Gelecek Yıllarda Öne Çıkacak Meslekler

Gelecek Yıllarda Öne Çıkacak Meslekler

Bilim ve teknoloji daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu da günümüzde pek önem verilmeyen mesleklerin gelecekte çok daha fazla önem kazanması anlamına geliyor. Dünya geçtiğimiz on yıla göre artık çok daha farklı bir yer ve on yıl sonrası da bugüne göre oldukça farklı olacak. Bu da bazı mesleklerin diğerlerine göre daha fazla ön plana çıkmasına neden olacak. Ön plana çıkacak olan mesleklerin getirdiği en büyük iki avantaj hem bu alanda çok sayıda çalışana ihtiyaç duyulması hem de gelirlerinin diğer alanlara göre daha fazla olması. Bu nedenle gelecek yıllarda bu mesleklere yönelecek olan kişiler işsiz kalma korkusundan uzakta iyi bir gelir elde etme şansı yakalayacak.

Güneş Enerjisi Mühendisi

Güneş panelleri arkasında konuşan bir kadın bir erkek mühendis
Gelecekte güneş enerjisi daha önemli olacak

Rüzgar enerjisi gibi güneş enerjisi de insanlığın gelecekteki temiz enerji geçişinde önemli bir yer kaplayacak. Güneş enerjisinin maliyeti her yıl giderek düşüyor. Günümüzde bile neredeyse birçok işletme ve eve artık bu teknoloji uygulanabilir. Dünyanın tüm şehirlerinde güneş enerjisi mühendisleri büyüyen piyasadan oldukça memnun. 2026 yılına kadar sadece Amerika’da 30.000’den fazla güneş enerjisi mühendisi ihtiyacı ortaya çıkacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti

Alternatif enerji kaynaklarına yönelim son derece hızlı bir şekilde artıyor ve bunların başında güneş enerjisi ile rüzgar enerjisi başı çekiyor. Önümüzdeki yıllarda birçok devletin alternatif enerjilere yaptığı yatırımın katlanarak artması bekleniyor.

Yazılım Geliştirme

Yazılımı temsil eden tasarım
Sanal Dünyanın İnşacıları Gelecekte Popüler Olacak

Bilgisayarlar, robotlar, mobil cihazlar, yeni ev aletleri, arabalar ve daha birçok şey artık bir bilgisayar içeriyor ve bunların çalışabilir olması için yetenekli yazılımcılara ihtiyaç duyuluyor.

İnternetin giderek büyümesi ve günlük aletlerin daha akıllı hale gelmesi yetenekli yazılım geliştiricilerinin önünü açıyor. Özellikle mobil uygulama geliştiriciliği 2020 sonrasında büyük bir öneme sahip olacak. 2026 yılına kadar dünyada yazılım geliştirme alanında 1.2 milyon kişiye ihtiyaç duyulacağı ön görülüyor. Bunun içerisinde ise mobil uygulama geliştirme ve yapay zeka yazılımları ise ilk sırayı alacak. Özellikle bu alanlarda uzmanlaşmış olan kişiler oldukça şanslı olarak kabul ediliyor.

Dijital İçerik Uzmanı

Siyah zemin üzerinde ingilizce pazarlama terimleri
İnsanlar nereye, pazarlamacılar oraya

Zamanımızda en büyük kültürel devrimlerinden birisi yaşanıyor. Artık medya giderek daha dinamik, daha dijital, etkileşime açık ve talep üzerine şekilleniyor. Tüketmek istediğimiz hemen hemen her türlü bilgi veya eğlence sürekli olarak bağlı kaldığımız dijital cihazlar aracılığı ile aktarılar. Bu durum ortaya sürekli olarak taze içerik ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Her sektörden kuruluş yavaş yavaş dijital içerik oluşturmanın ve etkinlikleri sürdürmenin önemli bir anahtar haline geldiğini keşfediyor. Bu nedenle dijital içerik uzmanlarının giderek artan bir popülaritesi bulunuyor. İnternet pazarlaması, yazma, multimedya ve dijital sanatlar gibi alanlarda eğitim alan kişiler dijital içerik uzmanı olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda internette yer alan içeriğin büyük bir kısmı dijital içerik uzmanlarının elinden çıkmış olacak.

