Fransa mallarını boykot hareketi

Ermeni soykırımı inkârını suç sayan teklifin Fransa Senatosu’ndan geçmesiyle, 25 bin şirket Fransız yemek fişlerini kullanmama kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Ermeni soykırımı inkârını suç sayan yasa teklifi sonrası Fransa’ya ait yemek fişlerini süreli olarak kullanmama kararı alan Türkiye Lokantacılar Federasyonu, süreli boykotu süresize çevirdi.


BANKA KARTI ALTERNATİF
Federasyonu temsilen bu işi üstlendiğini dile getiren İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sait Karabağlı, 13 bin 500 lokantacı dışında muhallebiciler, pastacılar, işkembeciler ve İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi’nin de içinde bulunduğu şimdilik sayısı 25 bini bulan işletmenin yemek fişi sektöründe tekel durumuna gelen Fransız Sodexo, Ticket ve Multinet kartlarını kullanmayacaklarını söyledi. Karabağlı, Lokantacılar Odası’na bağlı işletmeler dışındaki diğer odalara birlikte bu rakamın 25 bini de aşacağını ifade etti. Karabağlı, “Fransız şirketler zaten esnafın cirosunun yüzde 7-8’ine ortaklar. Bu işi çözmek için uzun zamandır toplantılar yapıyorduk. Bu, tasarının Senato’dan geçmesi işin tuzu biberi oldu. 2 milyar dolarlık bir pazarı onlara bırakmayacağız” dedi. Bankalararası Kart Merkezi ile görüştüklerini söyleyen Karabağlı, yemek paralarının banka hesaplarına yatması ve yemek fişi olarak kart kullanılması için sistemin altyapısının bitmek üzere olduğunu belirtti. Öte yandan Fransa’nın en büyük işveren örgütü MEDEF, Türkiye’de iş yapan şirketleri durum değerlendirmesi için acil bir toplantıya çağırdı.


BAKÜ’DEN SÜRPRİZ DESTEK
Fransız Senatosu’nun soykırımı inkârı suç sayan yasayı kabul etmesinin ardından Anayasa Konseyi’ne başvurmak için 60 imza bulunamaz ve yasa iptal edilmezse Türkiye ve Azerbaycan birlikte düğmeye basacak. Azerbaycan’ın Büyükelçilik Sözcüsü Elsevar Salmanov, SABAH’a yaptığı açıklamada, “Karar, Fransa’nın bölgesel sorunlarda oynadığı role ciddi zarar verecektir” dedi. Anayasa Konseyi’nde yasanın iptal edilmemesi halinde Azerbaycan, Fransa’nın Minsk Grubu’ndaki eş başkanlığına son verilmesini isteyecek. Bakü- Ankara arasında, Fransız Total’i etkileyecek ve doğalgaz rezervleriyle ilgili yaptırımların da görüşüldüğü öğrenildi.


KOMİSYONLARDAN KURTULACAĞIZ
Sait Karabağlı, “Türkiye Lokantacılar Federasyonu’nun bir bankayla birlikte yürütüleceği sistemle yüzde 8 ile 20 arasında olan Fransız komisyonlarından kurtulup, yüzde 3 gibi düşük komisyonlarla esnafımıza hizmet edeceğiz” dedi. Karabağlı, ön protokolleri hazırlanan projenin 2 aya kadar tamamlanacağını ve kısa sürede hayata geçeceğini söyledi.


TÜRKİYE’YE YAYILACAK
Şubat ayında İstanbul ile kısıtlı olan uıygulamanın tüm Türkiye’ye yayılması için çalışmaları tamamlamayı planladıklarını ifade eden Karabağlı’ya Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice de katıldı. Yenice, “Hükümetin tutumu da bizim için önemli. Hükümet düğmeye basarsa boykot uygulamasını Türkiye’ye yayma prıogramını öne çekebilirz” dedi.


TÜRKLER FRANSIZ GRUPLARI EKARTE EDEBİLİR
Fransız Le Figaro gazetesi, Ermeni soykırımını inkâr tasarısının onaylanmasının ardından Türklerin tepkilerinin ticari ilişkileri etkileyebileceğini yazdı. Gazete, tüketici derneklerinin Fransız ürünlerini boykot edebileceği ve Türk makamlarının Fransız grupları ihalelerde ekarte edebileceğini belirtti. Gazete kamu ihalelerinde Fransız şirketlerin ‘cezalandırılabileceğine’ dikkat çekti.


SENDİKALARDAN SERT TEPKİ
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Fransa’ya karşı alınacak diplomatik ve siyasal yaptırımlara tam destek verileceğini bildirdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Fransa’ya karşı vatandaşlarımız ilk etapta Fransız ürünlerini almamalı ve Fransız mağazalarını protesto etmeliler” dedi.Sabah
Fransa Boykot-Fransa Malları Boykot-Fransa Mallarını Boykot Et

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here