Girişimci hataları 1

Mantar gibi çoğalmak.
Bazı işler piyasada çok hızlı yer bulmaya ve yine aynı hızla kapanmaya başlamaktadır.Arz-talep dengesine dikkat edilmeden kurulan bu işletmelere
örnek verecek olursak; İnternet cafeler, Cep telefonu satış mağazaları, Simit cafeler, Ne alırsan 1 milyon gibi işletmeleri sayabiliriz.Burada girişimcilerin genelde hataya düştükleri düşünce sistemlerini de inceleyelim.
Ufak bir ilçeden örnekler verecek olursak : İşlek bir cadde üzerinde bir internet cafe açılır.Talebin yoğunluğunu gören ve gidip işletmeyi inceleyen girişimci adayları hemen arka mahallede veya başka bir işlek cadde üzerinde aynı dükkanı açar.Diğer bir girişimci bu iki cafeyi görünce “demek ki iş yapıyor;bir tane de ben mi açsam” diye düşünmeye başlar.Ve hızlı bir şekilde internet cafe açmaya devam ederler.Yaşadığım yerden örnek verecek olursam; sadece benim evimin 1 km. etrafında, ara mahallelerde dahil olmak üzere, 10 adet internet cafe var.Yani zincirleme her yerde açılmaya başlanan bu cafelerin sonu iflas olacak ve bu haberler ile gündeme tekrar gelmeye başlayacaklar.Büyüklerimiz burada olaya müdahale etmeye başlayacaklar.Ama bu müdahaleler bildiğiniz gibi değildir.Ben buna sadece yakınma müdahaleleri diyorum.Sağda solda medyaya açıklama yapmaya başlarlar.Ülke ekonomisi kötüye gidiyor.
Ne olacak bu esnafın hali” gibi her zaman duymaya alıştığımız sözleri artık gazetelerde görürüz.Oysa ne kadar basittir bu işe önlem almak.Bu işe dur
diyecek bir sistem geliştirmek aslında hiç de zor değildir.
Bakın ben bir önlem buldum bile : Belediyeler işletme ruhsatı verirken 500 metre içerisinde aynı dükkandan bir tane varsa diğerine izin vermesin.İşte bu kadar basit.Ama gelelim şu torpilcilik mevzusuna : “Hopp birader seni biz seçtik.Ne demek dükkan açamazsın?”denilmeye başlanır.
Yani gel de işin içinden çık.Hadi bunu da halledelim : Belediye başkanlarını halk seçmesin.Bu kadar Ticaret meslek lisesi açacağınıza ve sadece muhasebeci yetiştireceğinize bu okullarda özel belediye bölümleri açın ve yetişen elemanları belediyelerde görevlendirin.
Bu dediklerim zaten yapılmayacak bari en azından siz bir iş açarken biraz ilerisini de düşünün.
Yakın zamanda bilgisayarlar iyice ucuzlayacak ve bununla paralel olarak internet erişim fiyatları da ucuzlayacak.
Bunun gibi diğer bir iş, cep telefonu mağazacılığı da aynı süreli açılıyorlar. Kontörler artık bakkallarda bile satılmaya başladı.
Ama cep telefonu bayisinde çikolata satılmıyor:) Neden acaba?
İşte burada da birileri olaya el atmalı. Bu durum, Turkcell,Telsim ve Avea’nın umrunda bile değil ;
satış olsun da; kim, kime, nasıl satarsa satsın mantığı hakim.

2 YORUMLAR

  1. çok ince noktalara temes ediyorsunuz ve haksızda sayılmazsınız.günümüz pazarında ayakta kalabilmek için yeni fikirlere gerek var bencee her kafada farklı düşünceler var bunlaraı birleştirip cok iyi bir fikirle yeni bir pazar oluşturmak lazım bence ben satış teknikleri konusunda daha cok örnek okumam gerekiyor kendimde ayakta kalma için siteniz faydalı bilgilerle dolu teşk…

  2. aynı iş yerlerinin birbirine yakın olmas genelde hoş bir durumdur çünki,çeşitlilk, rekabet,ve gidilecek yerin orası olmasıdır.örneğin kuymcular giyimciler perdeciler halıcılar kasetçiler vb gibi belediyelerinde şimdilik böyle bir önerisiyok.BU BİR AKIM VEYA YENİ ÇIKMIŞ ŞARKI GİBİ açılan işyerleri az bir sermayeyle açılan iş yerleri çevremizdwe mantar gibi çoğalıp bir yandanda batmaktadır
    .biz de hem şaşkın hem gülerek karşılıyorşöyle düşünüyoruz.kiralar mı pahalı işlerr mi kötü az sermayeyle böyle altı ay sürer gibi olumsuz düşünceler.Daha ihtiyatlı adımlarla iyi bir sermayeyle peşin alımlarla kredi kartı satışlarıyla işlek bir yerde akılcıl yönetimle neden olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here