Genç patronlara 5 yıl vergi yok

Kendi işini kuran genç işsizlerden 5 yıl boyunca vergi alınmayacak
Gelir Vergisi Kanunu’nu sil baştan değiştirmeye hazırlanan hükümet, işsizliğin azaltılmasına yönelik sürpriz ve radikal bir düzenlemeyi yeni yasa metninin içerisine eklemeye hazırlanıyor. Vergi Konseyi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Maliye Bakanlığı’nda da olumlu karşılanan vergi çalışmasına göre, kendi işini kuracak genç işsizlerden 5 yıl boyunca hiç vergi alınmayacak. Bu sayede çok sayıda girişimci gencin kendi işyerini açması, hatta girişimci olmayan milyonlarca işsize de yeni iş kapısı yaratılması hedefleniyor.


KONSEY’İN ÖNERİSİ


Vergi Konseyi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve çok gizli tutulan Gelir Vergisi taslak metinlerine BUGÜN ulaştı. Yeni vergi kanunlarının oluşturulmasında Maliye Bakanlığı’na istişari nitelikte destek olan ve yasaların ön hazırlık çalışmasını yapan Konsey, Gelir Vergisi Kanunu ile ilgili oldukça radikal değişiklikler üzerinde çalışıyor. Bu değişiklikler arasında yer alan ve işsiz gençlere vergi teşviki getiren düzenleme şöyle kurgulanıyor:


VERGİ KREDİSİ


Yeni vergi teşviki, genç işsizlerin iş bulması değil “iş kurması” esası üzerine oturtuldu. Buna göre, işsiz gençler ilk defa işyeri açtıkları ya da şirket kurdukları taktirde, faaliyetleri sonucu elde edecekleri tüm gelirlerine 5 yıl boyunca vergi muafiyeti uygulanacak. Buna göre, genç patronlar Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükellefi olmakla birlikte büyük paralar kazansalar dahi Maliye’ye vergi ödemek zorunda kalmayacaklar. Böylece, normalde Maliye’ye ödemeleri gereken kazançlarının önemli bir bölümünü işlerini daha da büyütmek için kullanabilecekler. Maliye yetkilileri bu teşviki, “vergi kredisi” olarak tanımladılar.


25-30 YAŞ ÖNE ÇIKTI Konsey, henüz üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ‘genç patron’ teşvikinin sınırları konusunda ise çeşitli alternatifler üzerinde duruyor. Teşvikten yararlanma sınırı; sigorta primi teşvikinde olduğu gibi 18-29 yaş arasındaki tüm gençler olarak gündeme getirildi. Ancak, özellikle çok genç yaşta kurulacak işlerde başarıya ulaşılamayacağı, hayat tecrübesinin iş kurmak için yeterli olmayacağı gibi görüşler nedeniyle alt sınırın en azından askerlik sonrası döneme çıkarılması görüşleri ifade edildi. Dolayısıyla alternatif genç yaş grubu olarak 25-30 yaş sınırı daha ağır bastı. Buna göre, örneğin 25 yaşında işini kuran bir genç, 30 yaşına kadar hiç vergi ödemeyecek.


PSiKOLOJiK ETKi YAPACAK


Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, vergi kredisi teşvikinin girişimci ruhun canlanması açısından psikolojik etkiye de sahip olduğuna işaret ederlerken, “Donanımlı, girişimci niteliği bulunan ve yeni fikirlerini iş hayatında denemek isteyen kişilerin büyük bölümü iş kurmaya cesaret edemediği için işsizler ordusunun içerisinde kaybolup gidiyor. Bunun nedeni ise, iş kuran kişilerde oluşan vergi korkusu. Girişimci ilk iş denemesinde hiç vergi alınmayacağını bilirse ve bunun 5 yıl boyunca kendisi için garanti olduğunu görürse iş hayatına daha çabuk atılır” dediler.(Bugün)

24 YORUMLAR

 1. “Umarim bu arada buyuk sirketlerin 25 yasindakilerin uzerlerine yeni sirketler kurarak vergi kacirmalarina izin verilmez. ”

  burası türkiye ve türk milletinin aklı hep üçkağıda çalıştığı için bu yasa çıktığı takdirde böyle bir şey kesinlikle olur diyorum ben

