Fikirleri Pazarlarken Elden Kaçırmamak İçin

Yeni fikirler başlangıç aşamasında çoğunlukla bir hayalden ibaret oldukları için ekonomik değer taşıyıp taşımadıkları sorusu en önemli soru olarak görülür. Bize çok yararlı ve kazançlı gelen bir fikir bunu değerlendirebilecek yeterlikte kişilere sunulduğu zaman beklediğimiz ilgiyi görmeyebilir. Bunu görebilmek için fikrimizi açıklamak dışında bir seçeneğimiz bulunmuyor.

Fakat açıklanan fikir de kötü niyetli kişilerce kolaylıkla çalınabilir hale geliyor. Buna karşılık fikri açıklamadan önce patente yada faydalı model tesciline başvurmak önemli bir maliyet yaratabiliyor.

 


Sponsorlu Bayilik Teklifi

Panino Pizza Bayilik

Patent tescili başvurusuna kadar geçici bir süre fikir üzerindeki sahipliğinizin ispatını sağlayan bazı yöntemleri aşağıda veriyorum:

1- Zaman mühürlemesi:
Başka uygulayıcı şirketler de olabilir ama benim bildiğim sadece bu site olduğu için linkini veriyorum. www.tasdix.com

Buradan internet ortamında hazırladığınız her türlü dosyaya zaman mührü düzenleyerek hukuken kabul edilen ispat edici bir belgeye sahip olabilirsiniz. Burada akılda tutmamız gerek şudur:

Zaman mühürlemesi patent, faydalı model ya da endüstriyel tasarım gibi bir koruma yaratmaz sadece mühürlenmiş bilginin size ait bir bilgi, eser, vb. olduğunu gösterir. Maliyeti çok düşük olduğundan bilgi verdiğiniz kişi ya da
şirkete sunduğunuz her evrakı, mesajı vs.yi zaman mühürlemesi ile delile dönüştürebilir, onların sizin bilginiz dışında bir belgelendirme yoluna gitmesi durumunda tüm delillerinizle bilginin sizden çalınmış olduğunu ispat
edebilirsiniz.

En çok dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bilgiyi açıklamış olmanız bir kamuya açıklama anlamı taşıyabileceği için patente başvurma konusunda acele etmeniz gerektiğidir.

2- Kültür Bakanlığı İsteğe bağlı kayıt ve tescil: Özellikle patentle, endüstriyel tasarım yada faydalı model tescili ile korunamayan fikri hak olarak görülen eserler (bilgisayar yazılımları, radyo televizyon şov formatları, sanat eserleri) bu yolla belgelendirilebilir.

Aslında fikri haklar ayrıca tescil edilmeye ihtiyaç duymazlar. Burada elde edilen mahkemelerin kabul edeceği basit bir ispat belgesine sahip olmaktır. Fikriniz patentlenemez bir fikir ise (bunu bir patent vekiline sorarak
öğrenebilirsiniz) isteğe bağlı kayıt ve tescil anlamlı olabilir.

Yücel Yılmaz
www.optimumpatent.com

1 YORUM

  1. YENILEBILIR ENERJİ ALAKALI BULUŞUMUZA patent almak ıcın ORTAK ARIYORUM http://www.guvenyener.com ırtıbat .+99 55 687 350 38
    işim geregı gurcıstan olmam nedenı ıle gurcu numaramı yazmak zorun da kaldım lutfen arayın goruşelım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here