Franchise satın almadan önce sormanız gereken 5 soru

Franchise alarak iş kurmak beraberinde bir çok avantajı getirir. Franchise almaya karar verdikten sonra ilk adım olarak hangi sektörden ve hangi marka ile işe başlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Franchise kararınızı aldıktan sonra ise işletme sahiplerine sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu yazımızda işte bu sorulara odaklandık ve girişimcilerin yeni kuracağı iş için sorması gereken 5 soruyu inceledik.

Franchise için toplam yatırım miktarı ne kadardır.

Bir Franchise almadan önce toplam yatırım miktarı hakkında net bilgiler edinmeniz gereklidir. Bayilik tanıtımlarında yatırım tutarlarında bazen isim hakkı ödemesi ile ilgili bilgi yer almaz. Bu durumda aslında gördüğünüz ve bilgi aldığınız rakamlarda daha sonradan farklı tutarlar ile karşılaşmanız olasıdır. Bazı franchise veren firmalar ise sadece işletme bedelini söylerler bu da aslında tüm toplam yatırım tutarını yansıtmaz. Eksik olan bilgi ise işletmeyi kuracağınız yere harcayan tutarlardır. Örneğin kira ve dekorasyon gibi. O yüzden franchise alacağınız zaman toplam yatırım tutarını sorarken tüm ayrıntıları beraberinde istemeniz gereklidir.

1Franchise verenden ne kadar destek alacaksınız.

Franchise almadan önce işletmeniz hakkında bayilik alacağınız şirketin size hangi konularda destek vereceğini mutlaka konuşun. Reklam, personel ve ürün/hizmet işleyişi hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorun. Herhangi bir sorunda verilen desteklerin nasıl işlediğini iyi anlamanız gereklidir. Unutmayın destek sözlerini sadece konuşarak almak ilerde başınıza iş açabilir. Bu yüzden Franchise sözleşmesinde bu desteklerin ayrıntıları ile birlikte yer almasına önem verin.

2Diğer Franchise alanların durumlarını sorun.

Bu soru franchise alan kişilerin gerçekten merak etmesi gereken bir durumdur. Bir firmanın Franchise haklarını ilk alan siz değilseniz bu konuyu mutlaka araştırmanız gerekecektir. Diğer bayilerin ciroları ve işletme problemlerini mutlaka araştırın. Bu konuyu ele almak sizin karar verme sürecinizi de ileriye taşıyacaktır. Gerekirse diğer franchise alan girişimcilerle konuşun ve işletmenin yönetimi hakkında çıkan sorunlar hakkında bilgiler almaya çalışın.

3Franchise yatırımının geri dönüş süresini sorun.

Franchise alacağınız şirkete yatırımın geri dönüşünün ne kadar sürede gerçekleştiğini sorun. Örneğin 500 bin toplam maliyeti olan bir işletme normalde yatırımının geri dönüşünü 18-36 ay arasında tamamlayabilir. Bu soruda dikkat etmeniz gereken hesaplamaları ciro üzerinden değil kar üzerinden yapmanız gerekir. Örneğin ayda 100 bin lira kazanan bir işletme net kar olarak 10 bin lira civarında (ürün veya hizmete göre değişir) kazanır. Bu durumda yapılan 500 bin lira yatırım kendisini 50 ayda geri kazandırabilir. Eğer işletme ayda 20 bin lira net kar edebilirse bu seferde 25 ayda yani 2 senede yatırımı geri kazandırır. Bu süreç genelde Türk girişimcilere uzun gibi gelse de aslında normal bir durumdur.

4Franchise verilen bölgenin korumasını sorun.

Franchise veren bir çok şirket bu duruma özellikle dikkat ediyor ama bazı uyanık şirketler aynı lokasyonda çok yakın bayilikler verebiliyor. Bu durum ise hem girişimcinin cirosunu düşürüyor hem de motivasyonunu bozuyor. Bu yüzden Franchise sözleşmenizde aynı lokasyonda bölge korumasının olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Sonuçta yapacağınız yatırımı korumanız gerekiyor.

Yukarıda ki soruları franchise alacağınız şirkete sormanız sizin işe daha rahat başlamanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle franchise sözleşmesini bir kaç yerde belirttik. Bunun sebebi Franchise sözleşmesini yapmadan ve kuralları karşılıklı iyice bilmeden yatırım yapmamanız içindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here