Genç sosyal girişimci ödülleri projesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi, Uluslararası Gençlik Vakfı, Sylvan / LaureateVakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçiriliyor.


Toplumsal sorunlara yenilikçi ve yaratıcı çözümler sunan ve sürdürülebilir sosyal dönüşüm için fikir, kaynak, sosyal süreçlerin yönetilmesini içeren sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk kavramlarının Türkiye’de henüz tam olarak yerleştiğini söylemek mümkün değil. Buna karşın bazı kurum ve kuruluşların desteği ve yürüttükleri projelerin sayısı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.


Kuruluşundan bu yana, özellikle, İstanbul’un kentsel ve toplumsal yönden gelişmeye muhtaç semtlerinde bulunan kampuslarında sosyal sorumluluk bilinciyle, başta çocuklar ve gençler olmak üzere, farklı kesimlere yönelik eğitim ve kültür projelerine ağırlık veren Bilgi Üniversitesi de, hayata geçirdiği yeni bir projeyle genç girişimcileri desteklemeye hazırlanıyor.


İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Projesi, Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF), Sylvan Laureate Vakfı (SLF) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) desteğiyle hayata geçirilen bir proje. Projeye, sosyal farkındalığı yüksek 18-29 yaş arasındaki tüm gençler başvuruda bulunabiliyor. Yarışma sonrası kazanan gençlere 3 bin 500 dolar para ödülünün yanı sıra eğitim fırsatları ve mentor desteği verilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak gerek sosyal girişimcilik anlayışının yaygınlaştırılması gerekse üniversite olmanın getirdiği avantaj ile girişimcilerin eğitim fırsatından yararlanmalarını sağlamanın en önemli hedefleri olduğunu vurgulayan Proje Koordinatörü Serdar Apaydın, proje sayesinde gençlere sağlanacak imkanlarla gençlerin, hedeflerine daha kısa sürede ulaşabileceklerini söylüyor.


Eğitimlere katılmak şart
Projenin amacını, gençlerin enerjisi ve idealist düşünceleri, risk almalarına ve yenilikçi çözümler bulmalarına yardımcı olmak olarak açıklıyor Serdar Apaydın. “Genç liderler paylaşımcı öğrenme metotlarına ilgi duyuyor ve bu alanda katkılarını artırabilmek için bilgi, beceri ve kaynaklara ihtiyaçları oluyor” diyen Apaydın, bu projeyle gençlerin sahip olduğu özelliklerini ön plana çıkartmayı ve liderlik vasıflarını geliştirmeyi hedeflediklerini vurguluyor.


Projenin en farklı özelliği ise yeni bir fikir aranmaması”¦ “Farklı kurumlar tarafından sosyal sorumluluk kapsamında yürütülen ve fikir arayan projeler mevcut. Bize yapılacak başvuruların kısmen hayata geçirilmiş ve halihazırda topluma sosyal fayda sağlamış olması gerekiyor” diyen Serdar Apaydın, bir projenin sahibi olan gençleri aradıklarını söylüyor. En önemli şartlardan biri de 18 – 29 yaş arasında olmak. Diğer bir ön şart ise proje sahibinin üniversite tarafından düzenlenecek olan eğitim programlarına katılma zorunluluğu. Çünkü bu eğitimler sayesinde gençlerin liderlik vasıflarının geliştirilmesi, iş modelleri yönetimi ve iletişim gibi konularda onları bilinçlendirmeleri hedefleniyor. Bu yüzden de eğitim programlarına katılamayacak olan gençler değerlendirmeye alınmayacak.

Başvurular nasıl yapılacak?
Kazananların 2011 Şubat’ında açıklanacağı yarışmaya başvurular www.bilgiggo.com adresine üye olarak ve ilgili başvuru formunu doldurarak yapılabilecek.


Başvuru süreci sonlandığında yapılan tüm başvurular iki farklı seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve ilk önce en iyi 20 proje sahibi İstanbul’da bir mülakat ve iki günlük bir eğitim sürecine tabi tutulacak. Sonrasında en iyi 10 proje seçilerek ve kazanan kişiler İstanbul’da bir hafta sürecek bir eğitim kampına katılacak.


Özellikle hayata geçirilmiş ve toplumda pozitif değişime sebep olmuş projeleri aradıklarını söyleyen Apaydın, Uluslararası Gençlik Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’nın desteğinin projenin yaygınlaştırılmasında büyük önem taşıyacağını vurguluyor.
Kaynak:İşteİnsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here