Franchise sistemi büyüyor

Büyük markaların şemsiyesi, global krizde küçüklerin umut kapısı oldu. Büyük markaların kullanım iznini belli bir bedel karşılığında vermesi ve aynı konseptte faaliyet göstermesi olarak bilinen franchise sistemi de böylece yükselişe geçti. Global krizin Franchise sisteminin büyümesine yardım ettiğini söyleyen Uluslararası Franchise Derneği (UFRAD) Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “2009 yılında başvurularda büyük bir artış oldu. Kriz döneminden etkilenmek istemeyen küçük yatırımcı, kendisine güçlü bir iş ortağı aradı ve franchise aldı. Bugün 1000’e yakın franchise veren firma var. Bu rakam hızla büyüyor” dedi.

Bu yıl Damat 36 bayilik verecek
Erkek giyimde Damat, Tween, ADV, D’S Damat gibi markalarla faaliyet gösteren Orka Group’un, D’S Damat mağazalarının yurt içinde 10, yurt dışında ise 9’u franchise mağazası bulunuyor. Bu yılın ilk çeyreğinde 6 franchise mağazasının açıldığını söyleyen Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, yıl sonuna kadar 20’si yurt içi, 10’u yurt dışı olmak üzere toplamda 30 franchise daha vereceklerini söylüyor. Böylece markanın 2010 yılında verdiği toplam franchise sayısı da 36’yı bulmuş olacak. Her bireyin fiziksel özelliğine göre yatak üreten Dr. Mattress de franchising sistemiyle yayılacak. Dr. Mattress’in anahtar teslim fiyatı 50 bin euro civarında.

Girişimci için bol seçenek sunuluyor
Franchise sistemi, hemen hemen her sektörde yatırım yapmak isteyenlere değişik imkânlar sunuyor. Spor ve yaşam merkezi b-fit bunlardan biri. 2006’da 6 kadın girişimcinin kurduğu b-fit mağazalarından açmak isteyenler, 50 bin lira ödeyerek iş sahibi olabiliyor. b-fit yetkilileri ayrıca, Türkiye dışında New York, Fransa ve Katar’da şube açarak şube sayısını 150’ye ulaştırmayı hedefliyor. Spor alanında iş yapmak isteyenler Kutup Ayısı’nın da franchise’ını alabilecek. Kutup Ayısı, metrekaresi 800 euro maliyetle, stoğu ve dekorasyonu kendilerinden olmak üzere franchise veriyor. 80 bin euro yatırım bedeli ve 80 metrekare mağaza ile aileye katılmak mümkün. Pilav, ciğer, çorba arabaları da revaçta. Souper Çorba da başvuran ilk 5 yatırımcıya 10 bin euro olan franchise bedelinde yüzde 50 indirim yapıyor.

1 YORUM

  1. Franchise icin Öneri ve Teklif: (Marka ve Ürünlerinizde Kiraci Olmayin) Ne kadar güzel bir söz degilmi? 21. yüzyilin meslegi diyorlar Franchise icin. Kimi marka yaratiyor Franchise vererek büyüyor ve istedigi hedefe ulasiyor, kimi Franchise kiraliyor 5 yil sonra sözlesmesi bittigi zaman geri dönüs yapiyor veya sözlesmesini yeniletiyor. Tabiki Franchise veren markanin sahibi memnunsa ve ona istedigi parayi kazandirmissa sözlesmeyi uzatiyor.
    Benim önerim ve teklifim: Basta Almanya ve bircok ülkede satis rekorlari kiran bir Gida ürününün Türkiyedeki Patent/Marka Tescil Belgesi TPE tarafindan adima Tescilli. Bu ürünü ben Türkiyede tek bir yerde denedim ve iyide satiliyordu. Fakat Almanyada yasadigim icin isimin basinda duramadigimdan Mayis sonu tahliye ettim. Ayni isi ben Almanyada yapiyorum ve cok memnunum.
    Hazir Marka Tescil Belgesi ve Logosu bulunan bu ürünün tüm Türkiyedeki haklarimi caliskan, girisimci, ciddi ve yeterli sermayesi bulunan arkadaslara devredecegim. Marka Tescil Belgesinin degeri belki daha cok fazla ama ben 40.000 Euroya devredecegim. Planli calisilirsa verilen para kisa sürede geri döner. Ürünün yapiminda ve hazirlanisinda yardimci olurum.
    Yalniz kendini tanitan ve gida sektöründen anlayan arkadaslar e-mail adresimden bana ulasabilirler. oguz-kag@gmx.de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here