Girişimci adayları ve mevcut girişimcilere

Günümüz şartlarında girişimci olmak isteyenlere ve ayakta kalmakta zorlanan şirketlere basit gibi gözüken ama çok önemli bir konuyu hatırlatmak istiyorum.Kazanan işletmelerin en büyük sırrı yaptıkları iş her ne olursa olsun, bu işin üzerine parlak bir işletim sistemi kurmayı başarmalarıdır.Bu sözün girişimcilikle ilgilenen herkes için anlamı çok büyüktür ve büyük olmalıdır.Şimdi size bu konuda basit bir örnek vereceğim.Bu örneği elimden geldiğince basit bir iş üzerinde açıklayacağım.


Bir ayakkabı boyacısı düşünün, uzun süredir iş aramasına rağmen birçok nedenlerden dolayı iş bulamamış ve ailesini de geçindirmek zorunda.Tek düşündüğü eve para getirmek, kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak.Çocukluktan aklında kalan ayakkabı boyacılığı ise bildiği tek iş.Elindeki son parasıyla bir sandık alıyor ve başlıyor kazanmaya.Şimdi belki aklınıza şu gelebilir.Bu adam da girişimcimi oluyor şimdi?
Evet bu adamda girişimci oluyor.Sonuçta kendi işini kuruyor.


Peki yukarıda anlattığımın kazanan işletmeler ile nasıl bir alakası var.Onu inceleyelim: En basit mantıkla bir ayakkabı boyacısı insanların çok geçtiği bir cadde üzerinde sandığını koyar ve müşteri bekler, gelen müşterilerin ayakkabılarını boyar parasını alır ve diğer müşterisini bekler.


Başlangıçta günde 25 müşteri ayakkabısını boyatıyor.Ayakkabı boyamak 1 lira ve bunun %80 ‘i kar;yani 0,80 kuruş. Bu da günde 0,80*25 müşteri : 20 ytl eder.Ayda ise 600 ytl eder.Sigorta gibi, yemek gibi harcamaları da olmayınca bütün aile bu parayla geçinmeye başlar.
Peki bu ayakkabı boyacısı yaptığı işe işletmecilik bilgisi koyarsa ne olur.Gelin hep beraber neler olur onları bir görelim:


Basit bir potansiyel müşteri incelemesi yaptığını düşünelim.
Ayakkabıları en çok erkekler boyatıyor.Kadınlar çok az ayakkabı boyatıyor.Neden?
İşte bu nedenin çözümü aslında çok basit.Kadınlar sokakta ayakkabı boyatmak istemiyor.
Sadece belli bir noktada durarak ayda 25*30 : 750 müşteriye ulaşacağına sürekli gezerek ve müşterilerin arasına bayanları da alarak acaba kaç müşteriye ulaşılabilir?
Burada erkeklerin ayakkabı boyatma saatlerini incelemek ve boş kalan saatlerde kadınlara ulaşmak istediğimizi varsayalım.


Erkekler en çok sabah saatlerinde işe giderken ve akşam iş dönüşlerinde ayakkabı boyatıyorlar.Demek ki arada kalan vakitte bayanlara ulaşmamız gerekli.Bayanlar nerede? Bunu düşündüğümüz zaman birçoğu ya evde ya da işte.İştekilere ulaşmak biraz daha zor.Ama evdekilere ulaşmak daha kolay.Evdekilere ulaşmaya çalışalım.Sonuçta boyacı bir kapıyı çalıp -Ayakkabılarınızı boyatmak ister misiniz derse ne olur.Sonuç pek de etkili olmayabilir.O zaman işin içine biraz müşteri memnuniyeti katmak lazım.Bayanları ilk sunumda memnun edebilecek etki ne olabilir.Hımm dergiler olabilir mi acaba?Evet evet sunum şeklini de değiştirmek lazım.Mesela şöyle yapalım:
Kapıyı çalıyoruz ve açılıyor.
“İyi günler ayakkabılarınızı boyatmak ister misiniz.Biz ayakkabılarınızı boyarken siz de Cosmopolitan dergisinin bu ayki sayısını inceleyebilirsiniz.” Bommmmm! Etki burada başlıyor.Ne, dergi mi? Ayakkabı mı? Müşteriyi şaşırtmak da böyle olur.Bir yandan gözleri dergide bir yandan da ne ayakkabısında ve ikisini de düşünürken arada kalır.Ama sonucun sizin için iyi olma ihtimali daha da yüksek.Dergiyi verdiniz ve size boyaması için bir çift ayakkabı verdi.Bommmmm! İkinci etki. “Aile fertlerinizin de ayakkabılarını boyamamı ister misiniz?”
Evet iki çift daha ayakkabı geldi.Ayakkabıları boyadık dergimizi aldık.Bommmmm! üçüncü etki geliyor. “Size kartvizitimi bırakmak istiyorum.İhtiyacınız olduğunda bir sms atmanız yeterli.Adresinizi belirttiğiniz takdirde hemen size ulaşabilirim.”
Evet bu yöntemler ile müşteri sayısı ne kadar oluyor.Tahmini bir hesap yapalım:
Sabah 07:00 ile 09:00 arası 13 erkek müşteri ve 13 çift.
09:00-17:00 arası bir saatte 2 müşteri bulursak ve en az 2 çift ayakkabı boyarsak 8 saatte 16 müşteri ve 32 çift ayakkabı.
17:00-19:00 arası da 12 erkek müşteri ve 12 çift:
Toplamda bir günde 57 çift ayakkabı eder.Bu da 57*0,80 (kar) : 45,6 ytl eder.
45,6*30 : 1,368 ytl maaş demektir.Bu parayla da benim maaşımı bile geçiyor.Ben de bu işimi yapsam?
Peki olaya biraz daha reklam olayı katalım ve mobil yani iyice gezen ayakkabıcı olalım.
Bu sefer müşterileri sadece erkeklerden seçelim ve bir dergi yerine bu sefer elimize spor gazeteleri alalım.Erkeklerin en çok uğradığı yerleri de tespit edelim.
1-Sabahları işe gidenler. (12 çift)
2-Akşamları işten gelenler.(13 çift)
3-Esnaflar.(20 çift)
4-Kahvede takılanlar.(15 çift)
5-İddaa ve şans oyunları bayiliklerinin önleri.(30 çift)
6-Cami çıkışları (20)
Bunlar genelde her mahallede olur.Toplamda da hedefimiz yanlarında belirtilen kadar müşteri bulmak yani günde 110 çift.
110*0,80:günde 88 ytl kar *30 gün :2640 ytl eder ki.Bununla da sigorta ödenebilir.Ve ailenin bir çok ihtiyacı rahatça karşılanabilir.
Buradaki örnekten çıkaracağımız sonuca gelirsek: İster ufak isterse büyük bir işletme olsun yapacağı tek iş işletmesini işletmecilik ile ilgili donatmak.
Hedef kitlenizi bilmiyorsanız, belli bir iş planınız yoksa, müşterilerinize önem vermiyorsanız, işiniz üzerindeki gelişmeleri takip etmiyorsanız ve bunun gibi birçok kavramı uygulamıyorsanız iflas etmeye mecbursunuz.

3 YORUMLAR

  1. İş yaşamında yaratıcı olmanın en iyi tasfirini yaptınız. Bir şirkette pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorum bu makaleyi elemanlarıma muhakkak okutacağım.

  2. Merhaba,

    Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Bu yazının bir çıktısını alıp iş görüşmesinde bulunacağım firmalara götürsem nasıl olur acaba? En az bir ayakkabı boyacısı kadar maaş almak istiyorum da. :D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here