Gemi makinaları teknikeri / makine zabiti

750 KW – 3000 KW arasında makine ile yürütülen  yakın kıyısal sefer bölgesinde çalışan gemilerde,  gemi makinelerini çalıştıran, sevk ve idaresinden sorumlu kişidir.


GÖREVLER


Gemiye yakıt, yağ, su alınırken nezaret eder.  
Geminin seyri esnasında makine dairesinde nöbet tutar.
Herhangi bir aksaklık tespit ettiğinde başmühendise haber verir.
Her 2 saatte bir yaptığı peryodik kontrolleri makine  kayıt defterine, basınç, ısı, yağ seviyesi, makine devirlerini ve çalışma saatlerini kayıt eder.
Gemi makinelerinin periyodik bakım ve onarımını verilen talimatlar doğrultusunda yapar.
Gemide yapılan  yangın tatbikatlarına katılır.                                                                                                         
Makine arızalarının tespitini yapar, başmakiniste bilgi verir.
Baş makinistin talimatı doğrultusunda hareket eder.                                 


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Enjektör Test Cihazları ,
Ölçü aletleri ( Kumpas, Kompresör, Mikrometre ),
Oksijen ve Kaynak Takımları,
Torna Tezgahı,
Anahtar Takımları.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Gemide, kapalı ortamda çalışmaktan hoşlanan,
Fiziğe özellikle de mekanik konulara ilgili,                            
Ekip çalışmasına yatkın,
Deniz tutması rahatsızlığı olmayan,
Bedence güçlü, el-göz koordinasyonuna sahip,  işitme sorunu olmayan, sesleri ayırt edebilen,
Sorumluluk duygusuna sahip, dikkatli, sabırlı, sakin kimseler  olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Gemi makineleri teknikerleri gemilerin makine dairesi, pompa dairesi, dümen dairesi gibi bölümlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı genellikle gürültülü, yağlı ve kirlidir. Çalışırken kaptan, başmakinist, yağcı ,silici  gibi gemi personeli ile iletişim halindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Gemi makineleri teknikerlerinin çalışma alanları denizcilik sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerdir. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması nedeniyle,  meslekte yüksek öğrenim görmüş meslek mensuplarına ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Yapılan araştırmalarda meslek elemanlarının Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlikler ve özel sektör gemilerinde iş bulabildikleri görülmüştür. Yabancı dil sorunu olmayan meslek elemanları yabancı bandıralı gemilerde de iş bulabilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi,  Meslek Yüksek Okullarının  Gemi Makineleri bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için;           
Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol ( CNC ), Denizcilik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Tek.(Mekanik/Makine),  Gemi Makinaları, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makinaları, İş Makinaları Bakım ve Onarım, İş Makinaları Operatörlüğü, Kalıp/ Kalıpçılık, Konfeksiyon Makinaları Bakım ve Onarım, Makine, Makine Teknolojisi, Metal İşleri, Metal Teknolojisi, Metalurji, Metalurji ( Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel), Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nümerik Kontrollü Makineler(CNC), Tesviye, ,Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar/ olacaklar Gemi Makineleri önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız geçiş sonunda kontenjan kalırsa,açık olan programlara isteklerine ve ÖSS  puanına göre yerleştirilebilirler. Bunun için bölüme girmek isteyenlerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci seçme sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal-1 (SAY-1) puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Gemi makineleri  teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve  pratik olarak verilmektedir.
Eğitim Süresince;
1. yıl 1 .Dönem :
Denizde Güvenlik, Gemi Makinelerine Giriş, Teknik Resim 1, Mekanik Bilimleri, Denizcilik Kimyası, Fizik 1, Matematik 1 İngilizce 1, Bilgisayar Proğramlama 1, Türk Dili 1, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1,
1. yıl 2 .Dönem :
Temel İlk Yardım, Denizde Güvenlik II, Dizel Motorları I,Atölye 1, Malzeme     Bilgisi , Teknik Resim ll, Matematik ll, Denizcilik İngilizcesi 1, Bilgisayar Proğramlama ll,Türk Dili ll, Atatürk İlkeleleri ll,
2.Yıl 3. Dönem:
Bilgisayar Uygulamaları,Termodinamik I, Denizcilik İngilizcesi II, Atölye II, Dizel Motorlar II, Gemi Yardımcı Makineleri, Gem.Mak.Operasyon ve Bakımı, Gemi İnşaatı, Elektroteknik I, Denizde Güvenlik III, Tıbbi İlk Yardım
2.Yıl 4 .Dönem:
Termodinamik II, Atölye III, Proje, Denizcilik İngilizcesi III, Elektroteknik II, Gemi Yardımcı Makineleri II, Gem.Mak. Operasyon ve Bakımı II, Otomatik Kontrol, Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri, Denizde Güvenlik IV   derslerini görürler.
Mezunlar “Gemi adamı Olur”Â  sağlık raporu  almaları koşuluyla 6 ay açık deniz gemi stajını tamamlayıp, okul staj komisyonuna stajlarını onaylattıktan sonra Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan Makine Zabitliği sınavına girerler. Başarılı olanlar Makine Zabiti olarak görev yaparlar.


MESLEKTE İLERLEME
Gemi makineleri  ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 
Ayrıca, gerekli koşullara sahip olmaları ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde İkinci Makinist ve Baş Makinistliğe yükselebilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince herhangi bir kazanç sözkonusu değildir. Ancak isteyen öğrencilere koşulları uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumunca  yüksek öğrenim ve harç kredisi verilebilmektedir.
Eğitim sonrası kazanç ise  çalışılan geminin yerli veya yabancı oluşu, geminin büyüklüğü, meslek elemanının bilgi ve deneyimine göre   değişmekle beraber asgari ücretin   2 ila 5 katı arasında ücret aldıkları tespit edilmiştir.DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here