Fotograf çekimci

Fotoğraf çekimi için makine, film ve ışık ayarlarını yaparak çekim için uygun mekanı seçen ve çektiği fotoğrafları baskıya hazır hale getiren kişidir.


GÖREVLER


-Â İş organizasyonu yapar,
- Fotoğraf çekimi için uygun mekânı seçer ve hazırlar,
- Malzeme kontrolü yapar ve hazırlar,
- Fotoğraf makinesi ve ekipmanlarının bakımını yapar,
- Stüdyo çekimlerinde makine, film/bellek kart ve ışık ayarlarını yapar,
- Müşteri veya fotoğrafı çekilecek konu/nesnenin çekim için uygun ayarlanmasını sağlar,
- Stüdyo dışı çekim için film film/bellek kart seçimi yapar, ekip ve ekipmanları hazırlar, çekim yerine gider ve çekimleri yapar,
- Fotoğrafı seçer ve gerekiyorsa bilgisayarda işler,
- Fotoğrafı baskıya veya müşteriye hazır hale getirir,
- Çekimlerde kullanabileceği farklı malzemeleri araştırır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Çeşitli ebat ve özelliklerde fotoğraf makineleri, spot ışıkları, flaş sistemleri, tripodlar (üç ayak), fotoğraf filmi, bilgisayar, hafıza kartları, fon resimleri, tabure, projektör, vb.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Fotoğraf Çekimci olmak isteyenlerin;
- İyi gözlem yapabilen, ayrıntıyı algılayabilen,
- Görme keskinliği ve renk algısı yüksek,
- Yaratıcı, estetik duygusu gelişmiş, güzel sanatlara ilgi duyan,
- Görsel hafızası güçlü,
- Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
- Eleştiriye açık, iletişim becerisi yüksek,
- Dikkatli, sabırlı, sakin, insan psikolojisinden anlayan,
- Hızlı karar veren, çabuk hareket edebilen, isabetli zamanlama yapabilen,
- Yeni teknoloji ve çekim tekniklerindeki gelişmeleri takip eden,
- El becerileri gelişmiş, pratik zekâsı olan,
-Â İş ahlakına sahip, problem çözme yeteneği olan,
- Mesleki alanında yeni teknolojik gelişmelere açık, hızlı öğrenebilen,
- Protokol bilgisine sahip, dış görünüşüne özen gösteren,
- İleri derecede görme bozukluğu, yürüme engeli vb. gibi bedensel engeli olmayan kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Fotoğraf Çekimciler çok çeşitli ortam ve mekanlarda çalışabilirler. Günümüzde çalışma ortamlarında bir sınırlama yapma imkanı yoktur. Çekim yapılacak ortam, canlı ve objeye göre farklılık göstermektedir. Stüdyoda, açık havada, gece ortamında, gökyüzünde, su altında, savaş ortamında vs. yerlerde çalışırlar. Çalışma şartları bazen stresli bazen de heyecanlı, ilginç ortamlardır. Çekim için gerekli makine ve ekipmanları kendileri taşımak zorunda kalabilirler. Fotoğrafını çekecekleri canlı veya kompozisyona göre farklı hava koşullarında saatlerce bekleyebilirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Fotoğraf Çekimciler tanıtım, haber, reklam ve fotoğraf ajanslarında, dergi ve gazetelerde, matbaalarda, grafik tasarım stüdyolarında, çeşitli kurum ve kuruluşların basın ve halkla ilişkiler bölümlerinde, belgesel, tanıtım ve arşiv çalışmaları yapan kuruluşlarda, fotoğraf stüdyolarında veya kendi fotoğraf stüdyolarını açarak çalışabilirler. Geçerliliğini hiçbir zaman yitirmeyecek bir meslek olup iş bulma olanakları her zaman olacaktır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Anadolu teknik/Anadolu meslek/teknik lise ve meslek liselerinin “Grafik ve Fotoğraf” alanı “Fotoğraf Çekim” dalında verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,
- Teknik Liselere girebilmek için ise ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfını tamamlamak ve bazı derslerde belirlenen not ortalamasına sahip olmak,
- Anadolu Teknik / Anadolu Meslek Liselerinin “Fotoğraf ve Grafik” alanına girebilmek için ilköğretim 6-7-8. sınıflarda yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna,  yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen Yılsonu Başarı Puanının (YBS) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir. 


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin ortaöğretimdeki süresi 4 yıldır.
9.sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel derslerin öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Ortak Dersler: Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,   Tarih, TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve Yönlendirme.
Alan Ortak Dersleri: Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki  Gelişim, Temel Sanat Eğitimi, Temel Desen, Temel Fotoğraf.
Dal Dersleri: İşletmelerde Beceri Eğitimi, Sanat Tarihi, Nesne Canlandırma, Grafik ve Animasyon, Baskı Öncesi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Yazı ve Tipografi, Desen, Grafik Desen, İllüstrasyon, Fotoğraf Çekimi, Fotoğrafta Işık ve Renk, Fotoğraf Sunumu, Çekim Teknikleri, Video Çekimi, Bilgisayarda Fotoğraf, Etkili İletişim, Fotoğraf Banyo-Baskı, Fotoğraf Laboratuarı,  Görüntü Düzenleme (Kompozisyon).


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
Eğitim gören adayların iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. İşletmelerin sağladığı diğer sosyal imkânlardan yararlanmaktadır.


EĞİTİM SONRASI
Asgari ücretten işe başlayabilecekleri gibi, tecrübe işteki pozisyon, işyeri büyüklüğü işyerinin sektördeki pozisyonu ücret miktarını belirlemektedir. Vasıfları yüksek olan fotoğraf çekimcileri yüksek düzeyde ücret alabilmektedirler.


MESLEKTE İLERLEME
– Meslek liselerinin “Grafik ve Fotoğraf” alanının “Fotoğraf Çekim” dalından mezun olanlar meslek yüksekokullarının Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Matbaacılık, Serigrafi, Tasarım ve Basım-Yayımcılık, Grafik Tasarımı, Grafik ve Reklamcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Mimari Dekoratif Sanatlar, Baskı Teknikerliği, Halkla İlişkiler, Açık Hava ve Reklam Ürünleri, İletişim ve Halkla İlişkiler, İnternet Gazeteciliği, Masaüstü Yayıncılık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Radyo ve Televizyon Yayıncılığı önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilir ve gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları ve Matbaa Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeni ile diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
– Ticari fotoğrafçılık yapan meslek mensupları işlerini veya işyerlerini büyütmek yoluyla ilerleyebilirler.
– Sanatsal ağırlıklı çalışan fotoğraf çekimciler en iyi sanat ürünlerini üretme ve yarışmalarda derecelere girme yoluyla sanat çevresinde tanınan ve tutulan fotoğraf sanatçısı olma durumuna gelerek yükselme ve ilerleme kaydedebilirler.
– Fotoğraf çekimciler portre, ticari resim, basın, sinema ve televizyon, moda ve reklam, haber fotoğrafçılığı alanlarında uzmanlaşabilirler.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İşÂ  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here