Genç kızları girişimciliğe heveslendirelim

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye nüfusunun yarısının kadınlardan oluşmasına rağmen, kadın girişimci sayısının sadece yüzde 7 olduğuna dikkat çekti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin zengin olmak için kadın girişimci sayısını artırması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Şimdi hepimiz de ‘İsrafın haram olduğu’ kültürden geliyoruz, ama toplumumuzun yarısını yok farz etmişiz. Böyle zengin olabilmemiz mümkün değil” dedi.

Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (AGİFED) tarafından düzenlenen ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nca desteklenen 4. Anadolu Girişimci İş Kadınları Zirvesi, cuma günü Bursa’da başladı. ‘Girişim, Gelişim, Değişim’ temasıyla toplanan ve iki gün sürecek olan zirvenin açılışında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, iş kadınlarından genç kızlara rol model olmalarını istedi.
Türkiye’nin 36 milyon erkek nüfusundan 1.3 milyon girişimci çıkardığını, toplumun yarısını oluşturan kadınların ise yok sayıldığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu şekilde zengin olunamayacağını savundu. Buradan yola çıkarak, TOBB olarak Türkiye’nin en geniş kadın örgütünü oluşturduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, hem aile hem de iş hayatıyla uğraşacak kadınların işlerinin zor olduğuna dikkat çekti. Buna karşın başarıyı hep birlikte yakalayacaklarını ve erkeklerin yaptığı yanlışlıklardan bazen kadınların kârlı çıktığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’deki tapu kayıtlarının yüzde 95’i erkeklerin, yüzde 5’i de kadınların adına kayıtlı. Buradan annelere sesleniyorum: Çocuklarınız arasında ayrımcılık yapmayın, babalarına da yaptırtmayın.”

Genç kızları heveslendirin
Konuşmasında girişimci kadınlarına yönelik önerilerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, başarı hikâyelerini her ortamda anlatmalarını ve genç kızları heveslendirmelerini istedi. Hisarcıklıoğlu, “Bir bilgeye atfen başarının arkasında doğru kararlar, doğru kararlar için de tecrübeye gerek var. Tecrübe de yanlış kararlar vermekle ediniliyor” dedi.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da 1990 yılında yüzde 34 olan kadınların iş gücüne katılım oranının, 2009’da yüzde 26 seviyesine düştüğünü belirterek, bu oranın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik hedefindeki Türkiye için kabul edilemez ölçüde düşük olduğunu vurguladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez de girişimci Türk kadınlarının, son dönemde dünyanın önemli şirketlerinde ve sivil toplum örgütlerinde üst düzey görevler almaya başladıklarına dikkat çekti.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN KADIN GİRİŞİMCİLERE 10 ÖNERİ
1* Başarı hikâyelerinizi her ortamda anlatın, genç kızları heveslendirin.
2* Yanlış karar vermekten sakınmayın. Risk almadan başarılı olmak mümkün değil. Müteşebbisliğin ruhu bu.
3* Hayal gücünüzü muhakkak çalıştırın. Bu hayali, hedefe çevireceksiniz.
4* Sakın büyük adım atmaktan korkmayın. Uçurumu geçmek için adımınız büyük olmalı. Hedefiniz küçük kalırsa, siz de küçük kalırsınız.
5* Alınteri yerine, artık akıl teri dökmeniz lazım.
6* Hedefiniz tüm dünya olmalı. Ne yaparsanız yapın, 6 milyar insanı hedefleyin.
7* Biz ‘icat çıkamaz’ diye yetiştirildik. Siz çocuklarınıza icat çıkartın.
8* Her gün yeni şeyler yapmayı planlayın.
9* Birbirinizi dışlamak ve kıskanmak yerine, empati kurmayı, anlamayı deneyin.
10* Sermayede sıkıntı çekmemek için güçlerinizi birleştirin, ortaklık yapın.

3 YORUMLAR

  1. mehmet bey çok haklısınız herkes böyle düşünüyor ama sadece düşünüyor kimse harekete geçemiyor bu işler zor

  2. genç bir ev hanımıyım ve ne yazıkki hiç bir el becerim yok,okuyamadımda,ama bişeyler yapmayı ne kadar çok istediğimi kimse bilemez,ama sermayemde yok,çok mutsuzum çok :-(

  3. yaklaşık 100 metrekare kapalı alanda bir iş yeri yazacağım işe uygun.. bu yer evin bodrumu bile olabilir güzel dekore edildikten sonra.. gelelim işin başlangıç fikrine.. bayanların çevreleri geniş olur genelde.. ve meraklı olurlar :) şu tv lerdeki bayan programlarını örnek almalarını tavsiye ederim ben.. iş yerine sabah programlarında kullanılan alet gereçleri alıp atölye kurulması ile çok güzel bir yer açılır.. takı tasarımı aletleri.. örgü alet ve gereçleri… yada benim bilmediğim şeyler.. sonuçta erkeğim :)) bir odasını yada ayrı bir bölümü fitnes salonu bile olabilir.. basit fitnes aletlerine internetten ulaşabilirsiniz.. DİKKAT günlük giriş 1 tl.. neden 1 tl günlük derseniz bu bir pazarlama taktigidir.. ayda 30 tl derseniz kimse gelmez.. günlük 1 tl sadece aletleri kullanma ücreti.. isteyene yapılacak el işlerini öğretmek şart tabiki.. günde en az 20 kişi gelecek emin olun.. çünkü bayanlar evde oturmaktan sıkılmış durumdalar.. kocaları bile onların gitmesini isteyecektir.. benim hanım bi gitse günde 5 tl ye razıyım yani :)) aletleri kullanma ücretinin yanında isteyene malzeme satışıda yapılabilir.. hatta kendi yaptığınız tasarımları yapamayanlara satabilirsiniz.. vergi yok algı yok.. kimse sizi denetlemez. belediyeden bi izinle yapabilirsiniz.. bence izine bile gerek yok.. sonuçta bayan bayana toplantı şeklinde olacak.. kim karışabilir ki.. doğrudan satışın bi benzeri.. hatta aklıma geldi şimdi böyle topluluklara doğrudan satış yapanları davet edip onların sattıklarından prim bile alabilirsiniz.. suya sabuna dokunmadan :) hatta ben eminimki bu atölyelerde beyin fırtınaları bile yapılır acaba neler yapsak da para kazansak diye.. girişimci ruh harekete geçer bayanlar kazanır ekonomi kazanır.. önemli olan insan kalabalığını oluşturmak sonrası kendiliğinden gelir.. bayan olsam ben hiç düşünmeden yapardım bulunduğunuz belediye bile bunu destekler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here