Girişimciler 10 Adımda hedeflerine nasıl ulaşır

10 ADIM

Çoğumuz hayatımızla ilgili bir sürü kararlar alır zamanla aldığımız kararları uygulamayız. Örneğin bir spor salonuna yazılır ilk önceleri düzenli spor yapmayı hedefler daha sonra ise vazgeçer eski rutinimize döneriz. Bir sürü yeni hobi edinmeyi düşünür bunları asla hayata geçirmeyiz.

Girişimciler için ise bu kararlar; tasarruf etmek, yeni beceriler öğrenmek , gelen fırsatları değerlendirebilmek olarak düşünülebilir.

Hepimiz hedefler belirleriz , hedeflerimize ulaşmak için en önemli prensip kararlı olmaktır. Yaşam tarzınızı, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz hedefinize ulaşmadaki önemli bir basamaktır.

2017 yılında hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak adımları sizler için bir araya topladık.

1. Bir liste yapın.

Hedeflerinize ulaşmak için ilk adım hedeflerinizin ne olduğunu belirlemektir. Zamanlayıcınızı 3 dakikaya kurun ve bu süre içerisinde hedeflerinizi bir kağıda yazın. Hedeflerin zorluğu sizi korkutmasın. Tüm hedefinizi yazdıktan sonra , kağıdı tekrar okuyun ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için yaşam tarzınızda nasıl değişiklikler yapmanız gerektiği ile ilgili beyin fırtınası yapın. Tüm bunları yaptıktan sonra listenizi çekmecenize saklamayın , her gün görebileceğiniz bir yere koyun ve düzenli olarak okuyun.

2. Temiz bir çalışma alanı oluşturun;

Karışıklık sizi sadece fiziksel olarak rahatsız etmekle kalmaz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre masanızın dağınıklığı, çalışma ortamınızda ki kaos sizi zihinsel olarak da etkilemektedir. Çalışma alanınız ya da masanızda ki nesneler alt bilinç için önemlidir. Masanıza size hedeflerinizi hatırlatacak nesneler koymanız işinize yarayacaktır.

3. Dikkatinizi dağıtacak tüm uyaranları azaltın;

Masanızın düzenli olmasının yanı sıra dikkatinizi dağıtabilecek sosyal medya bildirimleri, kişisel telefon görüşmeleri ve randevularınızı minimuma indirin yada tamamen kapatın. Kendiniz için bir zaman çizelgesi belirleyin ve bu plana uygun hareket edin.

4. Erken kalkın.

Günümüzde bir çok başarılı girişimci amaçlarına ulaşmadaki en büyük adımın erken kalkmak olduğunu düşünüyor. Çoğu insandan daha erken kalkmak uyaranları aza indirmenin ve daha çok iş yapabilmenin en iyi yolu. Vücudumuz uyku düzeni ile ilgili programlanmıştır bu durumu değiştirebilmek için sabırlı olmak ve hazırlık yapmak önemlidir.

5. Hafta sonlarınızı daha verimli hale getirin;

Hafta sonları tüm hafta içinin yorgunluğunu atabilmek , dinlenmek bir nevi gelecek hafta için kendinizi şarj etmek için önemlidir; ancak gelecek hafta için hedeflerinize ulaşmak adına kendinizi hazırlamanız akıllıca olacaktır. Pazar günü hafta içi planlarınızı yapmak, yapılacakları organize etmek stresinizi en aza indirecek haftaya sağlam bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.

6. Asla ertelemeyin;

Bugüne kadar yarım bıraktığınız, daha sonra yapmak için bir kenarda beklettiğiniz , ertelediğiniz tüm işlerinizi belirli bir düzene koyup tamamlamaya başlayın.

7. Size yardımcı olacak kişileri bulun.

Hedeflerinize ulaşabilmek için sizi motive edecek, bilgilerini paylaşacak, farklı fikirler ortaya atacak kişilerin yanınızda olması önemlidir. Güvendiğiniz , bilgi ve birikimine inandığınız dostlarınızla iletişimde olun , işlerinde başarı elde etmiş , hedeflerine ulaşmış insanlarla iletişime geçerek hedeflerinizi gerçekleştirmek konusunda size yardımcı olacaktır.

8. Rolünüzü belirleyin;

Hedeflerinize doğru ilerlerken yaşam tarzınızı ve tavrınızı da değiştireceksiniz. Yeni ve gelişen halinizin nasıl olması gerektiği ile ilgili düşünün. Mütevazi ama aynı zamanda öz güven sahibi bir duruşunuzun olması zorluklarla başa çıkabilmenizde size faydalı olacaktır. Kendinizi hedefleriniz ile ilgili geliştirmeli ve yenilemelisiniz.

9. Periyodik ilerleme kontrolü yapın.

Hedeflerinize ulaşabilmek için bir çok adım attınız. Yeni alışkanlıklar kazanmak , eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmek gibi ancak sadece bunları yapmak yeterli olmayacaktır. Doğru yolda olup olmadığınıza dair kendinizi sürekli olarak değerlendirmelisiniz. Büyük hedefinize ulaşabilmeniz için belirlediğiniz daha küçük hedeflerinizi gözden geçirin başardığınız hedefleri görmeniz sizi motive edecektir. Kontrolleriniz sırasında planlarınızda aksayan taraflar varsa bunları far eder ve iyileştirme konusunda değişiklikler yapabilirsiniz.

10. Kendinizi Ödüllendirin;

Ulaştığınız her başarı sonrası sizi mutlu edecek, motivasyonunuzu arttıracak şeyler yapın. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirmek, güzel bir mekanda yemek yemek, dinlenmek için spa ya gitmek gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Seçeceğiniz aktivitenin sizi daha sıkı çalışmanız için motive edecek kadar cazip olduğundan emin olun ve uzun vadede sizi zorlamayacak şeyler yapın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here