Geleceğin Teknolojilerinde Milyar Dolar Kazandıracak 11 Sektör

31

IDC, Gartner, Forrester ve diğer önde gelen firmaların analiz uzmanları 2015 ve sonrasında Milyar dolar kazandıracak trendleri belirledi. İşte o trendler

1- Firmalar hacklenmeye karşı sigorta poliçesi almaya başlayacaklar

hackerTarget, HomeDepot ve Sony son yıllarda hack’lenen firmalardan bazıları. Hackerlar son zamanlarda ünlü şirketlere saldırarak boy göstermeye başladı. Bu da sanal sigorta poliçelerinin oluşmasına neden oldu. Konu hakkında son zamanda çıkan Mr. Robot adlı diziyi izleyenlerde bilirki gelecek zamanda bu iş iyicene paraya dökülecek ve kimin sigorta şirketi iyi olursa diğerlerinden çok daha fazla para kazanacak.

2- Analizlerin dediğine göre akıllı saatler bilekliklerden daha çok satılacak.

smartwatchAkıllık bileklik takanların bir çoğu akıllı saatlere geçiyor. 2014 yılında 70 milyon satan elektronik fitness aletleri verilere göre 2015 yılında biraz daha az satmaya başlayacak ve zamanla akıllı saatler bu piyasayı ele geçirecek. Statista’ya göre 2014 yılında 5.17 milyar dolarlık elektronik cihaz satıldı ve akıllı saatlerin piyasaya girmesiyle bu rakam 7.14 milyar dolara çıkması bekleniyor.

3- Apple Saatleri

apple-watch-selling-pointsSaat ile ilgili konu açılmışken Forrster’in açıklamasında akıllı saatlerin arasında en çok talebi Apple firmasının alacağını düşünüyor. Apple’in 2015 yılında çok saat satabileceği düşünülsede 2016 yılında Android saatlerin Apple’in satışlarını düşüreceğide gündemde.

4- Eşyalara takılan çipler

akıllıtabakEşyaların üzerinden internet kullanışı IDC ve Gartner firmalarına göre sürekli artıyor. Akıllı cihaz modasıda diyebileceğimiz bu fikir 2015 yılından sonra neredeyse tüm sektörler her eşyaya bir sensör veya çip takacaklar. Örneğin Akıllı buzdolapları, Akıllı kapı kilitleri, Akıllı tabaklar ve Akıllı aynalar gibi.

5- Çevrimiçi Fitness

online-personal-trainerBu gerçekten teknoloji adına da beklenmeyen bir tahmin ama IDC firması diyor ki 2015 yılının sonuna kadar 5 çalışandan 1’i şirketle anlaşmalı bir fitness uygulaması kullanacak. Çalışanların grup olarak fitness yapmasını sağlayacak olan uygulama, cihazlar ve çevrimiçi fitness dersleri çoğalabilir.

6- Parmak İzi Tanıma Sistemleri gelişecek.

apple-touch_idIDC’ye göre Apple firmasının TouchID uygulamasını taklit edecek bir çok firma ve fikir çıkabilir. Biyometrik taramalar ve bu tarz araçları bir çok cihazda görmek mümkün olabilir. 2020 yılına kadar akıllı cihaz sahiplerinin %50’sinin bu tarz bir sisteme sahip olacağı öngörülüyor.

7- Görsel veri keşif araçları

Big-data-tablet-graphs-600x400IDC’ye göre, bu piyasa diğer ticari zeka piyasalarından 10 kat daha hızlı büyüyecek. Veri akışlarını analiz etmemizi sağlayacak yeni teknolojiler gelecek. Bu verileri analiz edecek görsel ve işitsel materyallerin akışı sağlanacak.
Yani kısacası, büyük veriler ve analizlerinin 125 milyar dolarlık bir pazarı olacak.

8- Verileri düşük maliyetli bir donanımla depolayan teknolojiler gündemde

hadoop2014 yılında, ilk Hadoop girişimi, Hortonworks halka açıldı ve yatırımcılar adeta sıraya girdiler. Forrester’ın tahminlerine göre; 2015 yılının sonlarına kadar, Hadoop, içinde depoladığı verilerle şirketlerin uygulama yazıp satın aldıkları bir uygulama merkezine dönüşecek. Forrester bu durumu “Hadooponomic.” (Hadooponomik) olarak adlandırıyor.
Allied Market’ın araştırmalarına göre, 2020’ye kadar Hadoop’un ve onunla bağlantılı donanım, yazılım hizmetlerinin dünya çapında sermayesinin 50.2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

9- 3D yazıcıların 2015’de %98’lik bir büyüme elde edecek

3dprinterGartner, 3D yazıcıların 2015’de %98’lik bir büyüme elde edeceğini ve 2016’da ise bu büyümeyi iki misli bir büyümenin takip edeceğini açıkladı. 3D sektörü sürekli genişleyip büyüyen bir ürün. Ama yakın zamanda neredeyse tüm sektörlerde, prototipi yapılacak her şeyde kullanılabilecek bir seçenek olacak. Tıp ve silah sektörü gibi yeni alanlarda kullanımından bahsetmeye gerek bile yok.Canalys, dünya çapında 3D yazıcı pazarının, 2013’teki 2.5 milyar dolardan, 2018’e kadar 16.2 milyar dolara kadar çıkacağını düşünüyor.

10- Cloud üzerine 2015 yılında 118 milyar dolar harcanacak

Cloud-System1Şirketlerin ağ üzerinden kiralama teknolojisini kullandıkları paylaşım hesaplaması 2015 ve sonrasında da rağbet görecek. IDC’ye göre 2017’ye kadar, şirketlerin satın aldığı çoğu veri merkezi teknolojileri, veri hesaplamasının yeni hali olacak. İşletmeler cloud üzerine 2015 yılında 118 milyar dolar harcayacak. Ve bu da harcamaların küçük bir kısmı. Gartner’a göre, dünya çapında teknolojilere harcanan 3.89 trilyon dolardan daha fazlası harcanabilir.

11- Dijital pazarlama bütçeleri artışta

Gartner 5 milyar dolar geliri olan bir şirketin, ortalama olarak gelirinin %11’ini dijital pazarlamaya ayırdığını rapor ediyor. Geliri 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında olan şirketlerde ise bu oran %9. Bu haber, geçimlerini sağlamak için reklamlara bağımlı olan ücretsiz uygulamalara iyi gelecek. IDC’nin tahminlerine göre, 2017’ye kadar B2B şirketlerinin %15’i öncelikli müşterilerini kişiselleştirmek için 20’den fazla veri kaynağı kullanacak.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here