Franchise alanların sayısı 15 kat arttı

Krizde sıfırdan kendi işini kurma riskine girmek istemeyenler çözümü ünlü markaların isim hakkını almakta buldu.
Kendi işini sıfırdan kurmak isteyen girişimcilerin risk oranını en aza indiren ’franchising’ sisteminin yıldızı krizle yeniden parladı.

Sıfırdan bir marka yaratarak pazarda tutunma çabasına girmekten kaçınan pek çok girişimci için güven kazanmış markaların isim haklarını almak, krizde en büyük iş fırsatlarından biri oldu.

2008 yılının Ekim ayıyla karşılaştırıldığında franchise alan kişi sayısı 15 kat artış gösterdi. Ayda 1.000 kişinin markaların franchise’ını almak için başvurduğunu açıklayan Türkiye Franchise Derneği (UFRAD) Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ”Krizden önce franchise için başvuran kişi sayısı ayda 300-400’ü geçmiyordu. Şu anda ise ayda 1.000 kişi. Bunlar arasında franchise alan kişi sayısı 750’ye ulaştı. Krizden önce bu rakam ise 50-60 civarındaydı. UFRAD’a üye olan girişimci sayısında da yüzde 50 artış gözlemliyoruz“ dedi.

Aydın, ”Girişimciler, giriş bedelinin yanı sıra isim hakkı alınan markaya göre her yıl cirolarından yüzde 1 ile 10 arasında bir payı ödüyor. Böylece lojistik, finans, reklam, tanıtım, standardizasyon gibi giderler konusunda da ana şirketten destek alınıyor“ diye konuştu.
Franchising sektörünün Türkiye’de 35 milyar dolarlık bir iş hacmi yarattığını belirten Aydın, bugün 850’si yerli, 250’si yabancı marka olmak üzere 1.100 adet franchise veren firma bulunduğunu söyledi.

Bu alanda gelen taleplerin en çok gıda başta olmak üzere eğitim ve tekstil alanlarında yoğunlaştığını kaydeden Aydın, ”Gıdada hamburger, tavuk, sandviç gibi fast food mağazalarının yanı sıra çiğköfte, kumpir, mısır satan dükkanlar da gözde. Eğitim de öne çıkan alanlardan biri. Bugün Türkiye’de 5 binin üzerinde franchise dersane var“ dedi. Aydın, 5 yıl içinde sektörde iş hacminin 70 milyar dolara ulaşacağını sözlerine ekledi.(Vatan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here