GABON’A NASIL TERLİK SATARSINIZ?

Girişimcilik sorularına Afrika bölgesinden bir soruyla devam ediyoruz.Gabon Afrika kıtasında bir ülke.1960′ da yakayı Fransızların elinden kurtarmış bir cumhuriyet. Küçük nüfusu, yeterli doğal kaynakları ve yabancı yatırımlarıyla bölgenin en zengin ülkelerinden biri. Nüfusu sadece 1.2 milyon.İklimi ise tropikal.Havası ise her zaman sıcak ve nemli.Kişi başına düşen milli geliri Viki’ye göre 7055 dolar.Yani bu da demek ki bu adamlarda para var.

Neyse yavaş yavaş soruya doğru gidelim.Bir ayakkabı firması sizi bu bölgeye araştırma yapmak için gönderiyor.Diyorlar ki
-Evlat git bi bak bakalım.Bu adamlar ayaklarına ayakkabı giyiyorlar mı?
Siz de okey diyor ve soluğu Gabon’da alıyorsunuz.Uhhh o da ne kişibaşı milli gelire bak adamlara bak.Bırak ayakkabıyı adamların bir çoğu terlik bile giymiyor.Neyse siz genede araştırıyorsunuz.Uzun bir araştırmadan sonra sizden istenilen raporu hazırlıyorsunuz.

Rapor Sonucu : 1.2 milyon Gabon’lunun sadece 300 bini ayakkabı giyiyor.
Ayakkabı giymeme sebebleri ise ülkenin çok sıcak olması.
Rapordan sonra geri döndünüz sizi gönderen firma bu adamların çok sıcak bir ortamda yaşadığı için ayakkabı giymediklerini ve böyle zor bir pazara girmenin gereksiz olduğunu söylüyor.Sonra sizde görevinizin başına dönüyorsunuz.
Fakaaaattttttt içinizdeki girişimcilik duygusu boş durur mu? Sürekli sizi dürtüyor.
-Yaww adamlar terlik giymiyor gitsene oraya terlik satmaya.
Öyle ya düşünsenize adamlara terlik satıp köşe olmak varken sen gel 3 kuruş maaşa talim et.
İşte bu noktadan sonra sorumuzu da soralım.

Gabon’da hiç terlik yok.Bunu nasıl olduysa hiçbir ülkenin girişimcisi farketmemiş.İlk sizsiniz.
GABON’A NASIL TERLİK SATARDINIZ?

Not: Gabonda terlik var.Sakın oraya gitmeye kalkmayın:)
Bu soruyu sormamın sebebi diğer ülkelerdeki girişimcilik fırsatlarını sizce Türk girişimciler olarak ne kadar takip edebiliyoruz.

6 YORUMLAR

 1. Zaten Türkiye'deki yaratıcı fikir olarak adledilen fikirlere baktığınızda genelde yurtdışından kopyalanmış olduğunu anlıyorsunuz.
  Türkiye'de iyi ve yaratıcı fikri olan bir girişimci olmak için öncelikli olarak;

  -Çok iyi yabancı diliniz olacak (ingilizce, fransızca, almanca)
  -Oturup min. bir ay google ya da diğer sitelerden farklı ülke sitelerinin ekonomi sayfalarını, eğitim sayfalarını tarayacaksınız
  -Aslında imkanınız varsa yurtdışına çıkıp farklı ülkeleri gezip ne var ne yok bakacaksınız
  -Sonra da Türkiye'de sanki Amerika'yı yeniden keşfetmiş gibi "buldum" deyip, aslında varolan ama uyarlanmış fikirden para kazanacaksınız.

  Gözlemlediğim kadarı ile international donanıma sahip olanlar kaymağı yiyor! Bizim Türkler sonra taklitle olayı baltalıyor sonra da ……

  Konu açılmışken; kadın girişimcileri destekleyen örgütler vs. var bilirsiniz. Bunlardan en biliniri KAGİDER. Sermayem yok. Telefon açtım dedim ki girişimci özelliklere sahibim ancak sermayem, baba param olmadığı için bu konuda sizden destek istiyorum, bir tane bayilik buldum benim eğitim ve donanımıma uygun, yardımınızı talep ediyorum. Aldığım yanıt şu :"biz danışmanlık hizmeti veriyoruz.." iyi de benim danışmanlığa ihtiyacım yok, zira donanımımla ben zaten parasız danışmanlık hizmeti verir hale geldim. Benim özetle sermayeye ihtiyacım var, bu konuda yardımcı olsanız ya da yönlendirseniz. "kusura bakmayın hanımefendi biz mevcut girişimci bayanlara danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyoruz".