Bilgi Güvenliği Analisti

Ekrandaki kilit simgesine dokunan erkek
Dijital dünyanın dijital güvenlikleri olacak

Modern yaşam tarzı artık bilgisayarlar ile iç içe geçmiş durumda ve önemli bir kısmı bilgi teknolojisine bağlı. Bunun sonucunda hepimiz için siber güvenlik bir adım öne çıkıyor. Bilgisayar korsanları bugüne kadar kritik altyapıları ve daha büyük sistemleri hedefliyordu ancak artık siber suçluların hedefin her geçen gün sayısı artan günlük teknolojik aletler yer alıyor. Diğer taraftan giderek gelişen teknolojiler günlük cihazları hedefe getirirken aynı zamanda büyük sistemleri de daha savunmasız hale getiriyor. Hükümetlerin ve altyapı kuruluşların ağları ve bilgi teknoloji sistemlerinin korunması yardımcı olmak için bilgi güvenliği analistlerine ihtiyaç duyuluyor. Siber güvenlik dünya çapında bir sorun olarak öne çıkmaktadır ve gerçekleştirilen saldırılar giderek daha karmaşık bir hal almaktadır. 2026 yılına kadar yaklaşık olarak 104.000 güvenlik analistine ihtiyaç duyulacağı ön görülüyor.

Elektronik Mühendisi

Devre tamir eden bir erkeğin ellerine yakın çekim
Dijital dünyanın elektronik zemini

Bu alanda yer alacak olan pek çok kişi ileri teknolojilerin tasarlanmasında, test edilmesinde ve değerlendirilmesinde yer alacaktır. Elektronik devre ve diğer bileşenler daha küçük, daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe en son teknolojik gelişmelerden nasıl yararlanılacağını bulmak bu profesyonellerin işi olacaktır. Daha iyi bilgisayarlar, daha otomatik makineler, el tipi tıbbi cihazlar, yeni nesil navigasyon ve iletişim ekipmanı gibi birçok gelişmiş teknoloji için elektronik mühendislerine duyulan ihtiyaç artacak. Önümüzdeki on yıl içerisinde yaklaşık olarak 200.000 kadar elektronik mühendisine daha ihtiyaç duyulacağı tahmin edilmektedir.

Blockchain Geliştiricisi

Blockchain teknolojisini temsil eden biribirine bağlı küpler
Blockchain teknolojisi paradan fazlasını vadediyor.

Kripto para ve blockchain isimlerini artık duymayan insan sayısı oldukça az. Kripto parayı mümkün kılan blockchain teknolojisi aslında lojistikten internet yayıncılığına kadar birçok şeyi temelden değiştirecek cinsten bir teknoloji. Blockchain ile beraber ekonomik işlemlerden sıradan taşıma işlemlerine kadar birçok sektör tek bir merkezden değil dağınık bir sistemden kontrol edilecek. İşlemler daha hızlı, daha güvenli ve şifreli bir şekilde gerçekleştirilecek. Blockchain teknolojisi ile beraber bu işlemler ayrıca daha şeffaf bir hal alacak. Şu anda bu teknoloji, teknolojiden anlayamayanlar için anlaması son derece zor ancak birçok bilişim uzmanı şimdiden blockchainin internet anlayışımızı değiştireceğini düşünüyor. Bu nedenle blockchain teknolojisine sahip pratik hizmetlerin ve ürünlerin nasıl geliştirileceğini anlayan profesyonellere olan rağbet giderek artacak.

