Geleceği Parlak 10 Meslek

1.Evde Bakım Görevlisi : Hizmet Sektöründe çalışan bu kişiler evde çalışır ve yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara tıbbi bakım hizmeti verir. Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan Evde Sağlık Hizmeti uygulaması sayesinde önümüzdeki yıllarda çok sayıda evde sağlık görevlisi ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. Sertifikalı bir evde bakım görevlisi olmak için çeşitli üniversitelerin düzenlediği evde hasta bakım görevlisi kursunu tamamlayıp sertifika alabilirsiniz.

2.Biyomedikal Mühendis : Biyomedikal mühendisler tıbbi teknolojileri geliştirirler ve protez, görüntüleme cihazları, yeni tedaviler gibi hizmetler verirler. Ülkemizde hastanelerde; Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 200, Özel Hastanelerde ise 10 yatak ve üzeri kapasitesi olanlarda en az 1 biyomedikal mühendisi bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu sebeple de biyomedikal mühendislik mesleğindeki ihtiyaç daha da artmıştır. Biyokimya mühendisi olmak için 4 yıllık üniversite bitirmek gerekiyor. Bunun yanında büyük çoğunluğunun doktora yaptığını da göz önünde bulundurun.

Geleceği Parlak 10 Meslek

3.Estetik Diş Hekimliği : Yine sağlık sektöründe bulunan bu meslek, geleceği parlak 10 meslek arasında. Dişlerine yeteri kadar bakmayan halkımız artık dişlerini estetik açıdan güzel görünmesi için temizletmeye yöneliyor. Bu nedenlede estetik diş hekimliği alanında iş gücü artmaya başladı. Diş temizletme ve beyazlatma genel dişhekimliği alanında yoğun olarak uygulansada aslında estetik diş hekimliğinin alanına giriyor. Artık günümüzde bu alandaki kariyer seçenekleri dişhekimi ofisinin dışına çıkmaya başladı. Bu alandaki iş gücünün % 38 artması bekleniyor. Alacağınız üniversite eğitimiyle profesyonel olarak birçok kapıyı açabilirsiniz.

4.Teşhise Yardımcı Tıbbi Ultrason Uzmanı : Ultrasonografi, tıbbi görüntüleme için non-invaziv ses dalgası teknolojisini kullanır. Ultrason uzmanları hastanelerde, kliniklerde çalışıyorlar, sindirim sistemi yada doğum öncesi bakım gibi tek alanda olabileceği gibi bunun birkaçında uzmanlığa sahip olabilir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu alandaki istihdamın yarı yarıya artması bekleniyor. Bu işe başlamak için öncelikle en az 2 yıllık bir yüksek öğrenim görmeniz gerekiyor.

5.Pazarlama Araştırma Analizcisi : Dünyanın kötü giden ekonomisi, geleceği parlak 10 meslek arasına Pazarlama Araştırma Analizcisini de soktu. Bu kişiler şirketlerin kendilerini potansiyel müşteri temeline tanıtmalarına ve sunmalarına yardım ederler. Bunu yapmak için yerel düzeyden uluslararası alana kadar piyasa koşullarını analiz ederler. Bu meslek reklam, satışlar, araştırma ve halkla ilişkileri kapsıyor. Bu alandaki işgücünün de şirketlerin küreselleşmesiyle önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde artması tahmin ediliyor.

6.Finansal Analiz Uzmanı : Analiz uzmanları şirketlere ve bireylere yatırım kararları konusunda rehberlik yapıyorlar. Piyasaların, şirketlerin, tahvil, hisse senedi ve diğer yatırım türlerinin performanslarına karar veriyor ve düzenliyor. Bu sektördeki istihdamında % 23 artması bekleniyor. Bu alanda giriş seviyesinde işe başlamak için 4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekiyor.

7.Çevirmenler ve Mütercimler : Farklı bir dilin ve kültürün insaları için dili ve kültürel bağlaı deşifre ediyor. Çevirmenler ve Mütercimlik aynı olarak bilinmesine rağmen aslında bu meslekler farklıdır. Mütercimler, yanlızca yazılı kelimeleri bir dilden diğerine çevirir. Çevirmenler ise konuşmaları çevirirler. Ülkemizdeki uluslararası şirketler ve yatırımlar arttıkça bu alandaki istihdamında büyük oranda artacağı düşünülüyor. Bu meslekleri yapan kişilerin en az 2 dili ve kültürü iyi bir şekilde bilmesi gerekiyor.

8.Evlilik ve Aile Uzmanları : Lisanslı evlilik ve aile uzmanları depresyon, kişisel krizler, boşanma gibi sorunları olan çiftler ve ailelerle birlikte çalışıyorlar. Onların problemlerine çözümler buluyorlar. Bu sektördeki işgücününde % 40 artacağı düşünülüyor. Ülkemizde de yakın bir gelecekte bu konuda yeni geliştirilen bir proje uygulamaya başlayacak. Böylece evli çiftlere terapi yapılcak ve ombudsmanlık hizmeti verilecek. Bu alanda çalışmanız için psikoloji eğitimi almanız gerekiyor.

9.Muhasebeci : Geleceği parlak mesleklerin 9. da muhasebecilik. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip gelişen ülkelerinden biri olduğumuzu göz önünde bulundurursak mali müşavirlik ve muhasebecilik mesleklerine olan ihtiyacımızın arttığı ortada ve bu mesleklerin önemi azımsanmayacak ölçüde. Bu alandaki istihdamın yaklaşık % 16 artacağı tahmin ediliyor. Muhasebeci olmak için alanında en az 2 yada 4 yıllık fakülte bitirmeniz gerekiyor.

10.Fizik tedavi Uzmanı : Fizik tedavi uzmanları kişinin hayata ayak uydurmasına yardımcı olur. Uzmanlar, acıyı azaltmak, hareketliliği arttırmak, vücut yapısını sağlamlaştırmak ve gelecekteki sakatlanmaları önlemek için çalışırlar. Bu alandaki işgücü ihtiyacının yaklaşık yarı yarıya artacağı tahmin ediliyor. Fizik tedavi uzmanı olabilmek için tıp eğitimi almak gerekiyor.

Kaynak : Zaman Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here