Genç Girişimcilerden İlham Veren 10 Başarı Hikayesi

bruce mars / Pexels

Başarılı insanların hayat hikayeleri her dönem ilgi görüyor. Zaman zaman empati kurduran, zaman zaman düşündüren, zaman zaman ise harekete geçiren yaşanmış başarı hikayeleri; ekonomik anlamda zorluk yaşanan dönemlerde ihtiyaç duyulan umut ışığına dönüşüyor.

Dünyanın hemen hemen her yerinde genç girişimciler ilginç başarı hikayeleri ile gündeme oturuyor. Bu yazımızın konusu da bu; başarı hikayesi yaş tanımaz savını destekleyen ilham veren başarı hikayeleri sizleri bekliyor.

1. Sophia Amoruso

Sophia Amoruso

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulduktan sonra hayatında zorlu bir dönemden geçen Sophia Amoruso o sıralarda part time işler yaparak hayatını sürdürmeye çalışıyordu. Yaşamını değiştirmek için harekete geçmeye karar veren Amoruso ikinci el vintage kıyafetler satmaya başladı. eBay’den açtığı dükkandaki satışlarını arttıran ve 3 sene içerisinde 23 milyon dolarlık bir gelire ulaşan Sophia deneyimlerini aktardığı bir de kitap yazdı. 2017 yılında ise milenyum kadınlarına yaşam ve stil önerileri sunan Girlboss Media adlı bir site açtı.

2. Savannah Britt

Savannah Britt

Henüz 15 yaşındayken Girlpez adlı bir dergi yayımlamaya başlayan Britt, dünyanın en genç dergi yayımcısı unvanını aldı. Etkinlik duyuruları, moda şovları ve ünlülerle röportajlar içeren dergisi özellikle genç kızlar arasında kapış kapış satıldı.

3. Kylie Jenner

Kylie Jenner

Kylie Jenner sahip olduğu sansasyonel aile ve sosyal medya furyasının sunduğu kolaylıklar neticesinde tabiri caizse ortalığı kasıp kavurdu ve rüzgarı katlanarak büyüyor. Kendi adına makyaj malzemeleri üreten; güzelliği ve özel hayatı ile de dünyada birçok genç kız tarafından örnek alınan Kylie Jenner’ın serveti milyar dolarlar ile ifade ediliyor.

4. Patrick Ngowi

Patrick Ngowi

Kendi parasını kazanmaya henüz 15 yaşındayken başlayan Patrick Ngowi, Tanzanya’nın en başarılı genç girişimcileri arasında ilk sırada yer alıyor. 18 yaşına geldiğinde Asya ülkelerindeki cep telefonlarının Afrika’dakilere oranla daha ucuz olduğunu fark eden ve Çinli üreticilerden cep telefonu alıp yerel pazara satan Ngowi, başlangıç aşamasında 150 bin dolar kar etmeyi başardı.

5. Amerikalı Çocuk Ryan

Amerikalı Çocuk Ryan

Evet, soyadını henüz bilmiyoruz. Dünyanın en çok kazanan Youtuber’ı olan Ryan haliyle en başarılı girişimciler arasında da yer alıyor. Hediye oyuncakların paketlerini açarken çekilen videoları dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve en son verilere göre Ryan sadece kanalı sayesinde yılda 22 milyon dolar gelir elde ediyor.

6. Shravan ve Sanjay Kumaran

Shravan ve Sanjay Kumaran

15 ve 17 yaşında iki erkek kardeş Hindistan’ın en başarılı genç girişimcileri arasında gösteriliyor. GoDimensions’ın arkasındaki beyinler olan bu iki genç Hindistan’daki en genç mobil uygulama geliştiricileri olarak tanınıyor. 30 yaş altındaki genç girişimciler ilham veren başarı hikayeleri ile Hindistan’daki birçok gencin takibinde yer alıyor.

7. Mikaila Ulmer

Mikaila Ulmer

Henüz 11 yaşındayken milyon dolarlık bir servete sahip olmak kolay değil, Mikaila Ulmer bu başarıyı elde eden nadir kişiler arasında yer alıyor. Mikaila 4 yaşındayken arı sokmasından etkileniyor ve arılara tutku duymaya başlıyor. Sonrasında ballı ve keten tohumlu özel bir limonata tarifi geliştirilmesine aracılık edip Me&Bees Lemonade fikrini hayata geçiriyor. 11 milyon dolar değerinde bir şirkete sahip olan genç çevreci gelirinin bir kısmını arıların korunması için bağışlıyor.

8. Noa Mintz

Noa Mintz

En genç girişimcilerin ilham veren başarı hikayeleri ile devam ediyoruz. Henüz 12 yaşındayken bebek bakıcılarına erişmeyi kolaylaştıran bir web sitesi kuran Noa Mintz 15 yaşına geldiğinde 500 bin dolar kazanmaya başladı. Yeterli düzeyde gelir elde etmeye başlayınca şirketinin geleceği için bir CEO işe alan Noa Mintz bugün 18 yaşında ve başarılı bir girişimci olarak hayatını sürdürüyor.

9. Ben Pasternak

Ben Pasternak

Flogg Inc. şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak 16 yaşında tanınmaya başlayan Ben Pasternak, Silikon Vadisi’nin yıldızları arasında gösteriliyor. Geliştirdiği uygulama Apple Store’da aylarca en iyiler listesinde kaldıktan ve 1.3 milyon kişi tarafından indirildikten sonra milyon dolarlar kazanan Ben Pasternak, şu an ekibi ile birlikte farklı uygulamalar üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

10. Henry Patterson

Henry Patterson

Henüz 10 yaşında olmayı hayallerini gerçekleştirmek için bir engel olarak görmeyen Henry Patterson “Not Before Tea” adında bir çocuk kitabı yazdı. İngiltere’deki kitlesi tarafından çok beğenilen kitap Patterson için başarıların kapılarını araladı. Kitapta yer alan karakterlerle ilgili ürünlerin satışa sunulduğu bir mağaza açan Henry, başarılı genç girişimciler arasında yerini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here