Girişimci ve İnsanlar Arasındaki İlişkiler

Girişimci ve İnsanlar Arasındaki İlişkiler

Time Managment for Enrepreneurs ( Girişimciler için Zaman Yönetimi) adlı kitapın yazarı Dan Kennedy, iş yaşamındaki stresli ve kısıtlı zamanla baş etmenin yollarından bahsediyor.

Yazar, insanların performanslarını etkileyen ve kariyerlerine zarar veren kişiler hakkında açıklamalarda bulundu.

İnsanların ellerinde bulundurdukları en önemli güçlerden biri kimlerle iletişimde olmalarına, kimlerle olmamalarına karar verebilmeleridir. Girişimcinin zaman ayırdığı her bir kişi onlar için yatırım demektir. Yatırım maddi olmak zorunda değildir tabiki ancak bir girşimcinin zamanı kısıtlı ve çok değerlidir. Bu nedenle zaman harcadıkları herşey onlar için birer zaman yatırımıdır. Girşimciler bu nedenle kimlere zaman ayıracağını, kimlerle fikir alışverişinde bulunacağını ve bilgi alma, eğitim gibi konularda kimlere danışacağını iyi bilmelidir.

Bir girişimci ilişkilerini analiz etmeli ve kimlerin işlerini ve kariyerlerini engelleyebileceğini ya da performans düşüşüne sebep olabileceğini iyi bilmelidir. Kolay bir iş olmamasına rağmen bu, bir arkadaş, aile üyesi ya da uzun zamandır sizinle birlikte olan bir çalışan olabilir. Bu analizi iyi yapmalı ve gerçeklerle yüzleşmelisiniz, çünkü zamanınızı harcadığınız her bir gereksiz ilişki kazancınızı azaltmak bir yana, işlerinizi kötüye götürerek sizi dibe vurdurabilir.

Zararlı insanlar diye bahsettiğimiz kişiler kötü insanlar olmaya bilir hatta çok iyi niyetli ve dostcanlısı insanlar da olabilir. Bahsedilen ilişkileri iş hayatınız çerçevesinde değerlendirmeli ve bu çerçeve açısınında düşünmelisiniz.

Bir girişimci olarak, iş hayatınıza dahil ettiğiniz her konunun artılarını ve eksilerini iyi analiz etmeli, kazançlarına karşılık kaybettirdiklerini doğru bir şekilde hesaplamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here