  Bravo… Bu ülkede çoğu kadının sorunu zaten sermaye bulamamak özellikle eğitimli kadınların sorunu. Ona da kadın girişimci derneğinin çaresi çözümü yok. Ne iyi. Yani diyorlar ki biz parası olan, iş kurmuş kadınları destekleriz.

  —–
  Harcanıp gitmek koyuyor insana. O kadar eğitimi al, o kadar çalışma arzusu ile dol taş. Birileri batırsın paraları, sen yok diye zamanı batır. Bu kadar adaletsizlik olmaz. Şans mı? Belki de. Ben şansızım deyip çekilmek bir kenara en iyisi sanıyorum.

 2. Yahu gidersin bi doktora alırsın bi istatistik raporu alın kardeşim dersin bakın sizin ayağınızda terlik yada ayakkabı yokken bulaşan hastalığa bunu giyin dersin.Benim ayağımda terlik varken ot,çöp vs bile etki etmiyorki benim bu sağlıklı ayakkabım yada terliğimden hastalık bulaşsın? Ayak yoluyla bulaşan bir hastalıkta doktor tedavi v.s masraflarınız bize ait dersin reklamını da çakar adamlara terliğin yada ayakkabının ne kadar faydalı olduğunu öğretirsin hem illa ayakkabı terlik diye ısrar etmiyoruz sandalet diye bişey var dersin sandaleti de satarsın aynı zamanda!!! Tabi bunları üstlenebilecek bi şirketsen..

 3. iyi satış yapabilmek için müşterinin ihtiyacını iyi anlamak gerekir . Adamcağızlara ve daha sonra diğer sıcak ülkelere satılmak üzere serinletici özelliği olan ayakkabılar tasarlanabilir. Milli gelirleri de yüksekmiş madem böyle bir ürüne de gayet iyi para verebilirler o halde.

 4. öncelikle şunu söylemeliyim madem terlik giyen az ve1.2 milyon insan var o zaman her zaman ki yapmamız gereken sürümden kazanmak

  arkadaşımızın da dediği gibi önemli şahsiyetlere giydirip reklamını çok ii yapmak

  sonra önden ucuz fiyata terlik satmak alıştırmak için yani bu adamlar terliği ne kadar zaman giyebilir 6 ay boyunca ucuza verilen (tabii ki kar olacak sürümden kazanacaksınız)

  bu zaman diliminde sabrettikten sonra dışardaki firmalar tabii ki bu ucuz fiyata şaşıracaklar bu alıştırma döneminde

  ve çok fazla uğraşmayacaklardır bu işle sonra ki zamanlarda

  terlikten gerçek kar için bir miktar fiyatını yükseltip satışa devam edilcek

  ve 1 sene içinde mutlaka en az gabonluların %80 i terlikli gezeceklerir ki bu da ii bir rakam

  terlik ayakkabıdan daha çabuk eskir ve bu da ii bir ticaret pazarı için gerekli

  bu zamandan sonrası yeni fikirlerle çeşit farkıyla bir çok terlik satılabilir kim bilir belki terliğe alışan ayaklar

  içi oldukça ii hava alan bez ayakkabı da giyer :))

  bölece satışınız ikiye katlanır bu kadar parası olan millete lüksü öğretmek gerekir ama bu birden olmaz önce terlikle başlamalı…

 5. Reklam ve Gabonlu bir ortak ile ki onun mutlaka olması lazım. Satış stratejileri üzerine bir çalışma, bölge halkının neden terlik giymediğinin araştırılması sonrası terlik giymenin sağlık, ekonimi, elit çevreye ait olma dürtülerinin ortaya çıkarılması, kralı varsa, kabile reisi varsa onlara en ince ve narininden terlik giydirme çabaları ya da uluslaraarası önemli şahsiyeti bulunuyorsa onları kullanma sonucunda ben o bölge halkına bırakın terlik giydirmeyi, ayaklarındaki ayakkabıyı bile çıkarttırırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here