Gençlerin gözü girişimcilikte

Youth Media tarafından yapılan araştırmaya göre gençlerin yarıya yakını kendi işini kurmak istiyor. Her iki gençten biri başka bir ülkede yaşamak isterken, Amerika Birleşik Devletleri hala en gözde ülke

Her iki gençten biri bir başka ülkede yaşamak istiyor. Tercih edilen ülkeler sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) açık ara ilk sırada. Finans ise gelecekte kariyer yapılmak istenen alanların başında geliyor. Bu tespitler 21 – 31 yaş arasındaki 3 bin 35 genç ile yapılan “Gençler Ne Düşünüyor?” başlıklı araştırmadan. Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından gençlerin davranışları ve gelecek beklentilerini öğrenmek amacıyla Youth Media’ya yaptırılan araştırma Türkiye’de en geniş katılımlı anket olma özelliğine de sahip. Araştırmaya göre gençlerin büyük bir çoğunluğu geleceklerine dair iyimser bir görüşe sahip. “Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?” sorusuna her üç kişiden biri “Evet” yanıtı veriyor. Ancak yüzde 13 gibi yüksek bir oranın da geleceğine dair hiç bir fikrinin olmaması düşündürücü bir tablo ortaya koyuyor.

Youth Media tarafından yapılan araştırmaya katılan gençlerin yüzde 46’sı başka bir ülkede yaşamak istediğini belirtiyor. İlk sırada yer alan ABD’nin ardından sırasıyla İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya ve Almanya gençlerin diğer gözde ülkeleri. Anket sonuçlarına göre gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alanların başında finans gözde sektör olma özelliğini koruyor. Pazarlama ve insan kaynakları ise kariyer için sıcak bakılan diğer alanlar. Ancak araştırmadan çıkan bir diğer sonuç Türkiye’de gençlerin girişimciliği tercih ettiğini de ortaya koyuyor. Ankete katılan her iki gençten biri tercihini “Girişimci olarak kendi işimi kurmak”tan yana kullanmak istiyor.

Google’ım olmadan asla!
İş ve kariyerin yanı sıra gençlerin tercihlerine ilişkin ipuçları da veren anket çalışmasının dikkat çekici bir diğer sonucu da sosyal yaşama ilişkin. Sosyal medyayı yoğun olarak kullanan gençlerin yalnızca yüzde 8’i “‘Sanal ortam ve sosyal medya’yı sosyal olabilmek için tercih ettiğini” belirtiyor. Yüzde 40 ile büyük çoğunluğun tercihi okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri gibi ‘gerçek’ ortamlardan yana. Tabii ki Facebook, twitter, LinkedIn gibi sosyal medyadan vazgeçilmiş olduğu söylenemez. Zira anketi yanıtlayan gençlerin yüzde 82’si “İnternet’siz bir dünya düşünebiliyor musunuz?” sorusuna “hayır” cevabı veriyor. Hatta öyle ki ankete katılan gençlerin neredeyse yarısı aynı anda televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ekranlarına hâkim olduklarını dile getiriyor. Yokluğuyla gençleri derinden etkileyecek tek şey ise Google!

Türk genci 1000 TL ile ne yapar?
Ankette yöneltilen sorulardan biri de gençlerin parayla olan ilişkilerini ortaya koyuyor. “Elinize ekstradan bin TL geçse ne yapardınız?” sorusuna ankete katılanların yüzde 47’si “Kariyerim için eğitim alırdım” yanıtını verirken yüzde 24’ünün tercihi parayı borç ödeyerek ya da bankaya yatırarak değerlendirmekten yana. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de gençler parayı “geleceği” için kullanmayı tercih ediyor.
Kaynak:İşteinsan

7 YORUMLAR

 1. TRAKYA BÖLGE BAYİLİĞİNE SAHİP OLDUGUMUZ SU TASARRUF CİHAZLARI İÇİN TRAKYA İL VE İLÇELERİNDE İLGİLENEN GİRİŞİMCİLERE BAYİLİK VERİLECEKTİR.
  İLGİLENENLER 0536 898 65 42 DEN ULAŞABİLİRLER

 2. Küçük bir yerde yaşıyorum.Ben ve arkadaşım şuan için az maliyetli zamanla büyük hedeflere doğru yönelecek iş fikirleri arıyoruz.Aklımıza gelen bir kaç iş var yalnız nerde ve nasıl yardım alacağımızı bilmiyoruz.

 3. Tupperware danışmanı olam hem ücretsiz hemde hediyeli
  hanımlar hem sosyal cevre hemde kariyer imkanıyla aile bütcenize katkıda bulunabiirsniz ..üye olurken 1 temmuza kadar kit çantamız sadece 50 tl
  318 liralık ürün sadece 50 tl ve ödemesi 1 ay sonra
  bu fırsatlarla üye olmak için sadece 1 mailiniz yada cagrı atmanız yeterlidir ……
  Emel aksan
  0532 426 93 14
  emelaksan@hotmail.com
  kargolarımız ücretsiz dir ve üye olana hoşgeldin hediyesi

 4. GİRİŞİMCİLERE YENİ BİR FIRSAT..MUCİZE ÜRÜNLER,YÜZYILIN İŞ MODELİ..İLKLERDEN OLMA FIRSATINI KAÇIRMAYIN.

 5. Kendi ülkesinde ve kendi anadilini konustugu halde basarili olamayan bir genc, yabanci bir ülkede az cok dilini bilmis olsa bile tecrübesi olmadan nasil basarili olabilir? Yukarida Kemal Oguz isimli arkadasin yazdigi gibi bizim Türk gencleri birazda hayalci. Yabanci ülkelerde gencler önce alt basamaklardan baslayarak, sonra üst basamaklara dogru cikmayi tercih ediyorlar. Neyazikki Türkiyede torpili ve adami olan deneyimsiz beyinler, iste Türkiyeyi bu hale getirenlerdir. Yapilan testte 1000 TL. ile ne yapardin sorusuna verilen cevaplar, Genclerin nekadar hayalci olduklarini belirtmiyormu? 1000 TL. ile nekadar gelecege yatirim yapilabilir? %47'lik kesime katiliyorum. Benim elime gecse, bilgilendirici materiyallerin yaninda, birde kendime yemek ismarlardim.

 6. Yaklasik bir yildir gerek morfikirler web sayfasinda ve gerekse bazi degisik internet sayfalarinda, basta Almanya olmak üzere bazi ülkelerde satis rekorlari kiran ve milyonlarin damaktadi bir gida ürününü Türkiyede yapmak icin TPE’den Marka Tescil Belgesini aldigimi. Fakat yurtdisinda yasadigim icin bunu Türkiyede yapamayacagimi ve bu hazir ürünün Marka Tescil Belgesini devretmeyi istedigimi belirttim. Bugüne kadar tam 673 adet teklif aldim ve yeterli bilgileri gördermeme ragmen yalniz 2 kisiden yanit aldim. Bunlarda daha sonradan yanit vermez oldular. Buda gösteriyorki, Türk gencleri hayalci ve hic bir emek harcamadan hazir ve kurulmus bir is olsun basina gecsin. Ben sahsen yukaridaki ankete pek katilamiyorum kusura bakmayin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here