uğruyor. Marmaris Büfe 1964 bayilik almak isteyen girişimcilerin minimum 35 metrekare alana sahip bir işletme bulması gerekiyor. İnsan trafiğinin yoğun olduğu cadde veya AVM’lerde bulunan dükkanlar girişimcilere yüksek gelir elde etme imkanı sağlıyor. Marmaris Büfe 1964 bayilik almak için ise işletmenin alanına ve konumuna bağlı olarak 300 bin TL dolayında yatırım bütçesi gerekiyor. Aylık ciro hedefinin üzerine çıkan bayilerden ise aylık %5 oranında royalty fee ödemesi talep ediliyor. Bayilerinin eğitimine önem veren Marmaris Büfe 1964 franchise sözleşmesi imzalandıktan sonra yatırımcılar ve çalışanlar için 30 günlük özel bir eğitim düzenliyor. Böylece marka kalite standartlarını koruyarak tek bir şubesinde aynı lezzetleri aynı hizmet kalitesiyle tüketicilere ulaştırabiliyor.

Express Yaprak Döner

Ürünlerini ekmek arası, dürüm ve tabak porsiyon şeklinde sunan, tüm ürünlerini %100 dana eti içeriği ile hazırlayan ve ürünlerinde iç yağ kullanmadığının altını çizen Express Yaprak Döner 2006 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Express Yaprak Döner franchise toplam yatırım tutarının 100 bin TL dolayında olduğu ve yatırım için geri dönüşün 12 aylık bir süreç olduğu belirtiliyor. Marka royalty fee ödemesi talep etmiyor ve bayilerine çeşitli destekler sunuyor. Personel desteği, pazarlama desteği, ortak reklam, bölge koruması, yer seçimi, proje desteği, ürün ve eğitim destekleri ile bayilerinin başarısını arttırmayı hedefleyen Express Yaprak Döner, fast food bayilik almak isteyenlerin radarına takılıyor.

Tarihi Ortaköy Kumpircisi Bayilik

Fast food sektöründe tüketicilerin güvenini kazanan firmalar arasında yer alan Tarihi Ortaköy Kumpircisi hem İstanbul’a hem de İstanbul dışına bayilik veriyor. Fast food bayilik ilanları her geçen gün daha çok incelenen firma franchise almak isteyen girişimcileri özenle belirliyor. Marka bilinirliğini korumak ve markasına duyulan güveni perçinlemek için bayilerinin sorumluluklarının farkında olarak bayi eğitimlerine çok önem gösteriyor. Tarihi Ortaköy Kumpircisi İstanbul sınırları dışındaki bayilik için anahtar teslim bayilik bedeli olarak 35 bin TL +KDV istiyor, bu rakam İstanbul sınırları içerisindeki bayiler için 110 bin TL’ye ulaşabiliyor. En kaliteli malzemeleri en uygun fiyatlarla harmanlayarak müşterilerine sunan Tarihi Ortaköy Kumpircisi leziz kumpirleri ile en güvenilen fast food markalarından biri olmayı başarıyor. Franchise sözleşmesi imzalandıktan sonra ilk 15 gün içerisinde tüm ekipmanları bayilerine ulaştıran Tarihi Ortaköy Kumpircisi bayilik sözleşmesi kapsamında işletmenin ne kadar süre ile açık kalması gerektiğine dair yaptırımda bulunmuyor.

Kardeşler Büfe Bayilik

Kardeşler Büfe yolculuğuna 1974 yılında İzmir’in Alsancak semtinde başlamıştır. Tekrar denemek istenilen leziz tatları üreten firma bayilik vererek hizmet ağını genişletmek istemektedir. Müşteri gereksinimlerini en üst düzeyde karşılamayı, her zaman en kaliteli malzemeleri kullanmayı ve markaya duyulan güveni arttırmayı hedefleyen Kardeşler Büfe Türkiye geneline bayilik vermeye devam etmektedir. Fast food bayilik almak ile ilgilenen girişimcilerin ilgisini çeken Kardeşler Büfe bayilerinden dükkan seçimi ile ilgili titiz davranmalarını beklemektedir. Bahçesi bulunan, 50 – 100 metrekare alana sahip işlek lokasyondaki yerlerde bulunan dükkanlara marka onay vermektedir. Bayilik sözleşmesi imzalandıktan sonra Kardeşler Büfe personel seçiminden mimari projenin hazırlanmasına kadar tüm süreçlerde bayilerinin yanında olur. Kardeşler Büfe yatırım maliyeti ile ilgili bilgi almak isteyen girişimcilerin firma yetkilileri ile görüşmesi gerekir çünkü sermaye gereksinimi dükkanın konumu ve alanı doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Burger King Bayilik

