Fizik Tedavi Ayak Egzersiz Tablası

Ayak Egzersiz Tablası

Buluş: İyileşme sürecinde hastalara egzersizlerinde yardım etmek için çay tabağı şeklinde ve değiştirilebilen yapışkan pedleri olan bir disk. Alt ekstremitedeki kan dolaşımını arttıran ve derin ven trombozunu (DVT) önlemeye yardımcı olan, bir hasta tarafından geliştirilmiş bir buluş.
Mucit: Philip Hankin, Birleşik Krallık
Finansal Ödül: 500,000 Dolardan Fazla

Hikâyesi: 2002 yılında alt bacak ameliyatının ardından hastanede yatarken iyileşme sürecini hızlandırmak için önerilen fizik tedavi cihazları Philip Hankin’i hayal kırıklığına uğrattı. “yapabileceğim bir şey yoktu ama hastanenin fizik tedavi için kullandığı cihazlar eski moda ve kullanışsızlardı. Bunlar sadece bir miktar kontrplak ve bir simit şeklinde bandajlardı.”

Kontrplaktan bir plaka bir minderin üzerine konuyordu ve bu sayede fizik tedavi uzmanının ve hastanın birlikte çalışabileceği bir zemin oluşturuluyordu. Ancak, yeteri kadar fon ve boş alanın olmaması bunları birden fazla hastanın kullanması demekti ve enfeksiyon riskinden dolayı bu o kadar da ideal bir uygulama değildi. Hastalar için daha iyi bir şeylerin olmaması Hankin’i şaşırtmıştı ve o da pratik ve onarma müptelası birisi olarak deneylerine başladı.

Şirket müdürü ve acemi mucit sonunda Ortho-Glide’ı üretti. Bu ürün hastanın ayaklarının altına takılıyordu, bu sayede hastalar iyileşme sürecine yardımcı olması için ayaklarını hemen hemen her zeminde aşağı yukarı götürüp getirebiliyorlardı. Ürün yüksek kaliteli yeniden kullanılabilir plastikten temelden ve değiştirilebilir kendinden yapışkan pedlerden oluşuyordu. Bu pedler tek bir hastanın kullanımı için tasarlanmıştı ve yıprandıklarında ya da yapışkanlıklarını yitirdiklerinde değiştirilebiliyorlardı. Ayak egzersiz aleti acısı olan ve yaralı ayakların egzersizlerini daha kolay hale getiriyordu. Kasları geliştiriyor, eklemlerin esnekliğini ve kan dolaşımını arttırıyordu.

Prototiplerin Geliştirilmesi
İlk başta bozuk paralar için yatağının kenarında tuttuğu bir tablayı kullandı. Topuğunu bu tablanın üstüne koyarak minderin üstünde rahatlıkla ileri geri hareket ettirebiliyordu. Herhangi bir sürtünme, sıyrık ya da tahriş olma yoktu. Ve sonraki aşama bir prototip oluşturmaktı ve o da kendine bir torna makinesi aldı, nasıl kullanacağını öğrendi ve çalışmaya başladı. İlk olarak ağır mobilyaların altında kullanılan tekerlekleri adapte etti. Orta kısmı çıkardı ve oraya topukları koyabilmek için bazı yumuşak dolgular ekledi. Bu yaptığını fizik tedavi uzmanına gösterdi ve o da mükemmel bir fikir olduğunu ve patentini alması gerektiğini söyledi.

Hankin, Wolverhampton New Cross Hastanesi Sağlık Bakımı, Yaratıcılık ve Geliştirme Merkezi ile irtibata geçmesi sağlandı. Bu buluşu çok sevdiler ve prototipi geliştirip bir üretici bulmak için birlikte çalıştılar.

Etkileyici
Birleşik Krallık sağlık hizmetleri Hankin’in bu buluşundan çok etkilendi ve ulusal hükümet raporunda bu üründen bahsettiler. Central Lancashire Üniversitesinde gerçekleştirilen 2 aylık bir proje Ortho-Glide’ın biyokimyasal etkilerini araştırdı ve hastalar için yararlı olacağı kararına vardı. Raporlar “Ortho-Glide farklı egzersiz pozisyonlarında daha kontrollü alt bölge egzersizleri sağlıyor ve benzer kontrol ortamını farklı zeminlerde de karşılıyor, ki geleneksel metotlar bunu sağlayamıyor.” Diyordu.

Hankin kendi cebinden 80,000 dolar yatırım yaptı ve ürünün piyasaya sürülmesinin aldığı zaman onu hayal kırıklığına uğrattı. Ancak şu an Birleşik Krallıkta ve diğer ülkelerde yüzlerce hastanede kullanılıyor. Oldukça basit ve zekice bir fikir ama hastaların hayatında büyük bir etki yapan bir fikir.

1 YORUM

  1. bu ürünün TÜRKİYE' deki pazar payı nedir? ikinci olara ise bu ürünü ülkemizde bayiğiliğini yapan başka şirketler varm ı ??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here