Gençler İçin Girişimcilik Tanımı

Gençler İçin Girişimcilik Tanımı
Pixabay/pexels

Son yıllarda girişimcilik ve girişimcilik ile ilgili olan tüm kavramlar özellikle gençler tarafından daha fazla merak edilir hale geliyor. Gençlerin hayat beklentilerindeki farklılaşma ve kendilerini gerçekleştirme istekleri kendi işlerini açma hayallerini de beraberinde getiriyor. Dünyanın en zenginleri ve en başarılı isimleri girişimciler arasından çıktıkça da “Nasıl girişimci olunur?”, “Girişimci ne iş yapar?” gibi temel sorular da gündemden düşmüyor. Bu yazımızda gençlere girişimcilik ile ilgili en temel bilgileri aktaracağız.

Girişimcilik Yolunda İlk Cevabı Kendinize Verin

Eğer siz de girişimcilik kariyerine adım atmak isteyen milyonlarca gençten biriyseniz kendinize ilk olarak “Neden girişimci olmak istiyorum?” sorusunu yöneltin. Sizi girişimciliğe yönelten tek bir ya da birden fazla neden olabilir. Nedenlerin çokluğu motivasyonunuzun daha yüksek olmasına zemin hazırlayabilir, üstelik daha da önemlisi sizi girişimci olmaya yönlendiren neden sizin iş fikriniz haline gelebilir.

“Neden girişimci olunur?” sorusunun yanıtları kişiden kişiye değişebilir. Başkasının yanında çalışmak istememek, kendi işinin patronu olmak, fikrine güvenmek, işten ziyade özel hayata vakit ayırabileceğini düşünmek, pazardaki fırsatları değerlendirmeyi istemek, kendine güvenmek, genç yaşta emekli olmak ve yeni bir deneyim yaşamak gibi türlü motivasyonlar girişimcilik aşkını körükleyebilir. Bu aşamada düşünmeniz ve belirlemeniz gereken temel unsur sizin neden bu yola adım atmayı tercih ettiğinizdir. İstekleriniz, girişimcilik serüveninde sizin yol haritanız olacağından isteklerinizi gözden geçirebilmek için öncelikle onları bir bir keşfetmelisiniz.

Nasıl Girişimci Olunur?

Sorunlardan ziyade sorunların sizin için yarattığı fırsatları görüyorsanız, iş fikirlerinize güveniyor ve onların tutması için mücadele etmeye hazırsanız, başarı kadar başarısızlığı da kucaklama arzunuz varsa girişimci olma yolunda önemli bir aşamayı kat etmişsiniz demektir.

Asıl sorumuza dönersek, girişimci olmanın farklı şekilleri olduğunu söyleyebiliriz. İsterseniz sıfırdan kendi markanızı yaratabilir, isterseniz var olan bir firmaya ortak olabilir, isterseniz bayilik alarak marka bilinirliğini daha önceki dönemde yükseltmeyi başaran firmalarla işbirliği yoluna gidebilirsiniz.

Girişimci olabilmek için seçtiğiniz her bir yolun sizin kariyerinizi farklı şekillerde etkileyebileceğini unutmamalısınız. Örneğin riskten mümkün olduğunca kaçmak isterseniz bayilik almak sizin için mantıklı bir tercih olabilirken tam özgürlük istiyorsanız bayilik iş modelinin özünde yatan denetleme süreçlerinden rahatsızlık duyabilirsiniz. Aynı şekilde bir işletmeye ortak olmayı düşünüyorsanız ancak ekip çalışmasına yatkın değilseniz kendi işinizi kurmak sizin için daha doğru bir seçenek olarak ön plana çıkabilir. Yapacağınız tercihlerin ortaya çıkaracağı sorumlulukları ve sonuçları belirleyerek girişimcilik kariyerinizde fark edilir bir ivme kazanabilirsiniz.

Girişimci Ne İş Yapar?

Girişimci ne iş yapar sorunun yanıtlarına girmeden önce “girişimci nedir?” açıklamasını yapmak istiyoruz. Girişimci; sektördeki ya da piyasadaki eksikleri gören, hedef kitlenin ihtiyaçlarını analiz eden, ürün ya da hizmet süreçlerini en karlı olacak şekilde planlayan, gerektiğinde hedef kitlenin sunduğu ürün ya da hizmetlere ihtiyaç duymasını sağlayan kişiye denir.

Girişimcilerin faaliyet gösterdiği bir tek sektör bulunmaz dolayısıyla girişimcilerin ne iş yaptıkları faaliyet gösterdikleri sektöre göre değişebilir. Ancak temel olarak, ‘girişimci ne iş yapar?’ sorusuna, girişimci iş fikri bulur, iş fikrini somutlaştırır, iş fikrini hayata geçirmek için bağlantıları kurar ve kendisine finansman kaynağı sağlar, şeklinde yanıt verebiliriz.

Girişimcilerin Sorumlulukları Nelerdir?

Girişimciler iş fikirlerini hayata geçirmek için uygun zemini hazırlamak, şirketleri için strateji oluşturmak ve sektör seçimi yapmakla yükümlüdür. Girişimlerini finanse edecek kaynakları yaratmak ya da iş fikirlerine yatırımcı bulmak girişimciliğin doğasında vardır. Aynı zamanda girişimciler başarılı olmak için pazar araştırması yapar, kendilerini ileriye taşıyacak ekibi kurar, iş fikirlerini aktif hale getirerek kendileri için en karlı ortamı hazırlar.

Siz de hayatınıza kendiniz yön vermek, kendi yolunuzu kendiniz çizmek istiyorsanız girişimcilik dünyasına adım atabilirsiniz. Fırsatları görmek için dikkat algınızı yükseltip, iş planı kurma sürecinde eksiklerinizi tamamlayarak başarılı bir gelecek kurgulayabilirsiniz.