Gelecek için WOW! projeleriniz olsun

Gelecek için WOW! projeleriniz olsun Ünlü Fütürist Tom Peters şirketlere diyor ki: “WOW! projeleriniz yoksa işiniz zor!”
Ne demek peki WOW! projeler?
Dinamik, ilham veren, inanılmaz hızlı, hareketli ve organizasyonları titreştiren projeler… Artık, başarılı olmak için, “değişim” gibi tarifler yetersiz kalıyor. İnsanları zıplatan ve “Vay canına” dedirten cinsten işler yapmak gerekiyor! Kısaca, “yaşamları değiştiren” işlere WOW! deniyor aslında.
Peters’ın ortaya attığı WOW! proje tarifine giren çalışmalar, müthiş sonuçlar veriyor. Düşününce, WOW! dedirten ürün ve hizmetleri hatırlayacaksınız. “Nasıl büyüdü adamlar? Helal olsun!” veya “Hiç akla gelir miydi?” denen işler, böyle projelerden doğanlar işte… Üzerinden uzun zaman geçse bile WOW! projelerde yer alanlar, sonuçlarından faydalananlar, kullanıcılar, bunları hâlâ hatırlıyorlar. Akla geldikçe, “Ne işti yahu!” diyorlar, dedirtiyorlar.
WOW!’lar, korner vuruşlarına benziyor. Gole dönüşme, maçı kazandırma olasılığı çok yüksek!
WOW! projeler, somut ve soyut unsurların bir karışımı olarak ortaya çıkıyor. Somut derken, planlar, bütçeler, zamanlamalar gibi ölçülebilenler; soyut derken de yaratıcılık, inovasyon, tutku, kişilik özellikleri, tasarım gibi ölçülemeyenler kastediliyor. Bu projeler, daima ve yoğun şekilde odaklanmış insanlar yaratıyorlar ki bu, verimliliğe; verimlilik de gelişmeye, büyümeye ve kazanç artışına dönüşüyor.
Peki nasıl oluşuyor, nereden çıkıyor bunlar? İnsanlardan tabii. Hayalperestlerden… Çılgın ekiplerden… Profesyonel iş danışmanları, WOW!’cuların müthiş bir enerji ve tazelenmiş ruh ile uçuşan fikirlerini, koçluk yaparak, gerçek hayatta uygulanabilir hale getiriyor ve bu işleri yaratanların rakipleriyle aralarını açmalarına yardımcı oluyor.
WOW! projelerin sonunda, insanlararası iç ve dış ilişkiler ile tecrübe paylaşımı inanılmaz artıyor. Doğal olarak, satış rakamları, dramatik şekilde yükseliyor. Maliyetler inanılmaz azalıyor, marjlar iyileştiriliyor. En önemlisi, bünyede liderlik ve yetenek gelişimi fazlalaşıyor. Daha cesur düşünebilme sonucu, daha büyük işler için inovasyon fikirleri çıkıyor. Doğal olarak, moraller ve enerji yükseliyor, tatmin duygusu artıyor. Adaptasyon süreçleri hızlanıyor, tüm yandaş ve paydaşların ilgi ve katılımı artıyor. Kısacası, muazzam bir kültürel değişim gerçekleşiyor.
Kurumların gelecek başarıları için WOW! dedirtmek işte böyle bir şey.
Peki ya kişisel gelecek için?
Ona da gelecek yazıda bakalım.
Bitirmeden, göğsümüzü kabartan bir Türk WOW! projesini sizinle paylaşmak istiyorum. New York’ta her yıl düzenlenen, dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olarak kabul gören Uluslararası Tasarım Ödülleri (Ida 2007) Yarışması’nda, ODTÜ Öğretim Üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu ile ekibi “Volitan” adlı tekne tasarımıyla birincilik kazandı. Hakan Gürsu ve Yardımcı Tasarımcı Sözüm Doğan tarafından tasarlanan “Volitan” geleceğin en yenilikçi, çevreci teknesi olarak, Ida 2007’de büyük jüri tarafından iki başlık altında birincilik ödülüne layık görüldü. Bu ödüle, tasarımın Nobel’i deniyor! “Volitan” bir uçanbalık türünden esinlenilerek isimlendirilmiş. Onları yürekten kutluyoruz!
Ufuk Tarhan – İnsankaynakları.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here