Favori Kuyumculuk franchise veriyor.

Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel, 10 yıl içinde franchise sistemiyle 200 mağaza açmayı hedeflediklerini söyledi. Özel, Favori’nin 10 yıllık büyüme planını ve geleceğe yönelik hedeflerini dün bir basın toplantısıyla açıkladı. 2007’de dünyada toplam altın talebenin yaklaşık 3 bin 500 ton ve 80 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Özel, bu talebin 2 bin 400 tonunun altın takı ve mücevherden oluştuğunu aktardı.

Özel, Türkiye’nin 2007 yılı itibariyle 188 tonluk iç taleple Hindistan, Çin ve ABD’den sonra dünyanın dördüncü büyük takı pazarı konumunda bulunduğunu belirterek, Türk kuyumculuk sektörünün 1987 yılında altın ithalatı ve dövizin serbest bırakılmasından sonra büyük bir atılım içine girdiğini, Türkiye’nin İtalya’nın ardından dünyanın en büyük ikinci altın takı ihracatçısı konumuna yükseldiğini anlattı. Özel, “1990’ların başında 10 milyon doları bile bulmayan mücevher ihracatı 2000’li yıllarda 1 milyar doları aştı” dedi. Favori Kuyumculuk’un 2007’de 100 milyon dolar ciro sınırını aştığını, 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptığını, hedeflerinin yılda ortalama yüzde 20 büyümek olduğunu açıkladı.

2008’de 11 mağaza : Alışveriş merkezlerinde kendi markasıyla mağazalaşmaya başlayan şirketin ilk franchise mağazasının geçen hafta Bursa Kent Meydanı Alışveriş Merkezi’nde açıldığını belirten Özel, 10 yıl içinde sektördeki en yaygın mağaza ağına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Kriz söylemlerine değinen Özel, yeni bir atılım peşinde olduklarını ve kriz dönemini fırsata çevirebileceklerini söyledi. 10 yıl içinde 200 Favori mağazası açmayı planladıklarını belirten Özel, bunu franchise sistemiyle yapacaklarını ifade etti. Özel, bu sene 11 mağaza açacaklarını 2012’ye kadar da Türkiye’de 100 mağazaya ulaşacaklarını kaydetti.

Özel, mağaza başı ilk yatırım maliyetinin 200 bin dolar olduğunu, ürün karmasına göre 700 bin dolar asgari işletme sermayesi gerektiğini kaydederek, mağaza başına ilk yıllarda yıllık 1.5 milyon dolar ciro elde  edilmesinin öngörüldüğünü aktardı. Özel, İstanbul’un 2010 kültür başkenti seçilmesi nedeniyle “İstanbul” temalı ürünler tasarladıklarını anlatarak, “Bizde Galata’da balık tutanlar bile takı oldu” dedi. Haftada 120, yılda 5 bin modelin tasarlandığını belirten Özel, sattıkları ürünlerin yüzde 95’inin kendi tesislerinde üretildiğini aktardı.

8 YORUMLAR

  1. selami bey meraba ben sizden bayilik istiyorum cezayirde bi magazaniz olsun derseniz bekliyorum aramanizi cezayir guzel bi pazar ben 5 yildir bu pazardayim ve cantacilik yapiyorum kisitli bi sermaye ila sizin gibi bi firma buraya girerse cok buyuk bi pazar olustura bilir ve bi cok insana is imkani ortaya cikar adim memet sirin karakaya 00213557172878 ilginize basarilar

  2. 700 bin dolar varsa sizde kendi kuyumcu dükkanınızı açabilirsiniz. veya başka sektörlerde o paralara yapılacak iş çok. 700 bin dolar çok değilmi???

  3. yav habere kişisel istek sunmak nedendir? :))) “bende bayilik istiyorum” derseniz ne olur demeseniz ne olur? bi kere 700bin dolar asgari işletme sermayesini gördünüz değil mi? bu adamların bayilik için ne kadar hava parası isteyeceklerini tahmin ediyor musunuz? hayır… akıl fikir diliyorum size yaradandan :)

  4. iyi günler ben şırnak uluderede bir bayilik almak istiyorum acaba sizinle nasıl irtibata geçebilirim bana yardımcı olmanızı istiyorum 05388537239

  5. merhabalar kuyumculuk sektöre gerçekten önemsiyorum bu sektörle ilgilenmek istiyorum kısmet olursa şanlıurfa gerçekten altın sektörü herzaman ravaşta olmuştur .Başarılarınızın devamını dilerim.

  6. bayilik şartları ile ilgili bir bilgi rica ediyorum. Mersin bayiliği için. teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here