Finans Uzmanı Nasıl olunur

Finans Uzmanı Nasıl olunur
Finans uzmanı

Finans Uzmanı Nedir ve Nasıl olunur

Finans uzmanı
Finans uzmanı

Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Bir finans uzmanının çalışabileceği pek çok sektör ve iş alanı bulunsa da bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız önce sektörü çok iyi bilmelisiniz. Ancak bunun ardından karar vermeniz gereken en önemli konu, bu alanda istekli olup olmadığınızdan emin olmak olmalı. Özellikle Türkiye’de finans alanında kariyer yapma konusunda bir takım kafa karışıklıkları bulunuyor. Konuyu sadece matematik ve muhasebe bilgisi sınırlarında tutmak ise iyi bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

Finans Uzmanlığını seçmeden önce

Öncelikle sadece üniversitede işletme ya da iktisat fakültelerinden birini seçmek iyi bir finans uzmanı olunacağı anlamına gelmez. Bunun için öncelikle birkaç sorunun cevabını doğru vermek gerekiyor. Bu sorulardan ilki elbette “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?” olacak. Ancak matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji gibi dersler de ilginizi çekmiş olmalı ve bütün bunların toplamıyla ortaya çıkaracağınız bir kariyer olduğunu bilmelisiniz. Çünkü finans alanında çalışmaya başladığınızda sadece çalışacağınız şirketle ilgili değil bütünüyle ekonomik ortamla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekecek. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru bağlantıları yapan kişilerin finans alanında başarı şansları çok daha yüksek.

Yükselmek için odaklanılabilecek farklı alanlar var

Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak için okulun dışında alınması gereken bazı sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalarla muhasebe dalında uzmanlığınızı artırabilirsiniz. Ancak finansı daha kapsamlı bir kariyer haline getirmek istiyorsanız, odaklanabileceğiniz birkaç alanı şöyle sıralayabiliriz:

  1. Borsa
  2. Banka / Yatırım Bankacılığı
  3. Finansal Planlama
  4. Finansal Kontrolörlük
  5. Finansal Danışmanlık
  6. Sermaye Piyasası İşlemleri
  7. Kamu Personeli olarak Maliye Bakanlığı / Hazine

Finans uzmanı olmak için MBA şart mıdır?

Türkçe karşılığı İş İdaresi Yüksek Lisans Programı olan Master of  Business Administration programının İngilizce kısa ismine MBA denir. İş dünyasında son yıllarda özellikle yönetici adayları için çok tercih edilen bir yüksek lisans programı olarak MBA bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız yol gösterici olacaktır. Programın çıkış noktası finansal uzman yetiştirme konusunda başarılı olan Amerika. Bugün Türkiye’de birçok vakıf ve devlet üniversitesi tarafından da veriliyor. Üstelik zamanı olmayanlar için açılan e-MBA programları uzaktan eğitim yöntemiyle önemli başarı sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here