Kendi işini kuran genç işsizlerden 5 yıl boyunca vergi alınmayacak
Gelir Vergisi Kanunu’nu sil baştan değiştirmeye hazırlanan hükümet, işsizliğin azaltılmasına yönelik sürpriz ve radikal bir düzenlemeyi yeni yasa metninin içerisine eklemeye hazırlanıyor. Vergi Konseyi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Maliye Bakanlığı’nda da olumlu karşılanan vergi çalışmasına göre, kendi işini kuracak genç işsizlerden 5 yıl boyunca hiç vergi alınmayacak. Bu sayede çok sayıda girişimci gencin kendi işyerini açması, hatta girişimci olmayan milyonlarca işsize de yeni iş kapısı yaratılması hedefleniyor.

KONSEY’İN ÖNERİSİ

Vergi Konseyi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve çok gizli tutulan Gelir Vergisi taslak metinlerine BUGÜN ulaştı. Yeni vergi kanunlarının oluşturulmasında Maliye Bakanlığı’na istişari nitelikte destek olan ve yasaların ön hazırlık çalışmasını yapan Konsey, Gelir Vergisi Kanunu ile ilgili oldukça radikal değişiklikler üzerinde çalışıyor. Bu değişiklikler arasında yer alan ve işsiz gençlere vergi teşviki getiren düzenleme şöyle kurgulanıyor:

VERGİ KREDİSİ

Yeni vergi teşviki, genç işsizlerin iş bulması değil “iş kurması” esası üzerine oturtuldu. Buna göre, işsiz gençler ilk defa işyeri açtıkları ya da şirket kurdukları taktirde, faaliyetleri sonucu elde edecekleri tüm gelirlerine 5 yıl boyunca vergi muafiyeti uygulanacak. Buna göre, genç patronlar Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükellefi olmakla birlikte büyük paralar kazansalar dahi Maliye’ye vergi ödemek zorunda kalmayacaklar. Böylece, normalde Maliye’ye ödemeleri gereken kazançlarının önemli bir bölümünü işlerini daha da büyütmek için kullanabilecekler. Maliye yetkilileri bu teşviki, “vergi kredisi” olarak tanımladılar.

25-30 YAŞ ÖNE ÇIKTI Konsey, henüz üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ‘genç patron’ teşvikinin sınırları konusunda ise çeşitli alternatifler üzerinde duruyor. Teşvikten yararlanma sınırı; sigorta primi teşvikinde olduğu gibi 18-29 yaş arasındaki tüm gençler olarak gündeme getirildi. Ancak, özellikle çok genç yaşta kurulacak işlerde başarıya ulaşılamayacağı, hayat tecrübesinin iş kurmak için yeterli olmayacağı gibi görüşler nedeniyle alt sınırın en azından askerlik sonrası döneme çıkarılması görüşleri ifade edildi. Dolayısıyla alternatif genç yaş grubu olarak 25-30 yaş sınırı daha ağır bastı. Buna göre, örneğin 25 yaşında işini kuran bir genç, 30 yaşına kadar hiç vergi ödemeyecek.

PSiKOLOJiK ETKi YAPACAK

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, vergi kredisi teşvikinin girişimci ruhun canlanması açısından psikolojik etkiye de sahip olduğuna işaret ederlerken, “Donanımlı, girişimci niteliği bulunan ve yeni fikirlerini iş hayatında denemek isteyen kişilerin büyük bölümü iş kurmaya cesaret edemediği için işsizler ordusunun içerisinde kaybolup gidiyor. Bunun nedeni ise, iş kuran kişilerde oluşan vergi korkusu. Girişimci ilk iş denemesinde hiç vergi alınmayacağını bilirse ve bunun 5 yıl boyunca kendisi için garanti olduğunu görürse iş hayatına daha çabuk atılır” dediler.(Bugün)

BESTE PARK-TEL