Fonksiyonel Baston

Fonksiyonel Baston
Fonksiyonel Baston
Fonksiyonel Baston
Fonksiyonel Baston

İş fikri: Devrim niteliğinde hareket ile güç sağlayan baston. Baston teknolojisinde büyük bir yenilik. İş fikri, girişimcinin geçirdiği kaza sonrası sakatlanıp yıllarca bastona mahkum kalması ve çektiği zorlukları daha aza indirgemek istediği için bu bastonu tasarlamış. Fonksiyonel Baston

Girişimci: 
Denişe Anstey, Birleşik Krallık

Finansal Ödül: 400,000 Dolardan fazla

İş fikri hikâyesi: Bir araba kazasında sakatlık geçirdiğinden beri Denise Anstey hareket zorlukları çekiyordu. Geleneksel bastonların tasarımları ve fonksiyonlarından mutlu olmadığı için yeni bir tasarım geliştirdi: Slik-Stick. Bir sanat eseri olan bu çubukta katlanabilme özelliği, LED fener ve milin altında parlayan kırmızı ışıklar var. Aynı zamanda bastonda kullanıcı rahatsız hissettiğinde ve ilaca ihtiyaç duyduğunda ya da bir sorun yaşadığında çalan bir alarm sistemi var.

Ve bütün bunlar el ile çalışıyor. Bir hareket mekanizması birkaç dakikalık enerji üretiyor. Ancak kullanıcı hareket mekanizmasını kullanamazsa baston aynı zamanda prizle de şarj edilebilir. Bu bastonda aynı zamanda eğilmeden yerden anahtarları alabilmenizi sağlayacak güçlü bir mıknatıs da bulunmakta.

Araba Kazası
1998 yılında Anstey arkadan başka bir aracın çarptığı arabanın içindeydi. Fren seslerini duyduğu anda arkaya döndü ve emniyet kemeri omuriliğini kesti ve bunun sonucunda vücudunun sağ üst kısmında büyük oranda bir hareket kaybı oldu. 11 yıl boyunca Anstey bunun üstesinden gelmek için bir baston kullandı ama kendini hep savunmasız ve yürüyen bir hedef gibi hissettiğini söyledi. Bu durum eski model bastonları geliştirme fikrine itti Anstey’i. Aklında bir alarmı olan ve yaşlıların karanlıkta nereye gittiklerini görmesini sağlamak için bir fener ekleme fikri vardı. Aynı zamanda pille çalışmasını da istemiyordu çünkü pil değiştirmek çok masraflı bir iş olacaktı.

Hareket Teknolojisi

Anstey hareket teknolojisine çok da yabancı değildi ve 1990’ların başında mucit Trevor Baylis’in patentini aldığı hareket enerjisi ile çalışan radyoyu biliyordu. Onun şirketi TCL ile iletişime geçti ve kendi fikrinden onlara bahsetti. Bastonda olmasını istediği özellikleri anlattı. Şirket onun bu fikrinden etkilendi ve o aradıktan birkaç gün sonra bir temsilcilerini Çin’e imalatçı firma bulmaya gönderdiler ve sonunda kendi hareket teknolojilerini Anstey’in bastonuna uyarlardılar.

Slik-Stik bastonu çizimlerden ve tasarımlardan alıp satılabilir bir ürün haline getirmek beş yıllarını aldı. İlk üretilen 1000 ürün Yunanistan, Hollanda ve İspanya’dan gelen siparişlerle hemen satıldı. Bu makale yazıldığı zamanda (Aralık 2009) bu ürün sadece online olarak satılıyordu ancak bir çok mağazadan ürüne ilgi vardı.

Yılın Mucidi

Ürünü online raflarda yerini aldığı andan itibaren birçok kişinin dikkatini çekti ve 2009 yılı İngiliz Mucit Kadını ödülünü aldı. Şu an da insanlara yardım edebilmek için diğer buluşlar üzerinde çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here