Franchise veren firmalar 2011’de fiyatları düşürüyor

Dünyaca tanınmış ve her geçen gün gücüne güç katan tanınmış markaların franchise bedelleri 2011 yılı itibari ile genel anlamda büyük bir düşüş yaşadı. Geçmişte bir franchise bayiliği almak için çok büyük meblaları gözden çıkarmak gerekirken 2011 yılında bunun böyle olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Böylece yatırım yapmak isteyenlere gözünüz aydın diyoruz”¦

Krizin ardından markalaşma ve yaygınlaşmaya önem veren şirketler, franchise silahına sarıldı. Birkaç yıl öncesine kadar yüjsek düzeylere ulaşan francihse bedelleri, artık girişimciler için çok ideal seviyelere geriledi. Son bir yıl içinde franchise konusunda özellikle büyük firmalardan bu alana doğru bir yönelme olduğuna işaret eden Türkiye Franchise Derneği Genel Sekreteri Osman Bilgi, işini iyi yöneten büyük perakendecilerin, franchise verme yönünde altyapı çalışmaları yaparak kontrat oluşturduğunu belirtti.

Bir dönem orta ölçekli firmaların büyüme yöntemi olarak öne çıkan ve uzun yıllar yatırımcıların gözde alanı olan franchise sistemi, kabuk değiştiriyor.
Özellikle global krizin ardından sermayeyi elde tutmak isteyen pek çok büyük marka büyüme yöntemi olarak franchise sistemini tercih ederken, düşen franchise bedelleri ve kampanyalar da yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor. Yaklaşık 800 markanın halihazırda franchise verdiği Türkiye’de şubeleşme çalışmalarını tamamlayan 2 bin markanın da franchise verme çalışmalarına başladığı belirtiliyor.

Yüksek franchise bedelleri düşürüldü
Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği dönemlerde fahiş fiyatlara ulaşan franchise bedelleri oldukça düşük seviyelere indi. Son 1 yıl içinde franchise konusunda özellikle büyük firmalardan bu alana doğru bir yönelme olduğuna işaret eden Türkiye Franchise Derneği Genel Sekreteri Osman Bilge, işini iyi yöneten büyük perakendecilerin, franchise verme yönünde altyapı çalışmalarını yaparak, kontrat oluşturduğunu belirtti.

Birkaç yıl öncesine kadar franchise veren firma sayısına oranla yatırımcı tarafında franchise almak için büyük talep bir talep oluştuğunu aktaran Bilge, o dönemlerde oluşan fahiş fiyatların bugün ödeme zorluğu nedeniyle aşağı çekildiğini anlattı. Bankaların da bu noktada markayı teminat kabul ederek yatırımcılara kredi desteği sağladığını kaydeden Bilge, bugün 2 bin markanın şubeleşme çalışmasını tamamlayarak, franchise vermeye hazır duruma geldiğini kaydetti. Bilge, bugün yaklaşık 800 markanın Türkiye’de franchise verdiğini belirtti.

Türkiye, franchise koşusunda 2”²nci turda Şu ana kadar isim hakkı gibi algılanan franchise sisteminin aslında bir yönetim becerisi olduğunu dile getiren Bilge, ilk etapta sadece isim hakkı verilerek büyüme olarak algılanan franchise sisteminin bugün Türkiye’de marka yönetimi şeklinde algılandığını kaydetti . Bilge, sistemin sadece ürün ve isim odaklı algılanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Franchise sistemindeki ikinci tur koşucuları perakendede iyi bir noktaya gelebileceğini biliyor. Marka yönetme anlamında işe ağırlık veriyorlar.

Bunların arasında işin gerektirdiği özeni göstermeyenler müşteri ilgisini kaybedebiliyor. Bu alandaki 3”²üncü tur koşucuları ise büyük sermaye firmaları. Bunlar dünya pazarlarına açılıp, ağır yatırım ve marka alımına başlarlar. Biz henüz 2”²nci turu yaşıyoruz. Global krizden sonra markalaşmaya ve yaygınlaşmaya tüm üreticiler büyük ilgi gösteriyor. Ancak franchise sistemini ayakta tutmak için eğitime önem vermek gerekiyor. Küçük işletmeci ve patronlar kısa vadeli düşünüyor” dedi.

Atasun ile birleşen Hall, yeni bir franchise trendi yarattı
Sistemde gelinebilecek son noktaya geçtiğimiz aylarda açıklanan ünlü optik grubu Atasun ile bu alandaki dünya markası olan Hall’i örnek gösteren Bilge, “Bu grup Atasun markası ile birkaç zincir şube satın aldı. Franchise vermiyor. Türkiye için yeni trend bu. Türkiye’nin yarınında dev zincirlerin hakimiyeti başladığında, franchise tekniklerini, eğitimi ve yönetmeyi bilen yatırımcılar ön plana çıkacak. Bugün, yabancı market zincirleri yerli zincirleri toplayarak büyüyor. Piyasaya hakim olan 4 hipermarket zincirinin küçük marketleri satın alarak nasıl şube zincirlerinin devleştirdiği görülüyor. Diğer sektörler de bunu takip edecek” dedi.

Franchise isteyene faizsiz destek kredisi sağlıyor
Her Şey Farklı Dershaneleri, eğitim alanında yatırım yapmak isteyen girişimci adaylarına, adı gibi farklı bir franchise fırsatı sunuyor. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kütahya ve Diyarbakır’da şubeleri bulunan Her Şey Farklı Dershaneleri, 2011 yılında, öncelikle büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde yeni temsilcilikler vererek, şube sayısını 20”²ye çıkarmayı hedefliyor.
Firmanın yaptığı açıklamaya göre, temsilcilik için ortalama 20 ile 40 bin TL’lik bir şube yatırımı gerekirken, girişimci adaylarına 30 bin TL’ye kadar 0 faizli destek kredisi de sağlanıyor. Peru usulü piliç çevirmeyi Türk tüketici ile buluşturan Fred’s Rotisserie chicken Türkiye çapında satış ağını genişleterek bayilik vermeye hazırlanıyor. Shapes for Women sadece kadınlara hem hızlı hem de ekonomik spor olanağı sağlıyor. Şu anda şube sayısı 60 olan marka 2011 sonunda 100 şubeye ulaşma hedefi var. Dünya

1 YORUM

  1. Psc İnternational firması çok yüksek rakam alıyor. En büyük özelliği güvenli paketleme ve kargolama olduğunu berlirtmek isterim. Fakat araştırmalarım doğrultusunda doymuş bir sektör. Bölgen dışında başka hiçbir bölgeye müdahele ettirmiyor. Büyük firmalara kendisi hizmet ediyor. Ve paketleme cihazlarını bayilikler dışında başka firmalara da satabiliyor. Yani senin işini bir nevi baltalıyor. İstedikleri bayilik bedelinde aslında isim hakkı dışında hiçbir şey vermiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here