 2. seçimlerde ülke kaderi belirlenirken seçilecek olan milletvekilleri tüm Türkiye'nin kaderini belirleyecek olmasında 18 yaşındaki genç arkadaşların tecrübesi neden aranmıyorda iş kurarken aranıyor tezatlık değil mi. işini yürütemeyecek zekada görülen gençlikten Ülke kaderini belirleyenlerin seçimine katkı beklenmesin o zaman.
  50 yaşındayım gençlere güveniyorum ben

 3. arkadaşlar ben hala bu fikri takip ediyorum birileri bununla ilgili bilgisi olan var ise düzgünce yassın uygulamya ne zaman gecilecek her ay insan batıyor saten saten bu şekilde ben urasıoyrum su anda bir şeylerle ama işyeri açmak için vergi olayı sıkıyor saten kaldırsınlar vergiyi bu ülkede alının avergi gibi hic biryerde vergi alınmıyor saten bir araba alıyorsunuz diyelim 30.000 tl arabanın vergisisiz değeriniz söylüyorum 18.000 tl arkadaslar bu ülkede cok kötü oyunlar oluyor o zaman sizde kendi oyununuzun basına gecin vergisiz de calışabilrsiniz sadece birazcık aklınızı kullanın saten burdaki insanların coğu bir şeylerle urasn bu siteyi yakından takip eden insanlar devlet bize oyun yaparsa vergi konusunda imkan sağlamassa bizde kendi imkanımız kendimiz kurarırz bu akdar basit gerekli düşünceler için ekleyebilrsiniz alisveriskocu@hotmail.com

 4. merak etmeyin arkadaşlar bu kanun çıkana kadar 25 olursunuz böyle birşey olursa herkes işletme açmaya kalkacak ortalık nasıl bir kaosun ıcıne girecek bilmiyorum sermayedir bir işletme için önemlisi vergi değil ben kazanmıyorsam vergi ödeyemem zaten ki ben muhasebe elemanıyım siz gordunuz mu hic adam işleri yoluna girene kadar vergi ödemez zaten bu tasarı bunu yasal kılıyor olması gereken bu zaten teşekkür ederim….

 5. Bu yasa ne zaman çıkacak? AYrıca hali hazırda kendi işimi kurdu..25 yaşındayım. Yine de yararlanabiliyor muyum bu yasadan???

 6. ya arkadaşlar bu yasa tasarısı ne zaman yürürlüğe girecek…bizde yeni bir şirket kurma yolundayız.bilgisi olanların bizi bilgilendirmeliri önemle rica olunur…

 7. ben bir su bayisi işletiyorum müşteri portföyüm fene değil ama neden daha iyi olmasın sizce yani konu ile bilgisi olan kişiler sizce neler yaparsam daha iyi olur yada parlak bir reklam fikri olan var mı
  damacana su satıyorum bulunduğum muhit gelir düzeyi çok yüksek değil orta derece bunuda gözönüne alarak fikirleriniz varsa beklerim

 8. güzel bir düşünce ama yas sınırı biraz daha asagıya cekilmeli 25 yas cok gec bence iş kurup işsizlikten kurtulabilmek için illaki 25 yasımı beklemem gerekiyorsa bir anlam içermiyor bence ama sonuc yas sınırı daha asagıya cekilirse güzel bir düşünce.

 9. ben 19 yaşındayım iş kurmaya mailliyim neden her şeye bir yaş sınırı koyarlar anlamıyrm 18 se yaş sınırı her şeyde aynı olsun. genç nesile imkan tanınmadıgı sürece bu işşizlik sona ermez bu kesin ve net. bence kredi olanakları bile sunmaları gerekir biraz abest gelebilir ama çok genç bir nufusa sahibiz sahip çıkalmalı. ne durumlarda oldugumuz açık ve net ortada.

 10. Ben 19 yaşındayım bende paslanmaz şirketi kurmayı düşünüyorum uluslar arası bir firmada mali işler sorumlusuyum ama birilerinin yanında nasıl ilerliycem bilemiyorum bu yasayı bekliyorum belki faydası olur.

 11. 25 yaş iyi olmuş bence benimde 25 yaşıma var henüz ama bence yersiz sinirlenmelere gerek yok yani..sonuçta 18-19 yaşında birinin kendi işini kurması çok güç,bu işi kazıklanmadan yürütmesi,batmaması vs..bunlar hep deneyimle olcak işler..dün okul sırasında bugün kendi işinin patronu olmaz zaten..

 12. bencede süper bişey olur ama bu nezamn olur yakın zamanda olur mu bi fikri yada bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim teşekkürler!!!

