Fortune dergisinden 2008’in en saçma olayları

Yıla veda ederken Fortune dergisi 2008’in en saçma olaylarını yazdı. İşte unutulmazlar..
General Motors’un (GM) CEO’su Rick Wagoner, Ford CEO’su Alan Mullaly ve Chrysler CEO’su Bob Nardelli’nin Kongre’den milyarlarca dolarlık yardım istemek için Washington’a özel jetle gitmesi listede bir numara oldu.


Dergi Kongre’nin verdiği ikinci şansı kullanmak için CEO’ların bu kez 10 saatlik otomobil yolculuğuna katlanmasını da ikinci sıraya koydu. Nardelli’nin Kongre’ye ikinci gidişi sırasında Ford’un üretimini durdurma kararı aldığı bir hibrid araç kullanması da yardım çağrısının son komik olayı olarak zihinlere kazındı.


İşte o olaylar


AÇIĞA SATIŞ TERS TEPTİ


ABD’de 799 hisse ile ilgili açığa satışı bir süreliğine yasaklayan SEC Başkanı Christopher Cox bu yolla da değer kaybının önüne geçemedi. Kararın geçerli olduğu 3 hafta içinde yasaklı hisseler yüzde 25’e yakın değer kaybetti. Bu da hükümet müdahalesinin piyasalarda ‘sorun var’ sinyali olarak algılanmasından kaynaklandı.


700 MİLYAR DOLARA 3 SAYFA


Fortune, ABD Hazine Bakanı Henry Paulson’ın 3 sayfalık bir raporla Kongre’den 700 milyar dolarlık bir yardım paket istemesini de en komik olaylar listesine koydu. Bakan’ın bu kısa raporda “Vereceğiniz fonun kullanımına hazine karar verecek. Ancak, ben verdiğim kararlardan dolayı yargılanmayacağım” şartını unutmaması da bir başka trajikomik olay olarak listeye girmeyi başardı.


999 DOLARLIK EKRAN KORUYUCU


Apple’ın IPhone için çıkardığı ‘Ben zenginim’ adlı 999 dolarlık ekran koruyucusunu 8 müşterinin almasını da en saçma olaylar arasına girdi. IPhone’un üzerinde kırmızı renk pırlanta bulunan bu ekran koruyucusunu önce indirime soktuğunu, sonra da piyasadan çekmek zorunda kaldığını anlatan dergi, “IPhone’un yaptığı kötü. Ama bu koruyucuyu alan 8 müşterinin durumu daha kötü” yorumu yaptı.

SEC’İN MADOFF YANILGISI


50 milyar dolarlık Ponzi Oyunu ile dünyada birçok yatırımcıyı zora sokan Bernard Madoff, ABD’nin SPK’sı SEC’e birkaç yıl önce ihbar edildi. Ancak, yapılan soruşturma kapsamında SEC, Madoff hakkında hiçbir usulsüzlüğü farketmedi. SEC Başkanı Christopher Cox bu olay yüzünden kamuoyundan özür dilemek zorunda kaldı. Ancak bu bile onu ve çalıştığı kurumu Fortune’ın en saçma olaylar listesine girmekten kurtaramadı.


PETROL İÇİN SEKS SKANDALI


Petrol şirketlerine arama izni veren ABD İçişleri Bakanlığı’na bağlı bölümde ortaya çıkan seks skandalı da büyük yankı uyandırdı. Ajans yetkililerinin petrol şirketlerindeki kadınlarla yaşadığı cinsel ilişki ve hediye alışverişi uzun süre gündemden düşmemişti. Fortune da bu olayı unutmadı.


‘STEVE JOBS ÖLDÜ’ HABERİ


Fortune’a göre Bloomberg’in hálá hayatta olan Apple CEO’su Steve Jobs hakkında çıkan “Steve Jobs öldü” haberi yılın en trajikomik olaylarından biri oldu. Fortune bu yanlışla ilgili olarak “Gazeteler sağlık sorunları yaşayan iş adamlarıyla ilgili olarak önden hazırlık yapabilir. Ancak bu haberleri önden yayınlamamaları gerekir” dedi. Haberin ardından Apple hisseleri 10 dakika içinde yüzde 10 değer kaybetmişti.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here