Fransa, Rokfor Peynirinden 330 Milyon Euro Kazanıyor

Fransa, Coğrafi İşaretli Ürünlerden Yılda 18 Milyar Euro Kazanıyor. Fransızların Sadece Rokfor Peynirinden Elde Ettiği Gelir 330 Milyon Euro. Anfaş Expo Center’de Düzenlenen 1.

Fransa, coğrafi işaretli ürünlerden yılda 18 milyar Euro kazanıyor. Fransızların sadece Rokfor peynirinden elde ettiği gelir 330 milyon Euro.
Anfaş Expo Center’de düzenlenen 1. Yöresel Ürünler Fuarı kapsamında ‘Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler’ konulu seminere katılan Rokfor Konfederasyonu’ndan Isabelle Bernard Trotouin, 2009 yılında Rokfor peynirinden elde edilen gelirin 330,2 milyon Euro olduğunu bildirdi.

Sadece Fransa’nın Roquefort kasabasında üretilen Rokfor peynirinin üretiminin tüm aşamalarının standardize edildiğini kaydeden Trotouin, “Rokfor peynirinde sadece Lacune cinsi koyunların sütü kullanılır. Koyunlar yıl boyunca otlaklarda çimle beslenir. Yemlerine yıllık 200 kilogramdan fazla kuru madde konulamaz. Sağılan sütler 24 saatten fazla depolanamaz. Hazırlanan peynir en az 90 gün mahzenlerde bekletilir. Ve tüm bu işlemler Roquefort dışında yapılamaz.” diye konuştu.

Trotouin, Rokfor peynirinin yıllık üretim kapasitesiyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre, geçen yıl Roquefort kasabasında 750 bin dişi koyundan toplam 159,6 milyon litre süt sağıldı. Bu sütün 82,5 milyon litresi Rokfor peyniri yapımında kullanıldı. Bu sütten toplam 19 bin 996 ton Rokfor peyniri üretildi. Bu peynirin de yüzde 19,6’sı yani 4 bin 500 tonu ihraç edildi. Roquefort kasabasında 7 peynir üreticisi bulunuyor. Toplam 1800 kişi de peynir sektöründe çalışıyor.

Anfaş Expo Center’de düzenlenen 1. Yöresel Ürünler Fuarı kapsamında ‘Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler’ konulu seminerde ‘Coğrafi İşaretlerde Başarı Koşulları ve Ülke Örnekleri’ başlıklı oturum gerçekleşti.

Oturuma, Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Fransa Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü’nden Prof. Dr. Selma Tozanlı, İsviçre Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu’ndan (ORIGIN) Ida Puzone ve Fransa Rokfor Konfederasyonu’ndan Isabelle Bernard Trotouin katıldı.

Uzmanlar, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılara yöresel ürünlerini nasıl koruyacağı konusunda bilgiler verdi.

Oturum başkanı Prof. Dr. Selma Tozanlı, yöresel ürünlerin büyük bir ekonomik kaynak haline geldiğini belirterek, “Değerlerimize sahip çıkmalıyız ki başkalarına kaptırmayalım.” dedi.

HEREKE HALISINI KORUYUN

Coğrafi işaretlerin tüketici ve üreticiyi korumak amacıyla oluşturulduğunu anlatan Ida Puzone, taklit ürünün hem haksız rekabete yol açtığını hem de tüketiciye zarar verdiğini söyledi.

Toplam 40 ülkede coğrafi işaretler sisteminin hayata geçtiğini belirten Puzone, 110 ülkenin de bu coğrafi işaretleri kabul ettiğini kaydetti.

Puzone, Hereke Halısı gibi Türk ürünlerinin ORIGIN kapsamına girmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

MERİNOS KOYUNU KAÇTI, BAŞKALARI KAÇMASIN

Dinleyicilerin Merinos koyunu ve Ankara tiftik keçisinin 130 yıldır Avustralya’da üretildiğinin hatırlatması üzerine ise Puzone, “Eğer coğrafi işaret alınmış, tescili yaptırılmış olsaydı bugün bu olay yaşanmazdı. Ama Avustralya’da bugün Merinos koyunundan elde edilen yün o bölgenin bir ürünü olarak dünyaya pazarlanıyor. Aynı şey angora türü içinde geçerli. Diğer ürünlerinizde de aynı sorunu yaşamamak için coğrafi işaret ve tescilini mutlaka yaptırmalısınız.” karşılığını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here