FLOP yumurta haşlamaya farklı bir bakış açısı

FlOP ile yumurta, şekilli silikon kaplara boşaltılır ve buhar yardımıyla dış yüzeyinden başlayarak katılaşmaya başlar. Bu da yumurtaya zarar vermeden silikon kabından boşaltmaya yardımcı olur.

Silikon kalıplar kenarlarında bulunan ABS plastiklerden çıkartılarak kalıplarda çeşitlilik sağlanabilir. Ayrılabilen parçalar sayesinde ürün kolaylıkla temizlenebilir. Aynı zamanda yumurta kalıpları birbiri içine geçirilerek fazla yer kaplamadan saklanmış olunur.

İkinci hedeşenen amaç ise yumurtanın kıvamını istenilen katılıkta ayarlamaktır. FlOP kullanıcıya yumurtayı üç farklı kıvamda haşlama seçeneğini optimize ederek sunar. Bu ayarlama kullanıcı ara yüzünde bulunan kolay anlaşılır grafiklerle görselleştirilmiştir. Üçüncü amaç ise yumurtayı farklı bir açıdan değerlendirmek ve bu geleneksel yeme alışkanlığına eğlenceli bir açıdan yaklaşmaktır.

Bunu, üstünde karakterler olan silikon kaplarla sağlar. Genel olarak ürün silikon kalıbı dışında ABS malzemesinden oluşur. Silikon kalıp vakumlamayla, ABS kısımlar ise enjeksiyon kalıplamayla üretilebilir. Yumurta kalıbına silikon malzemesinin seçilmesinin nedeni esnek olması yüksek ısıya karşı direncinin fazla olması ve yiyeceklerle kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmamasıdır.
Gövdede ABS kullanılmasının nedeni, dış koşullara ve rezonansı kapsadığı için yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Kapakta ABS kullanılmasının sebebi ise dış koşullara ve yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasıdır.


Ayça Dündar – Özge Fatı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi – Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here