Sivil veya Ticari Drone Pilotu

Açık havada dron uçuran erkek
Dronlar da kullanım alanları da gelişiyor

Dronlar dünya gündemine bir anda düştü ve şu anda birçok hükümet donların kullanımını düzenlemenin en iyi yolunu arıyor. Diğer taraftan ürün ve hizmet geliştiricileri ise uzak uçuş yeteneklerinden yararlanmanın yeni yollarını hayal etmeye devam ediyor.

Dronlar her ne kadar günümüzde daha çok askeri ya da eğlence amaçlı olarak kullanılsa da giderek daha fazla sivil ve ticari hayata giriyor. Amazon gibi büyük şirketler paket teslimatlarını donlarla yapmak için araştırmalar yapıyor. Şehir sokaklarından atıkları uzaklaştırmak, hava kirliliği seviyelerini izlemek veya ulaşılması zor ya da tehlikeli olan yerlerdeki rutin işleri gerçekleştirmek için donların kullanılması hedefleniyor. Bazı şirketler ve kamu kurumları küçük uzaktan kumandalı filoları yönetmek için dron pilotlarından oluşan ekipleri bir araya getirmeyi planlıyor.

Akıllı Bina Teknisyeni

İki mühendis şantiyede proje inceliyorlar
Telefonların, televizyonların akıllı olduğu bu çağda binalar da akıllanmalı

Her geçen yıl aydınlatma, ısıtma, iklimlendirme ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için daha fazla ev, ofis ve fabrika otomasyon teknolojisinden yararlanmaktadır. Buzdolapları gibi gündelik cihazlar da yavaş yavaş Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası haline gelmektedir. Gelecekte akıllı otomatik kontrol ve hiper bağlantılı sistemlerin özgürlüğünü ve rahatlığını sunacak olan akıllı binaların tüm şehirlere hakim olması bekleniyor. Ancak bu sistemlerin kurulması, bakımlarının yapılması için nitelikli insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Buda akıllı bina teknisyenlerini gelecekte vazgeçilmeyecek bir noktaya taşımaktadır.

3D Baskı Teknisyeni

3 boyutlu yazıcı
3d yazıcıları sadece hayal gücümüz sınırlayacak

Pek çok fütürist üç boyutlu baskı teknolojinin başarabileceklerinin henüz çok küçük bir kısmını gördüğümüzü düşünüyor. Endüstri tasarımcıları, biyomedikal mühendisleri ve diğer birçok alan araç, yiyecek, giyim, günlük ev eşyası, tıbbi implantlar, havacılık, otomotiv ve elektronik bileşenlerin üretimi için üç boyutlu baskıyı kullanmaya başladı. Bu teknoloji ilerledikçe baskı makineleri hepimizin evindeki buzdolabı ya da mikrodalga fırın gibi yaygın bir hale gelecek. Daha ileride ise her kasabada yer alacak olan yerel üç boyutlu baskı üreticilerinin büyük fabrikaların yerini alabileceği planlanıyor. Bu nedenle üç boyutlu yazdırma ekipmanları konusunda uzmanlaşmış olan teknisyenlere olan talep de giderek artacak.

Arttırılmış Gerçeklik Geliştiricisi

Arttırılmış gerçeklik gözlüğü takan erkek
Belki de bu dünyadan daha iyisi

Sanal gerçeklik hemen hemen herkesin dilinde. Arttırılmış gerçeklik ise sanal gerçeklik ile gerçek dünyayı bir araya getiriyor. Dijital gözlükler, biyonik kontak lensler ve diğer giyilebilir teknoloji ürünleri yakın gelecekte dünyaya olan bakışımızı bir hayli değiştirecek. Bunun ilk adımı olan Google tarafından geliştirilmiş olan akıllı gözlük Google Glass ve Microsoft tarafından geliştirilmiş olan arttırılmış gerçeklik başlığı HoloLens gibi ürünler şimdiden birçok kişinin aklını başından almış durumda. Arttırılmış gerçekleşir her sektöre, olaya ve kamusal alana dokunacağı için herkesin kişisel ya da mesleki yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Dolayısıyla arttırılmış gerçeklik teknolojileri için yazılım geliştirenler bu teknolojinin güvenli ve etkili kullanımını akıllıca kullanım yöntemlerini keşfedecek. Bu alanda çalışacak olan kişiler geleceği şekillendirecek insanlar olarak değerlendiriliyor.

