Franchise sistemiyle zincir restoran kurmayı hedefliyor

Arapların ünlü tavuk kızartması, Antalyalı restoran işletmecisi Hafız Deveci ile Kadir Demir, hacca ve umreye gidenlerin de yakından tanıdığı Suudi Arabistan’ın ünlü yemeği el-beyk’i Türkiye’ye getirdi.


El-beyk’in Türkiye’deki isim hakkını alan iki ortak, franchise sistemiyle zincir restoran kurmak istiyor. Fast food tarzı bir yiyecek olan el-beyk, 23 çeşit baharat karışımıyla yapılıyor. Tavuk kızatmnın tadını tutturmak için üç yıldır uğraştığını belirten Hafız Deveci, “Bu tadı ortaya çıkarmak için denemediğim sistem, kullanmadığım baharat kalmadı.” diyor.


Arapça horoz eti anlamına gelen el-beyk’in yapılışında genellikle tavuk eti kullanılıyor. Tavuk eti, 23 çeşit baharat karışımından oluşan özel sosla kaplanıyor. Balık etine de uygulanabiliyor. Özel makinede buharla pişiriliyor. Özel pişirme tekniği nedeniyle içine yağ çekmiyor. Ancak hazırlanışı üç dört aşamadan geçtiği için biraz zahmetli. Ağırlıklı olarak Konya mutfağının yer aldığı restorana El-Beyk isimini veren Hafız Deveci, söz konusu yemeği ilk kez İsveç’te balık üzerinde yediğini belirterek, “Çok hoşuma gitmişti. Daha sonra Suudi Arabistan’da da görünce, bunu Türkiye’de yapmaya karar verdim.” dedi. Umreye veya hacca gidenlerin bu yemeği yemeden dönmediğini ifade eden Deveci, Suudi Arabistan’daki el-beyk restoranlarının kapısında ise kuyrukların oluştuğunu aktardı. El-beyk’in hazırlanış aşamasında toz biberden karabibere klasik baharatların yanında adı pek duyulmayan köri gibi baharatlar da kullandıklarını dile getiren Deveci, “Bol baharatlı bir yiyecek. İçine konulan baharatların oranları birbirinden farklı. Hiçbir baharatın ön plana çıkmaması için gram gram ayarlama yapıyoruz.” bilgilerini verdi.


El-beyk’in baharat yapısı itibarıyla Türk damak tadına uygun olduğuna işaret eden Deveci, Türkiye’de bir konsept oluşturarak franchise sistemiyle restoran zinciri oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Müşterilerinden çok olumlu tepkiler aldıklarını anlatan Deveci, şöyle devam etti: “Şu anda 4-5 kişi bayilik başvurusunda bulundu. Cola Turka ile anlaşarak çıkış yapmak istiyoruz. Bir yıl içinde en az 60 bayiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bayilik için yüksek bedel istemiyoruz.” Deveci, el-beyk ile Türk mutfağına yeni bir tat kazandırmayı amaçladıklarını vurgularken kebaba ve lahmacuna rakip olma gibi bir düşüncelerinin olmadığını sözlerine ekledi.
Kaynak:Zaman

1 YORUM

  1. Hayirli Olsun
    Bende bu isle ilgili neler yapabilecegimi arastiriyordum. Sizinle baglantiya nasil gecebiliriz. Iletisim bilgilerinizi yazarsaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here