Genç girişimcilere destek

Yazılım firması Oracle, genç Türk girişimcilere destek vermek amacıyla “Bilişimde İnovasyon Programı”nı başlattı. Program, Sabancı Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Golden Horn Ventures işbirliği ile hayata geçirildi.


Genç girişimcilere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan programın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte verilen bilgiye göre, BT alanında lisans ve lisansüstü eğitim alan girişimciler, program kapsamında ücretsiz olarak sunulan iş ve teknoloji konularında önerilerden yararlanabilecek.


Öte yandan genç girişimciler iş planlarını, geliştirilmesi ve fonlanması için “Innovate Greenhouse”ye sunma fırsatı da elde edecek.


İnovasyon Programı kapsamında fon sağlamak üzere umut vadeden projeler belirlenerek, yerel bir risk sermayesi organizasyonundan ön fonlama, inovasyon programı iş ortaklarından iş, teknoloji ve pazarlama önerileri alabilecek.


Projeler için ayrıca Oracle teknoloji ürünleri hakkında ücretsiz eğitim, pazarlama kaynaklarına erişim, ücretsiz teknik destek ve Oracle PartnerNetwork’e bir yıl ücretsiz üyelik gibi çeşitli kaynaklar sağlanacak.


Oracle EMEA Bölgesi Başkanı Sergio Giacolletto, toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik gelişmelerin sadece düşük maliyete dayanmadığını belirterek, yeni fikirlerin önemine dikkati çekti.


Giacolletto, devlet ve üniversiteler ile çalışıldığında daha olumlu sonuçlar alınacağının altını çizdi.


Oracle Doğu Avrupa ve BDT Bölgesi Başkan Yardımcısı Alfonso Di Ianni ise inovasyon faaliyetlerinin artması için eğitimin önemli olduğunu, yaratıcılık ve yenilikçilik eğitimlerinin dört ile beş yaş arasında başlaması gerektiğini söyledi.


Economist’in yayıncısı Economist Intelligence Unit Yönetici Editörü Paul Lewis de inovasyonların gelişmesinde hükümetin rolünün büyük olduğunu dile getirerek, inovasyonların ortaya çıkmasında, iş kurma kolaylığının, yeni kurulan şirketlere vergide tolerans gösterilmesinin ve makro ekonomik ile politik istikrarın önemine değindi.


“İNOVASYONLARIN TEŞVİK EDİLMEYE İHTİYACI VAR”


Toplantının panel bölümünde konuşan Türkiye Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz ise hedeflerinin Türkiye’nin yeni yüzünü yurt dışına tanıtmak olduğunu kaydetti.


Korkmaz, Türkiye’ye gelen yatırımcılara destek olduklarını ifade ederek, Türk yatırımcılarının yurt dışına açılmasını sağlayacak destek programlarının olup olmadığı konusunda bir soru üzerine, böyle bir düşüncenin değerlendirilebileceğini ve Başbakan’a ileteceklerini bildirdi.


Hexagon Yönetim Kurulu Başkanı ve Karsan Murahhas Üyesi Jan Nahum da inovasyonların deneme yanılma yöntemiyle uygulanamayacağının altını çizerek, “İnovasyonların teşvik edilmeye ihtiyacı var. Devletin teşvik mekanizmalarının eksiği desteklemesi gerek ve bu destek Avrupa’dan farklı olmalı. İnovasyon kurarsak 60 yılda yapacağımız işi 40 ile 50 yıl arasında gerçekleştirmiş oluruz” diye konuştu.


Bu arada toplantıda Oracle’nin sponsorluğunda “Economist Intellegence Unit” tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları da paylaşıldı.


Araştırmada, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Türkiye ekonomisinin yerel boyutta gerçekleştirilen inovasyon çalışmalarının düşük seviyede kalması nedeniyle önümüzdeki 5 yılda zayıflama riski taşıdığına dikkat çekildi.
Kaynak:KobiMilliyet

3 YORUMLAR

  1. bende artvini tercih etmenizi öneririm.tanınmamış yer.artvinin ufkunu açabilirsiniz.teşekkürler

  2. büyük şehirlerde insanların işe degil lüks yaşam ariyor küçük şehirlere yönelmenizi tavsiye ederim örnegin tokat.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here