Film yapım teknikeri

Film yapımında  kameraman, montajcı, ışıkçı, ses, görüntü yönetmeni ve film yapımcısına asistanlık  edebilme yeterliliğine sahip  kişidir.


GÖREVLER


Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapar,
Yönetmenin kontrolünde, yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar,
Yapılan çekimlerin ses kaydını yapar,
Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler,
Kullanılan malzemeyi çekime hazırlar,
Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar,
Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder,
Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Bilgisayar,
Kamera ve kamera aparatları,
Projeksiyon alet ve makineleri,
Sahne ve dekor malzemeleri,
Film , bantlar,
Her türlü elektrik ve elektronik malzemeler vb ( tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Film yapım teknikeri olmak isteyenlerin;
Yönergeleri anlayıp uygulayabilen,
İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip,
Gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen,
Girişken,
Titiz, düzenli ve disiplinli,
Görsel sanatlara ilgili,
Sanat ve estetik yönü gelişmiş,
Ekip çalışmasına yatkın ve uyumlu,
Yaratıcı, hayal gücü zengin,
Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
Renk ve şekil algısı yüksek,
Teknik  işlere yatkın kimseler olması gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları çalışmalarını, işin niteliğine göre hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda ve çok değişken iç mekanlarda  çalışmaları söz konusu olabilmektedir) hem de açık havada kalabalık,soğuk ,sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler. Film yapım teknikeri görevini diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir.Sabahın çok erken saatlerinde veya gece yarısı çalışma söz konusudur.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları sinema, televizyon, reklam, tiyatro alanlarının  teknik ekiplerinde  çalışabilirler. Özellikle sektör;  uzun süre asistan olarak (birinci, ikinci vb) çalışmayı ve sabırlı olan kişinin çalışma alanı içinde kalıcı olduğuna tanık olmaktadır. Meslekte kendini iyi yetiştirmiş, stresli iş ortamında dayanıklı, iyi projelerde görev alarak çevresinde uyum sağlamasını kanıtlamış kişilerin   işsiz kalma riski  daha azdır. Film ve reklam camiası içerisinde tanınmış olmak işsizlik riskini ortadan kaldırmaktadır.
Sinema sektörünün durumu iyi oldukça, mesleği icra etme ve ekip olarak bir projenin içinde  yer alma söz konusudur. Ayrıca kişi bir alanda uzmanlaşabilir ve uzmanlaştığı alanda kendi işini kurabilir. Ülkemizde gelişen Film-Sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektörüne eğitilmiş ve pratik bilgilerle donatılmış elemanlar  sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle zorunludur. İlgili bölümde eğitimini tamamlayanlar;  TRT, özel televizyon kanallarında, reklam ajanslarında, film yapım şirketlerinde, kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, makyajcı vb  kadrolarda asistan olarak göreve başlayabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi; Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Film Yapım Teknikleri(İstanbul) önlisans programında  verilmektedir


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek eğitimine başlayabilmek için;
Lise veya dengi okul mezunu olmak,
Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Film Yapım Teknikleri  önlisans programı için yeterli Eşit Ağırlık I (EA- I) puanı almak,
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Film yapım teknikleri programını tercih etmek gerekmektedir.
 
EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitim süresi 2 yıl olup; Eğitim süresince; Film Yönetim Teknikleri, Film Sektöründe Makyaj Teknikleri, Bilgisayarda Yaratıcı Çalışmalar, Güzel Sanatlar, Sinemada Senaryo Yazım ve Uygulamaları, Belgesel Yapım, Sinemada Oyunculuk, Türk Sinema Tarihi, Güzel Sanatlar, Film Müziği, Güzel Konuşma Sanatı,Sinemada Ses Teknikleri, Sanat Yönetmenliği, Mesleki İngilizce, Video Kamera ve Aydınlatma, Video ve Film Kurgu Teknikleri, Film Prodüksiyon (Yapım Asistanlığı), Sinema ve Televizyonda Kurgu Sanatı, Reklam Film Yapım/Yönetim Teknikleri, Haber / Aktüel ve Tanıtım Filmi Çekim Teknikleri , Kamera Teknikleri Ses Tasarımı, Fotoğrafçılık gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca dönem stajı yapılmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
Ülkemizde gelişen film, sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle üniversitelerin ilgili bölümleri  teoriden çok uygulamaya dönük eğitim vermeye başlamıştır.
Film Yapım Teknikleri önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM Tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde, Radyo ve Televizyon, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema, Sinema ve Televizyon  lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş sınavlarını kazanarak dört yıllık eğitimi tamamlayanlar akademik kariyerlerine devam edebilirler.
Film Yapım Teknikleri bölümden mezun öğrenciler; sinema sektöründe kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, gibi kadrolarda görev yapabileceklerdir. Mesleğe yardımcı veya asistan olarak başlanır, daha sonra 1, 2, 3. derecede yardımcılıklar yapar, kendini meslekte kanıtlama ve deneyim  sonucu sorumlu olarak çalışabilir. Çalıştıkları alanda teknik idare amiri, şefi, sorumlusu olabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
Öğrencilere staj uygulamaları sırasında işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek sağlanabilmektedir.   
Eğitim sonrası kazanç; çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona,  ücret politikasına, tecrübeye, yer aldığı projelere ve işlere  göre değişmektedir. Çekilecek film bütçesinde teknik ekibin alacağı ücret işin süresi, zorluk derecesi ve maliyetine göre değişiklik göstermektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

3 YORUMLAR

 1. Bulgaristanda eğitime başlayan öğrenciler ; alacakları sorumluluklar , karşılaştıkları farklı kültürler ve edindikleri arkadaşlıklar sayesinde kazandıkları özgüven ile geleceğe umutla bakacaklardır.
  Sofya ,Bulgarista’nın en büyük şehri ve başkenti olmakla birlikte birçok üniversiteyi bünyesinde barındırmaktadır ve Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. Sofya’da 3000 den fazla türk öğrenci farklı üniversitelerde eğitim görmektedir.
  SOFYADAKİ ÜNİVERSİTELER :
  1-Sofya Tıp Üniversitesi
  2-Sofya Teknik Üniversiteti
  3-Sofya Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi
  Varna Bulgaristan’ın Karadeniz’ e kıyısı olan deniz şehirlerinden birisi olup, tarih ve kültürel bakımından çok zengindir.Nüfusu yaklaşık 550 000 olup Bulgaristan’ın en gözde turizm kentidir. Yaz aylarında bu rakam yurtiçi ve yurtdışından gelen turistler sayesinde dört katını geçmektedir.Başkent Sofya’dan sonra en büyük şehirdir.Son yıllarda açılan Türk restorantları dört büyük alışveriş merkezi ile öğrencilerimizin sosyal aktiviteleride artmaktadır. Varna’da yaklaşık 2000 kadar Türk öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir ve bu rakam her sene daha da artmaktadır.
  VARNADAKİ ÜNİVERSİTELER:
  1-Varna Tıp Üniversitesi
  2-Varna Ekonomi Üniversitesi
  3-Varna Denizcilik Üniversitesi
  4-Varna Serbest Üniversitesi
  5-Varna Teknik Üniversitesi
  http://blackseauniversity.com/?page_id=8

 2. Varna Tıp Üniversitesinde yoğun talep üzerine 2008 yılından itibaren ingilizce Tıp eğitimi verilmeye başlanmıştır.Ayrıca 2010-2011 eğitim yılından itibaren ingilizce Diş Hekimliği eğitimi verilmeye de başlanacaktır.Tıp eğitimini tamamlayan öğrenciler Avrupa Birliği Diploması (EUA) almakta ve istedikleri takdirde Avrupa’nın çeşitli yerlerinde görev yapabilmektedir.Varna Eczacılık Fakültesinde eğitim, Avrupa Birliğinden alınan 85/432/EEC ve 85/433/EEC kararlar neticesinde başlamıştır.Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir (eğitim süresi 5 yıldır).Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler profesyonel eczacılık haklarına sahip olur.
  Varna Tıp Fakültesi altıncı sınıf öğrencilerine isteğe bağlı olarak Türkiye‘de üç üniversitede staj yapma hakkı tanınmaktadır.
  Bunlar:Bursa Uludağ Üniversitesi,Ankara Gazi Üniversitesi,Edirne Trakya Üniversitesi
  (Öğrencinin staj yaptığına dair belge üniversite
  http://blackseauniversity.com/?page_id=3219

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here