‘Girişimci star’ 6 firmaya umut oldu

Beşiktaş’taki ELİG Hukuk Bürosu’nun toplantı salonu dün sabahın erken saatlerinde ilginç bir buluşmaya sahne oldu. Altı Türk girişimci, yatırımcıların karşısına çıkarak büyüme fırsatı aradı. Doxoft, gotousa.com, Mopromo, Peknar, PiWorks ve Speedcity, neler yaptıklarını, projelerini yatırımcılara anlattı. İhtiyacı olan yatırım bütçelerini tüm detaylarıyla yatırımcılarla paylaştı. Aralarında Orion Capital, PDF, UPS Capital, Gartner Group, Stowbridge gibi yabancı yatırım fonlarından kimi 4 milyon dolar, kimi ise 300 bin dolar istedi.
Toplantının organizatörü Boot Camp Venture’nin (BVC) ortağı Esther Loewy, “Global ekonomik kaosta özellikle teknoloji alanında yatırımlar durmaz. İstanbul’da ilk kez düzenlediğimiz buluşma da bunun kanıtı. Onlarca yatırımcı Türkiye’de kalitesi yüksek, yeni teknolojilere açık şirketleri değerlendirmeye aldı. Türkiye yeniliğe açık, henüz doymamış bir pazar. Bu toplantıların devamı farklı sektörlerde de yapılacak” dedi.

Kronometre çalıştı
Esther Loewy ve Partneri Ed Frank, bu tür toplantılar düzenleme konusunda iki uzman. Son olarak geçen ay İsrail’de bir toplantı düzenleyen şirketin görevi ise şirketleri bir süzgeçten geçirmek ve onları bu önemli toplantıya hazırlamak. Toplantının konsepti ise katılımcıların büyük ilgisini çekti. Toplantı ilk olarak 30 saniyelik firmaların az ve öz tanıtımlarıyla başladı. Daha sonra ise firmalar tek tek 8 dakikayı geçmeyecek şekilde sunumlarını yaptı. Amaçları, ne kadar sermayeye ihtiyaçları olduğu, bu parayı nasıl kullanacaklarına dair yapılan sunum esnasında yatırımcılar da boş durmadı, kendilerine dağıtılan geri bildirim formlarına sunumlarla ilgili not aldı, girişimcinin karnesini doldurdu. Ancak asıl iş bundan sonra başladı. Masanın dört bir yanındaki parlak fikir avcıları girişimci adaylarının sunumlarını değerlendirip, iş modelleri hakkında yorumlar yapıp, sorularıyla adayları terletti.
Katılımcıların hemen hepsi konseptin yaratıcı ve verimliliğe yönelik olduğunu söylerken zaman kısıtlaması olan birçok işadamı kronometrelerin işlediği bir ortamdan memnun kaldı. ELIG Hukuk Bürosu’nun Beşiktaş Ofisi’nde düzenlenen toplantıya PDF Corporate Finance, Dun&Bradstreet Inc, Doğan Medya Grup, Dr. Ali Kubali, NCM Danışmanlık ve ELIG Hukuk Firması, İstanbul, M&A Uzmanları da katıldı.
Türkiye’de çok fazla sayıda teknoloji şirketi olduğunu, birçok yatırımcının da onlara ulaşmak istediğini ancak kültürel farklılıklar ve tecrübe eksikliğinin arada engel oluşturabildiğini söyleyen Loewy, “İşte bu noktada Boot Camp Venture sahneye çıkıyor. Biz mükemmel uyumu yaratmak için buradayız” diyor. Loewy, düzenlenen toplantılarda hiçbir web sitesi olmayan, ulaşılması çok güç, ancak yönetiminde çok büyük miktarda nakit sahibi olan ve yatırım arayan insanlar ile işini büyütme vizyonu olan girişimcileri bir araya getirdiklerini söylüyor.

Kim hangi projesine kaynak aradı
Doxoft: Doküman yönetimi konusunda ürünleri olan firma, dünyaya açılmak ve farklı ürünler geliştirmek için 4 milyon dolar kaynak arıyor.
gotousa.com: Amerika’ya gidecek olanların başvuracağı bir adres olan gotousa.com, altyapı ve servis yatırımı için 1.5 milyon dolar arıyor.
Mopromo: Mobil pazarlama çözümleri sunuyor. Dünyada farklı pazarlara açılmak istiyor. Yatırımcılara 2 milyon dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.
Peknar: Farklı konseptli yapı bloku üreticisi. Hedefi geliştirdiği ürünü seri üretime geçirmek. Bunun için de 300 bin dolar arıyor.
Piworks: Mobil çözüm yazılımı sunuyor. Yeni ürünler üretmek için 1.5 milyon dolara ihtiyacı var.
Speedcity: Formula 1 konseptli eğlence merkezi kurmak istiyor. 3.7 milyon dolar arıyor.
Kaynak:Referans gazetesi

1 YORUM

  1. Mrb.ben yabancı uyruklu bir vatandaşım. mağazalarınız hakkında çok duyardım merak ettim. bir bakayım,deneyim diye Bursa merkezindeki bir mağazanıza gitmiştik. Yanımda küçük çocuğum vardı, arabasında uyuyordu. Ordaki satıcılarınız arabayı içeri almicaklarını söyleyip kısaca bizi kapı dışarı ettiler. Çocuk uyanık olsa yine dert etmezdim belki kucağıma alır gitrerdim (ama o da çok ters bir durum bence),ama bebeğim uyuyorken bunu demeleri çok ağrıma gitti. Hangi mağaza bebek arabasıyla içeri giremezsiniz der,çok şaşırdım doğrusu. Sırf bunun yüzünden mağazaya bir daha adımımı atmayacağım. Bunun gibi ufacık bir terslikler otoritenizi sarsıtıyor haberiniz olsun. Saygılar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here