Dünyanın franchise devleri arasında yer alan Burger King yatırım bütçesi yüksek yatırımcılara hitap eden bayilik şartlarına sahiptir. Faaliyet gösterdiği pazarlara uygun belirlenen menüleri ile satışlarını her daim yüksek tutmayı başaran markadan bayilik alabilmek için yaklaşık 1,5 milyon TL’yi gözden çıkarmak gerekir. Burger King markasından fast food bayilik almak isteyen girişimcilerin başarılı bir iş geçmişine, yönetim tecrübesine ve finansal güce sahip olması beklenir. Burger King marka değerlerine bağlılık da diğer bir önemli kriter olarak ön plana çıkar. Burger King bayilik almak isteyenlerin TAB Gıda ile iletişime geçmesi gerekir. Koşullar netleştirilip anlaşma sağlandığında 20 yıl süre ile Burger King bayisi olunabilir. Burger King franchise alan girişimciler aylık net ciroları üzerinden %13’lük royalty fee ödemesi yaparlar. Burger King şubelerinin de karşılaması gereken belirli kriterler bulunur. İşyerinin binanın giriş katında olması, minimum 300 metrekare alanının olması ve restoranın ön cephesinin en az 6 metre genişlikte olması gerekir. Burger King franchise şartları ile ilgili en detaylı bilgi firma yetkililerinden alınabilir, yatırım bütçesi bölgeden bölgeye dükkan özelliklerine de bağlı olarak değişebilir.

Köfteci Ramiz Bayilik

Geçmişi 1928 yılına dayanan ve Manisa’da küçük bir işletme ile yola çıkan Köfteci Ramiz, bugün Türkiye’nin en bilindik markalarından birine sahip olmayı başarmıştır. Köfteci Ramiz fast food bayilik almak isteyen girişimcilerin yaklaşık 350 bin TL’lik sermaye sahip olması gerekir. Köfteci Ramiz franchise şubeleri AVM’lerde, çarşılarda ya da genel olarak insan trafiğinin yüksek olduğu bölgelerde açılabilir. Köfteci Ramiz bayileri müşterilere her zaman kaliteli ve güler yüzlü hizmet sunmak zorundadır. Türk damak tadına uygun lezzetleri ile müşterilerine hitap eden köklü marka bayilerine eğitim, personel, yer seçimi ve bölge koruması gibi fark yaratan bayilik destekleri de sunmaktadır.

Maple Moose Bayilik

Krep severlere yeni bir lezzet şöleni sunan Maple Moose Türkiye’de bayilik veriyor. Avrupa’nın en hızlı büyüyen krep bayiliği olma unvanını kazanan firma krep, waffle ve dondurma çeşitleri ile kendi müdavimlerini yaratıyor. Fast food bayilik çeşitleri arasında farklılık arayan girişimcilerin dikkatini çeken Maple Moose bayiliği giderek daha fazla talep görmektedir. Siz de farklı lezzetleri hedef kitlenizle buluşturmak ve damaklarında tatlı izler bırakmak isterseniz Maple Moose bayilik şartları hakkında detaylı bilgi almak için firma yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ohannes Burger Bayilik

Ohannes Burger hamburger severlerin kalbini on ikiden vuracak lezzetlere imza atmaya ve Türkiye geneline bayilik vermeye devam ediyor. Özel soslu patatesleri, birbirinden lezzetli burgerleri ile hem gençlere hem de yetişkinlere hitap eden markanın bayiliğini almak için yaklaşık 350 bin TL sermaye gerekiyor. İşlek caddelerde ve yoğun nüfusa sahip merkezlerde açılan Ohannes Burger şubeleri girişimcilerin kazanç beklentilerini karşılıyor. Fast food bayilik için Ohannes Burger markasını tercih eden girişimcilerin en az 100 metre kare alana sahip bir dükkan bulması, yüksek kalitede hizmet vermesi ve işletme hijyenine özen göstermesi gerekiyor. Reklam, yer seçimi, bölge koruması, pazarlama ve eğitim destekleri sunan Ohannes Burger bayilerinin başarısı adına üzerine düşen görevleri yerine getiriyor.

Sonuç olarak fast food bayilikleri için gereken şartlar ve yatırım tutarı markaların bilinirliklerine ve franchise politikalarına göre değişebiliyor. Fast food bayilik almak isteyen girişimcilerin markalar özelinde araştırma yapması ve en doğru firma ile yola çıkması kar etmeleri adına zorunluluk olarak nitelendiriliyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.