Franchise Bayilik Pazarı 2015’te artış gösterecek

7

Franchise ve Bayilik Pazarı

Franchise ve bayilik pazarı çok para kazanmayı hedefleyenlere büyük fırsatlar sunuyor. 2015 yılında 50 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin edilen sektörde sürekli yeni girişimcilere ihtiyaç duyuluyor. Franchise sektöründe başarının sırrı ise anlaşmaların detaylarında saklı.

Girişimciliğin önemli alanları arasında gösterilen franchise ve bayilik sistemi, özellikle az parayla çok kazanmayı hedefleyenlere büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, 2014 itibarıyla 43 milyar doları aştı. Sektör 200 binden fazla kişiye de yeni istihdam alanı yarattı. 2015’te de franchising sektörü, yeni girişimcilere fırsatlar yaratmaya devam edecek. Pazarın 50 milyar dolarlık bir hacmi kolaylıkla bulacağı tahmin ediliyor. 2015’te aranan girişimci sayısı ise 10 bini buluyor.

AVM’LER FRANCHİSE’I PATLATTI
Türkiye’de franchising sektörünün geldiği noktada son dönemde yatırım patlaması özellikle Avm’lerde yapılıyor. Türkiye franchise ve bayilik pazarının ulaştığı hacim, yıllık olarak 43 milyar dolar civarında. Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 2500’ü bulurken, bunların yüzde 28’ini yabancı kökenli markalar oluşturuyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 60 bini geçmiş durumda.

AVRUPA BİRİNCİSİ OLDUK
Türkiye, Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye, zinciri sayısıyla Avrupa birincisi konumuna yükseldi. İstatistiklere göre, dışarıya açılmayı başaran markalarımızın sayısı 100’ü geçti. Ancak 700 Türk markası da pusuda bekliyor ve kısa süre içerisinde dünyaya açılacak.

Franchise alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tüm dünyada franchise sisteminin başarı sırrı, bazı seçimlerin doğru yapılmasında gizli. Bu kapsamda 5 önemli kriter öne çıkıyor.

1- Uygunluğuna bakın : Franchise almadan önce araştırılması gereken, öncelikle işin size uygun olup olmadığıdır. İnsan içine çıkmaya korkan biri, yoğun kişisel satış gerektiren franchise almamalı.

2- Yatırım yerini iyi seçin : İşin usulüne uygun olarak sayımlar, ölçümler, değerlendirmeler yapılmalı. Esasen yer seçimi de başlı başına bir uzmanlık alanı.

3- Her iste yen alıyorsa dikkat !: Yeni gelişen, işi bilmeyen, paraya ihtiyacı olan zincirler her isteyene franchise veriyor, sonuçta büyük ölçüde başarısız olunuyor. Yatırım yapacağınız markayı doğru seçin.

4- Firmayı iyi araştırın : Broşürlerde cazip laflar yer alsa bile, mevcut işletmecilerle konuşulmalı, başarı dereceleri ve firmanın geçmiş uygulamaları öğrenilmeli.

5- Avukatlara danışın : Franchise anlaşması genelde sert maddeler içerebilir. Özel durumlarda bazı tavizler alınabiliyor. Ayrıca firmanın genel tutumu anlaşılmalı, tehlikeli olabilecek maddeler mutlaka avukatlara danışılmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here