Gazeteci-yazar Şafak Altun’dan ‘Büyük Olma Muhteşem Ol’

Popüler ekonomi tarihi ve inovasyon konularındaki çalışmalarıyla adı sıklıkla duyduğumuz gazeteci-yazar Şafak Altun, yeni kitabında küresel krizi, inovasyonla birlikte inceleyen Altun, doğa başta olmak üzere, çeşitli yerlerden devşirilen fikirlerle krizde bile inovasyonların yapılabileceğini söylüyor.

Küresel krizin bütün şiddetiyle yaşandığı bugünlerde inovasyonun yok olmaktan önceki son çıkış yolu olduğunu söyleyen Altun, yeni ekonomi düzeninde artık ayakta kalmak isteyen şirketlerin değişime ayak uydurması gerektiğini söylüyor. Darwin’in Evrim Teorisi’nin şirketler için de geçerli olduğuna dikkat çeken Altun, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin, yaşananları algılamak için iyi bir fırsat olarak algılıyor.

Dünya ekonomisinde yaşananları, evrilen iş modelleriyle beraber ortaya çıkan inovasyon ekonomisinin yarattığı ‘dönüşüm sancıları’ olarak değerlendiren Altun, yeni ekonomi düzenine geçildiğine işaret ediyor. Yeni ekonomi düzeninde, internetin tetiklediği değişim ve dönüşüm bulunuyor. Günümüz insanları, başarı için gerekli olan bilgiyi en ucuz ve hızlı şekilde üretiyor, yayıyor, kopyalıyor ve değiştiriyor. Rekabette kazananlar, en hızlı şekilde öğrenenlerden çıkıyor.

Krizin peşi sıra, küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliğinin, iş dünyasındaki kalıpları değiştirdiğine dikkat çeken Altun, başarılı olmak isteyen şirketlerin uzun vadeli düşünmelerini ve toplumdan bağımsız hareket etmemeleri gerektiğini düşünüyor. Yeni düzende ayrıca, büyüklüğün çok şey ifade etmediğine dikkat çeken Altun, önemli olan niş alanlarda yeni iş modelleri bularak muhteşem işler yapmanın daha kıymetli olduğuna vurgu yapıyor.

Peki şirketler, krizi neden bir fırsat olarak görmeli? Çünkü işler yavaşladığı aradıkları zamanı şimdi bulabilirler. Karşılaştıkları sorunları çözmek, araştırmak ve ürün geliştirmek ve kimin ne yaptığını görmek için artık onlar bulunmaz bir fırsata sahipler.

Aslında sadece kriz döneminde değil, diğer zamanlarda da başta doğa olmak üzere,

aradıkları yaratıcı fikirleri çeşitli yerlerden devşirerek inovasyon yapabilirler.

Başarının bir formülünün olmadığına dikkat çeken Altun, şirketlerin farklı yöntemler izleyerek başarıya ulaşabileceklerini söylüyor. Kitabında, Türkiye’de inovasyon ekonomisini en iyi uygulayan Fiba Holding, Boyner Holding, Twigy, TAV, Mithat Giyim, Koton, İnci Holding, Mudo, Ufo gibi 100’e yakın büyüklü küçüklü şirketin iş modellerini de masaya yatırdı.

Sayfa Sayısı : 256

Ebat : 13,5 x 21 cm

Barkod : 9789756093535

ISBN : 978-975-6093-53-5

Seri : İş ve Yönetim Serisi 35

Kâğıt : Enzo Creamy

Kapak : Karton Kapak
www.elmayayinevi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here