Fikrinizi Değerlendirebilecek Yatırımcıyı Nasıl Bulursunuz

Yeni fikirler yada buluşlara sahip olanlar finansal destekleyicilere ihtiyaç duyabilir. Bugün dünya çapında büyümüş birçok fikir bir aşamada mutlaka bir destekçi yardımı almıştır. Fakat bizimle aynı heyecanı paylaşacak sermayesi olan kişiyi nasıl bulacağız?

Önceki tecrübelerimizden gördüğümüz kadarıyla buluşçular fikirlerini yakın çevrelerine çevrelerinin çevrelerine bir süre açtıktan sonra o alandaki büyük şirketlere yönelir ve biraz daha çabanın ardından moral bozukluğuna uğrayarak işin arkasını bırakırlar.


Burada yeni fikrin sunumu için basit bir iki fikir vermeye çalışacağım:


1- Ulaşmanız gereken kitleyi tanımlayın:
Buluşunuz yada fikrinizle ilgilenmesi muhtemel olan, buluşun değerini tespit edebilecek kişi yada kuruluşlar kimlerdir? Bu tanımlamayı yaparken birinci derecede ana firmaları düşünürken onlarla çalışmakta olan yan firmaları da dikkate emlak gerekir.
Sektörleri genel olarak değerlendirdiğimizde çok büyük ölçekli firma yada kuruluşların çevresine kümelenmiş daha küçük ölçekli firmaların oluşturduğu kümelenmeleri görüyoruz. Bunlar arasında bizim ihtiyaç duyduğumuz bizi anlayacak bir firmadır. İhtiyaç duyduğumuz tanımlamayı yaptıktan sonra bir sıralama yaparak çalışmaya başlayabiliriz.


2- İlgili olduğunuz meslek alanının sosyal faaliyetlerine katılın:
Toplantı, konferans, sosyal faaliyetler, workshoplar kendi özel amaçları dışında ilgili insanlara ulaşmak için fırsat yaratması bakımından da yararlıdır. Gündelik hayatın normal akışı içinde ulaşmanız mümkün olmayacak kişilere bu tür faaliyetler sırasında rahatça ulaşabilirsiniz.
Ayrıca takip edeceğiniz bu tür organizasyonlar ile buluşunuzun o alanda gerçekten gerekli olup olmadığını da test edebilirsiniz


3- İnternet imkânlarını kullanın:
Kendinizi anlatmak için internet en kolay yollardan biri olabilir.
İlgili olduğunuz alandaki firmalara internet üzerinden email ya da formlar kullanarak ulaşabilirsiniz. Doğrudan iletişim işleri hızlandıracağı gibi en kısa sürede en çok kişiye de ulaşma imkanı sağlar.


Buluşunuzu anlatan bir internet sitesi hazırlayabilirsiniz fakat sitenin de görülebilir olması gerekir. Milyonlarcası içinden sitenizin görülmesini sağlamak için ayrıca çaba harcamanız gerekir. Forumlar, bloglar, morfikirler gibi internet siteleri kendinizi duyurmanın yolları olarak görülebilir.
Bir hayalin peşinden sizinle beraber koşup buna para harcamayı kabul edecek kişiyi bulmanın çok zor bir iş olduğunu unutmadan uzun zaman ve çabayı göze alarak bu işe başlamak eldeki en büyük sermaye olacaktır.


Yücel Yılmaz
www.optimumpatent.com

1 YORUM

  1. Merhabalar,
    Yücel Bey, Benim de oldukça etkileyici ve ihtiyaç duyulan bir fikrim var. Ancak noterden iş fikrimin onayını aldıktan sonra bir adım ileri gidemedim. Fikrimin patentini almak ve bunu ciddi bir yatırımcıyla paylaşmak ,gerçekleştirmek istiyorum.
    Bu konu ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.
    Fikrim reklamcılık ile ilgili.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here