Nanoteknoloji Mühendisi

Laboratuvar ortamında bir araştırmacı
Teknoloji için küçük insanlık için büyük bir adım

Maddeyi atom veya molekül düzeyinde manipüle ederek, geniş bir yelpazede yenilikler hayal etmek ve geliştirmek nanoteknoloji ile mümkün hale gelmektedir. Bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları iyileştirmek için insan vücuduna kendiliğinden kopyalanan nano yapıların kullanıldığı ve nano robotların insan vücuduna yerleştirildiği bir gelecek öngörülmektedir. Nano ölçekli teknolojiler zaten gelişmiş malzemeler oluşturmak için kullanılmakta ve bazı elektronik ürünlere hali hazırda dahil edilmekte. Ancak bunun bir adım ötesine geçmek ve gelişen teknoloji ile beraber hayatın her alanına nanoteknoloji olarak dokunmak nanoteknoloji mühendisleri sayesinde olacak. Diğer mesleklerden farklı olarak nanoteknoloji mühendisliği önümüzdeki 10 yılın değil 100 yılın mesleği olarak değerlendirilmekte ve son derece önemsenmektedir.

Biyomekanik Teknisyeni

Protez ayak yapan Biyomekanik Teknisyeni
Yapay uzuvlara az kaldı

Biyomekanik şu anda hala daha birçoğumuzun yabancı olduğu bir terim ancak yakın gelecekte günlük hayatımızda yer alacak olan önemli teknolojilerden bir tanesi. Bugün birçok bilim kurgu filminde rastladığımız biyomekanik uzuvlar yakın gelecekte biyomekanik teknolojisinin gelişmesi ile beraber gerçek olacak. Yakın gelecekte artık herhangi bir uzvunu kaybetmiş olan kişiler biyomekanik uzuvlar sayesinde herhangi bir işlev kaybı yaşamayacak. Dahası biyomekaniğin önünü açacağı teknolojiler sayesinde geliştirilecek olan exoskeletonlar sıradan bir insanın ağırlığının 5-10 katını rahatça kaldırabilmesini ve taşıyabilmesini sağlayacak. Ancak bu teknoloji o kadar karmaşık olacak ki yalnızca alanında uzman kişiler onu tamir edebilecek, ayarlayabilecek ya da geliştirebilecek. Kısacası önümüzdeki yıllarda biyomekanik teknisyenlerine önemli işler düşecek.

Teknoloji Etiği

Elinde iki bilgisayar tutan erkek
Yeni dünya bizi yeni bir etik üretmek zorunda bırakacak

Teknolojinin gelişmesi kadar onun gündelik hayata uygulanması ve sürdürülebilir olmasın da gelişmesi gerekiyor. İnsanlık hala daha yapabileceği bir şey yapmaması gerektiğini tam olarak öğrenemedi. Etik uzmanları, bu dersleri zor yoldan öğrenmemizin önüne geçmeye çalışıyor. Yeni teknolojiler ve olası sonuçları ile ilgili olarak cevaplanması zor soruları incelememize yardımcı oluyorlar. Günümüzde tartışması süren tasarlanmış genlere sahip bebekler olmalı mı, anne karnı dışında bir laboratuvar ortamında tasarlanmış, doğmuş ve büyümüş bir kimsenin ebeveynlik hakları nelerdir gibi soruların cevaplanması için teknoloji etiği uzmanı kişilere ihtiyaç duyulacak. Yapay olarak zeki robotların nasıl haklara sahip olacağı, bunların insanlarla ilişkilerinin nasıl olacağı konusuna açıklık getirecek olan teknoloji etiği uzmanlarını önemli görevler bekliyor. Teknolojinin dünyamızı ne kadar çabuk değiştirdiğini göz önünde bulundurursak bu gibi sınırsız sayıda soru teknoloji etiği uzmanları tarafından cevaplanacak.

