Finansal durum ile ilgili verilmesi gereken 11 karar

para11Önemli bir dönüm noktası olan doğum gününüzden önce finansal kontrol listesini gözden geçirin. 30’lu yaşlarınızı geçirdiğiniz on yıl genellikle, evlilikten çocuk sahibi olmaya ve kariyerinize kadar yaşamınızda kayda değer değişikliklerin gerçekleştiği önemli yıllardır. Finansal durumunuzun da bir sonraki on yılda sağlam olmasını sağlamak için dünya üzerinde geçirdiğiniz 40. yılı kutlamadan önce bu 11 adıma dikkate alın…

1-SAĞLAM BİR ACİL DURUM TASARRUF FONU OLUŞTURUN

Today programı finans editörü Jean Chatzky, ‘Acil durum tasarruf fonu oluşturmak sizi kredi kartına bel bağlamaktan ve beklenmeyen masraflar ortaya çıktığında borçlanmaktan kurtarır’ dedi. ‘Borçlarınıza dikkat etmelisiniz’ uyarısını yaptı ve Amerikalıların yarısından çoğunun acil durum fonuna sahip olmadığını ekledi. Chatzky ‘Tasarruf eksikliği ve borç birbirini tetikler… Acil durum yastığı, borca karşı sigorta işlevi görür’ dedi.

2-SİGORTA YAPTIRIN

Chatzky, ‘Sigorta her zaman yaptırmamız gerektiğini düşünmediğimiz şeydir’ dedi. Kira sigortası ve sakatlık sigortası genellikle ‘kronik olarak gereğinden az’ yaptırılan sigortalardır ancak, bu sigortaları yaptırmak sizi finansal felaketlerden kurtarabilir diye ekledi. Daha düşük maliyetli oldukları için çalışma kapsamında teklif edilen sigortaların değerlendirilmesi gerektiğin tavsiye etti.

3-EMEKLİLİĞİNİZ İÇİN DÜZENLİ PARA AYIRIN

Chatzky, emeklilik tasarruflarını otomatik olarak biriktirmenin maaşınızın bir bölümünü vergi avantajlı emeklilik fonuna yatırmak çok fazla düşünmeye gerek kalmadan tasarruf etmenizi sağlayacağını söyledi. Çoğu şirketin uyguladığı onaylı programda başlangıç olarak gelirin yüzde 3’lük kısmı ayrıldığı için daha sonra miktarı kendinizin arttırması gerekebilir ve Chatzky, yüzde 2 oranında artışlar uyguladığınız takdirde farkı hissetmeyeceğinizi söyledi.

4-FİNANS DANIŞMANINA BAŞVURUN

Bazı kişiler kendi paralarını yönetmeyi tercih ederken diğerleri profesyonel yardımdan yararlanabilmektedir. Ameriprise Financial varlık stratejileri başkan yardımcısı Suzanna de Baca, ‘Farklı masrafların önemini belirlemek oldukça zor olabilir’ dedi. Baca ‘Finans danışmanına başvurmak, masraflarınızın nereden kaynaklandığını anlamanıza ve zorunlu ve isteğe bağlı masrafları ayırt etmenize yardımcı olur ardından, sizin için doğru olan bütçeyi ve tasarruf planını oluşturabilirsiniz’ şeklinde ekledi.

5-KREDİ BORÇLARINIZI ÖDEYİN

Sertifikalı bir finansal planlayıcı ve ‘Prince Not So Charming’ kitabının yazarı Kathleen Grace, mortgage gibi masraflı krediler için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini belirlemede risk raporu önemli bir rol oynayacağı için 30’lu yaşlarınızda ilerledikçe mükemmel bir kredi görünümüne sahip olmanın önemli olduğunu söylemektedir.
Hataları belirlemek için risk raporunuzu yılda bir kere kontrol etmenizi ve kredi kartı ödemenizi her ay eksiksiz olarak gerçekleştirmenizi önermektedir.

6-VERGİ UZMANI OLUN

Sertifikalı bir finansal planlayıcı olan Nancy L. Anderson sizin için geçerli olabilecek tüm vergi indirimleri ve kredileri dahil gelir vergisini ayrıntılı olarak öğrenmenin, her yıl birkaç yüz hatta birkaç bin dolar tasarruf etmenizi sağlayacağını belirtmektedir. Bu tasarrufların tüm yaşamınız boyunca devam ederek önemli bir birikim sağlayacağını eklemektedir.

7-EV ALIN

‘AARP Roadmap for the Rest of Your Life’ kitabının yazarı Bart Astor bunun, herkes için doğru bir hareket olmayabileceğini ancak 30’lu yaşlarındaki çoğu kişi için akıllıca bir yatırım olacağını söylemektedir. Emlak piyasasındaki erimeye rağmen ‘Genç bir kişi veya aile için hala iyi bir fikirdir. İstikrar sağlar’ dedi ve ‘Zaman içinde yatırım daha da büyüyebilir’ şeklinde ekledi.

8-ŞİRKETİNİZİN SUNDUĞU AVANTAJLARDAN MAKSİMUM SEVİYEDE FAYDALANIN

Anderson, ‘Çoğu şirketin çalışan avantajı şeklinde yüzde 30’a kadar ek ödeme sağladığını belirtmektedir. Bu avantajlar, emeklilik, harç ödemesi, vergi öncesi seyahat avantajları, sağlık tasarruf fonları, çalışan destek programları, sıhhat programları, finansal planlama ve daha birçoğunu içermektedir. Şirketiniz bu avantajları karşıladığı için servetinizi arttırmak için bunlardan yararlanabilirsiniz’ dedi.

9-VASİYETİNİZİ YAZIN

Bağımsız danışmanlar birliği BAM Alliance kişisel finansman direktörü Tim Maurer, ‘Eğer çocuğunuz varsa 30’lu yaşlarınızda atabileceğiniz en önemli finansal adım, sağlam emlak planlama belgeleri düzenlemektir’ dedi. Maurer ‘Emlak planlamasında uzman bir avukat tarafından yazılmalı ve ön talimatları, uzun ömürlü bir vekaletnameyi ve en önemlisi bir vasiyeti içermelidir’ şeklinde ekledi.

10-BASİT YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİN

Finans uzmanı olmanıza gerek yok ancak hisse senedi piyasası ile ilgili bilgi sahibi olarak uzun vadeli tasarruf ve yatırımlarınız için doğru kararı verebilirsiniz. Para ve emeklik uzmanı Kerry Hannon hisse senetleri, bonolar ve yatırım fonları ile ilgili ücretsiz bilgilendirme sunan ve Ulusal Finansal Eğitim Vakfı tarafından hayat geçirilen smartaboutmoney.org sitesini önerdi. Ayrıca yerel bir öğrenim kurumunda kişisel finansman eğitimi alınmasını da söyledi.

11-BORÇLARINIZI KAPATIN

Bu on yıl ayrıca, büyük miktarlı kredi kartı borcu ve diğer borç yüklerinden kurtulmanın yanı sıra, kalan tüm öğrenim kredisi borçlarınızı da kapatmak için yavaş ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeniz gereken yıllardır. Hatta Hannon, ‘Kredi kartı borçlarını ödemek için 30 yaşında 401 (k) planını nakde çevirmeye karar vermiştir ancak bu, herkes için doğru bir seçim olmayabilir. Yine de, 40 yaşınıza bütün borçlardan kurtulmuş bir şekilde girmek kutlamayı hak eden bir şeydir’ dedi.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here