 13. slm yeni iş kurmaya hayal eden arkadaşlar bence bu fikir cok güzel herke kendi meslek ile ilgili bir iş hayatı olur ama en kısa zamanda olmasını candan yürekten dilerim bu durumda köyden kasabaya kasabadan şehir merkezleri yada yurt dışı göçler duru bence sizler ne dersiniz bilme lafın kısası bütün türk geçliyini hayırlı olsun …

 14. gerçekten çok güzel bir karar.bu yasa onaylanırsa benim gibi genç işadamları buna sevinir.askerden yeni geldim ve bir atölye açmayı düşünüyorum.bu kararı almamda bu yasa tasarısı önemli rol oynadı.umarım en kısa sürede gerçekleşir.

 15. Umarim bu arada buyuk sirketlerin 25 yasindakilerin uzerlerine yeni sirketler kurarak vergi kacirmalarina izin verilmez.

 16. merhablar gerçekten çok güzel ve umutsuzluk içindeki bizler için umut dolu yarınlar vergi yüzünden birçok kşi cesaret edemiyor benim gibi helede elinde kaybetmeyi göze almadıgı kadar az miktarda sermayesi varsa ticaret zaten bir risk risk almak gerekli evet amadedgim gibi paraya bakıyor yaş konusuna gelince sınır olması çok kötü 34 yasındayım bugune dek işsizlikle boguştum işyerim olsun istedim bu sebeblerden olmadı herkesin yasadıgı işsizligi yasıyorken böyle güzel bi yasanın içinde olamamak beni üzdü başkalarının adınada sevindim herkesin yolu açık olsun umarım gerçekleşir iyi günler

 17. harika.umarım yasa çıkar.binlerce kişi kurtulur istihdamda artar.bir nevi ülke nefes alır birazda olsa.ama herkes bölgesine uygun zirai ve tarıma dayalı işlere yönelerek bunu uygulamalı.örneğin ben orduluyum fındıkla ilglili bir işletme kurarak bunu hayata geçirmeliyim.die düşünüyorum.

 18. ben kostüm işine girmek istiyorum.Çünkü yaşadığım yerde bu ciddi bir sıkıntı.Fakat nerden başlayacağını bilmiyorum .Bana yardmcı olursanız sevinirim.

 19. çok güzel bence en azından birine bağlı olarak çalışmayı istemeyenler kendi işlerini kuracak ve işsizlik biraz olsun azalacak.ama yaş sınırı koyulmuş diyelimki adam 35 yaşında ne olacak bu adam genç işçi olamayacakmı.

 20. çok güzel bir öneri, uzun zamandır hayalini kurduğum ,kendi işimi kurmayı acaba kaybedermiyiym veya vergi belimi bükermi korkusu olmadan hayalimi gerçekleştirebilirim.bence daha da fazlası yapılıp genç girişimcileri bir çatı altında deneyimli girişimciler tarafından kısa veya aşamalı olarak seminerden geçirilse iyi olur…yinede şunu söylemek isterim denize kıyıdan bakmayla yüzme öürenilmez.

 21. gerçekten mükemmel bi fikir girimci ruhunu destekleyecek devlet bizi beslesin tabusunu yıkacak güzel bir deneme inşallah gerisi gelir

 22. güzel bir tasarı ama eksikleri var 25 yaş demek gençliğinin yarısı gitmiş demek. Fatih sultan mehmet 19 yaşında istanbul’u feth ediyor bizim ülkeden 25 yaşına kadar olanları adamdan saymıyorlar olacak iş değil gülünç bir şey şimdi ben 25 yaşımı mı beklemeliyim iş kurmak için. bırakın bu işleri madem yaptınız yaş sınırı biraz daha aşağı inebilir. sonuçta her 18 yaşına gelen iş kurmaz değil mi? iş kurmaya cesaret eden biri 18 yaşında dahi olsa bu cesareti ile 25 yaşında gibidir zaten . başarıp başaramayacağını görmeden bilemeyiz ön yargılarla istatiklerle olmaz bu iş. 40 yaşında işe başlayan bile iflas edebiliyor sonuçta değil mi? sonuç olarak güzel düşünce ama 25 geç bence.

 23. Böyle bir şey olursa ilaç gibi gelir açıkçası. Arkadaşlarımla beraber aklımızda olan bir fikri hayata geçirebileceğimiz bir şirket kurma isteğimiz hayalin ötesine geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here