Feng Shui ve satış

Geçenlerde internette bir yazı çarptı gözüme. Amerika’da bir emlak acentesinin ev satarken nasıl Feng Shui’den faydalandığını yazıyor.


Aradaki fark, Feng Shui uygulanmış gayrimenkulde insanların edindiği ilk izlenim ile hızlı bir şekilde satışa yönlenmesi, diğerinde ise aylarca müşteri bekleyen yerler.


Eğer siz de evinizin çabuk satılmasını istiyorsanız evinizi potansiyel alıcılara daha çekici kılmak için çeşitli yollar denemelisiniz. Dışarıdan bir göz ile bakmak ve Feng Shui’den faydalanmak istiyorsanız bir uzmana başvurmanızda fayda var.


Yazıda Feng Shui uygulamaları yapıldıktan sonra insanların kendilerini çok daha rahat hissettikleri yazıyor. Genelde mantıklı bir öneri listesi yapılıyor. Çatlakların onarılması, boyanın tazelenmesi, çimlerin kesilmesi, bahçe bakımı, dağınıklıklardan kurtulmak gibi. Ama bazen hiç akla gelmeyen şeyler de olabiliyor. Giriş kapısına bir saksı kırmızı çiçek koymak gibi. Bu öneriler Feng Shui’de yer alan 5 element teorisi ile ilişkilendiriliyor. Feng Shui’de ağaç, ateş, toprak, metal ve su olmak üzere 5 ana element var ve mekân içinde bu elementler belli dengeleri yaratmak için kullanılıyor.


Bunu yazarken Meksika’da bir arkadaşım aklıma geldi. Mimar olan arkadaşım tüm projelerinde bir Feng Shui uzmanı ile çalışıyor. Kendi evini satmak istediği zaman, bu uzman ona bir odasının duvarını kırmızıya boyaması gerektiğini söylemiş. Çünkü ona göre bu oda tıkanıklık yaratıyormuş. Odayı boyar boyamaz hemen eve bir alıcı çıkmış ve ev satılmış.


Feng Shui Master’ı Joey Yap “Feng Shui ile ilgili Hikâyeler, Dersler” kitabında bir anısını yazmış. Bir arkadaşı uzun zamandır evini satmaya uğraşıyormuş. Gelip giden çokmuş ama bir türlü bir alıcı çıkmıyormuş. Sonunda arkadaşı evin kapısına bir kuş resmi koymuş. Sözde kuş resmi evin daha çabuk satılmasını sağlayacakmış. Bir de arkadaşı “Bu ev satmak için bir Feng Shui taktiği” diye böbürlenmiş. Yalnız kuşun hangi yöne bakması gerektiğini bulamamış. Onun için Joey’den yardım istemiş. Joey şaşkınlıkla bakakalmış. Ve meşhur taktiklerini sıralamaya başlamış.


Sen demiş git ilk önce bir satılık tabelası koy. Anlaşılan arkadaşı bir tabela bile koymamış. Üstüne de gerçek değerinin 20% eksiğine yaz demiş. Satılana kadar bu yüzdeyi uygun bulduğun gibi değiştir. Tabela ne kadar büyük olursa Feng Shui’n de o kadar iyi olur diye takılmış. Kuşun yönünü düşüneceğine eskimiş boyaları tazele, çimenleri kes, kırık, çatlakları onar demiş. Senin içinde yaşamayı düşünmeyeceğin bir yeri kimse satın almak istemez.


Bazı evlerin satılması gerçekten hiç de kolay değil. Özellikle girişi bir ağaç ya da elektrik direği engelliyorsa ya da giriş kapısı üzerine bol trafiği olan bir yol geliyorsa. Burada enerji ya tıkanık ya da çok agresif olur. Böyle bir binada yaşamak iyi değildir.


Bazı evlere girdiğinizde ise mezara girmiş gibi olursunuz. Karanlık, ışık almayan bir ev fazla “yin” bir evdir. Sık ağaçlar ve sarmaşıklarla örtülmüş, ışık almayan bir ev insanın içini karartır.


Ayrıca ev üçgen şeklinde ya da sivri açı yapan bir arsa içinde ise yine dikkat edin, çünkü bu tip zor şekilli arsalarda enerjiyi tutmak zor olur.


Esra KOYUNCU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here