Sentetik Biyoloji Mühendisliği

Mikroskop ile çalışan Biyoloji Mühendisliği
Yapay organizmalar, üretilen uzuvlar ve daha fazlası

Bu alanda yer alan bilim insanları çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesinin ve öldürülmesinin önüne geçecek, laboratuvar ortamında yetiştirilmiş et üretmeyi çoktan başardı. Sentetik biyolojinin sunduğu şaşırtıcı olasılar söz konusu olduğunda laboratuvarda üretilmiş et buzdağının sadece görünen kısmı. Moleküler biyoloji, fizik ve kimya mühendisliği ile birlikte bu meslekte olan insanlar her türlü yapar organizmayı yaratabilir veya henüz kimsenin hayal dahi etmemiş olduğu tıbbi ya da sınai buluşları mevcut doğal sınırlarını aşmadan laboratuvar ortamında geliştirebilir. Bu nedenle sentetik biyoloji mühendisliği geleceğin en önemli meslekleri arasında başa oynayanlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Hava Kontrol Mühendisliği

Meteroloji tahmin bürosu ve personel
Değişen iklim şartları hava konusunda bizi zorlayacak

İklim değişikliği daha şimdiden birçok kuraklık, sel ve şiddetli hava olayları ile kendini göstermeye başladı. İklim bilimi ilerledikçe havayı güvenli ve etkili bir şekilde tahmin edilebilir yapmak ve dahası onu manipüle etmek mümkün olabilecek. Jeo-mühendislik bunun bir benzerini hali hazırda küçük ölçeklerde gerçekleştirebilmekte. Ancak küresel ısınmanın tüm etkilerini tersine çevirmek, belirli bölgelerin tahrip edilmesini önlemek için geliştirilecek olan araçlar hava kontrol mühendisleri tarafından tasarlanacak. Bilim bu seviyelere geldiğinde yapılacak en iyi işlerden bazıları havanın kontrolü ile ilgili olacak.

Biyomedikal Mühendisliği

Elinde protez tutan doktor
Tedavi etmekten de ötesi

Bu alandaki profesyoneller çoktan sağlık hizmeti alanında önemli devrimlere imza attı. İlerleyen yıllarda yaptığınız çalışmalarının olumlu etkilerini görmek istiyorsanız biyomedikal mühendisliği en iyi tercihlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Sonuçta biyomedikal mühendisleri her türlü modern araştırma ve geliştirmeye katılıyor. Sofistike tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi gelişmiş teknolojiye sahip ürünlerin tasarımını yapacak olan mühendisler gelecekte organ bağışı listelerini ortadan kaldıracak olan isimler. Bu alanda yaşanacak olan gelişmeler halk sağlığının önemli ölçüde gelişmesine yardımcı olacak.

7 YORUMLAR

  1. Ekomanüpülatif nedemek acaba veya varsa ingilizcesi bilen varmı.?-15.sıradaki Ekomanüpülatif çiftçiler

  2. gelecek yıllarda en kazançlı sektörlerden birinde şimdiden yerini almak isteyen,avrupanın en şifalı suyuna devlet destekleriyle oluşturulan sağlık kür mrkz termal tatil köyü projemizin tüm illerde tanıtım ve satış bayiilikleri verilecektir.ciddi ve dürüst,kariyer ve para kazanmak isteyen çalışan yada iş arayan bay bayan adayların ön görüşme için 02242116638 05326389066 aramaları önemle rica olunur. not:unutmayın yeni gelişen sektörlerde ilk olanlar her zaman kazanır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here