Girişimcilerde Bulunması Gereken 21 İyi Alışkanlık

İyi alışkanlıklar edinmek işinizde ilerleme kaydetmenize olanak sağlar. Dünyanın en başarılı işyerleri, pazardaki uzun ömürlülüğünü ve gücünü korumak için doğru alışkanlıkları barındıran girişimciler tarafından işletilmektedir. Gerçek şu ki, davranışlarımızın çoğunun günlük bazda edindiğimiz alışkanlıklardan geldiği bilinmektedir ve herhangi bir çalışma ortamında üstün olma potansiyelimizi etkilemektedir.

Aslında, alışkanlıklar genel olarak hayatımızın inkar edilemeyecek kadar güçlü bir parçasıdır, davranışlarımızın çoğunu yönetir. Düşünme biçimimizden, hissetme duygularımıza ve hareket tarzımıza göre kullandığımız alışkanlıklar başarı potansiyelimiz üzerinde büyük etkiye sahiptir. Hayatta en iyi olan bazı alışkanlıklarımızı da iş dünyasında kullanmamız gerekir.

Mali başarı kazanmayı isteyen herhangi bir işletme sahibi, işyerinde doğru alışkanlıkları sergilemelidir. Açıkçası, iş dünyasında, kötü alışkanlıklar sizi hızla mahvedebilir, itibarınızı yok edebilir ve nihai başarı şansını yok edebilir. Öte yandan, ısrarla uygulandığında iyi alışkanlıklar sonuçta devamlı bir başarı yaratabilir.

Girişimcilerin sahip olabileceği 21 en iyi alışkanlık

21 İyi Alışkanlık

Dünyanın en başarılı girişimcilerinin verilerine dayanana bu tavsiyelere yoğunlaşırsanız, uzun vadede başarınızı garanti altına alırsınız. Ancak bir gecede maddi özgürlük elde etmeyi beklemeyin. Unutmayın ısrarla bu alışkanlıkları uyguladığınız sürece başarı da size gelecektir.

Aşağıdaki alışkanlıkların birçoğunu şu an hayatınızda kullanıyorsunuz? Onların denetimini yapın ve uzun vadeli iş başarısı elde etmek için hangilerinin kolayca günlük rutine dahil edilebileceğini görün.

1Erken Kalkmak

İş dünyasındaki başarı kararlı konsantrasyon ile birlikte gerçek çaba harcamyı gerektiri. Çoğumuzun gündüzleri bu kadar sık çalıştığını ve kaotik (Kargaşa içinde) olduğunu düşündüğümüzde, aklımızı günün ilerleyen saatlerine odaklamak için o sabahın erken saatlerine ihtiyacımız var. Hedeflerinize ulaşmak için kişisel veya mesleki olarak erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur. Ne kadar erken sorarsanız? Şu an olduğundan en az iki saat önce. Aslında, dünyanın en başarılı girişimcilerinin bazıları, her gün sabah saat 4 ve 5 arasında uyanıyor. Fakat sabah erken kalkan birisi değilseniz, bu alışkanlığı yapmakta zorluk çekebilirsiniz.

Erken kalkma konusunda ciddi iseniz ve bu davranışı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, mikro değişim yaklaşımını kullanın. Zaman hedefinize doğru yavaş yavaş ilerlemek için saatinizi yavaş yavaş her bir haftada 15 dakika geri ayarlayın. Bu gün içinde anında uyanmaktan çok daha etkilidir.

2Güç saati

Anthony Robbins (Girişimci, Yazar ve Kişisel gelişim uzmanı) konuşmalarında günün ilk kısmını en önemli unsur olarak ifade eder. Saf odaklanma ve netlik için erken kalkmak iyi bir motivasyonu da beraberinde getirir. Ancak erken uyanma alışkanlığınızı elde ettiğinizde sağlığınızı ve zihninizi senkronize hale getirmek için kendinize zaman ayırmanız gerekir. Güç saatini günde 10 dakika olarak uygulamaya alın. Bu süreçte egzersiz yapabilir veya zihninizi rahatlatmaya çalışabilirsiniz.
Bu alışkanlıkla günde sadece 10 dakika ile başlayın ve zaman içindeki güç saatinize dönüşmesine izin verin. Akılda tutulacak alışkanlıkların 40 gün sürdüğünü unutmayın. Uzun süren mikro değişim yaklaşımını, gücünüzün bulunduğu saatler de dahil olmak üzere herhangi bir alışkanlık haline getirin ortaya çıkabilecek zorluklardan dolayı öfkelenmeyin.

3İlham almaya devam edin

Önemli bir iş kurmanın zorlukları göz önüne alındığında, esin kaynağı bulmak önemlidir. Motivasyon konuşmaları, TED Talk ya da tüm pistonları buharla ateşlemeye devam etmenize yardımcı olacak bir blog yazısı okuyun ve mutlaka size her gün ilham veren bir şeyler bulun. Çoğu insan peşinde olduğu başarıyı yakalayan insanları takip etmek ister ve onlardan bazı özellikleri kendisi de taşımak ister. İlham kaynağınızı bulun ve her sabah araştırma yapmaya devam edin.

4Günlük iş hedeflerini belirleyin.

İş dünyasında kalıtsal bir başarı elde etmeyi ciddiye alan herkes iş hedeflerini belirlemelidir. Ancak sadece uzun vadeli iş hedefleri değil. Her gün işlerine yönelik hedefler koymaları gerekir.İşiniz için günlük hedefler belirlemek aklınızın taze olduğu sabah saatlerinde yapılmalıdır. Ölçebileceğiniz bir metrikle gelin ve her gün bu amaçla çalışmaya dikkat edin. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kısa vadeli bir hedef bulabilmeniz için uzun vadeli hedeflerinizi günlük hedeflere ayırın.

5Gelen kutusunu sıfırlayın.

Yapılan araştırmalar dağınıklığın odak kaybına yol açtığını teyit ediyor. Bugün, aynı zamanda hayatımızda odaklanma kabiliyetimizi azaltmamıza yardımcı olan sanal karmaşıklık içerisindeyiz ve bu çoğu zaman e-postalarımızın gelen kutuları ve anlık bildirimlerden oluşuyor. Özellikle E-postalarınızı gelir gelmez sıralamak, organize etmek ve çöp kutunuzu boşaltmayı alışkanlık haline getirin. En büyük e-posta sağlayıcılarından bir çoğunda bu araçlardan yararlanmak istiyorsanız filtreleri ve kuralları ayarlayın. Tüm bu otomasyona sahip olmasanız bile, gelen kutusunu neredeyse her zaman boşaltmayı öncelikli kılmalısınız.

6Zamanınızı yönetin.

İşyerinde sahip olabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri, zamanınızı etkin bir şekilde yönetmektir. Zamanınızı nasıl kullanıyorsunuz, ne kadar başarılı olduğunuz hakkında çok şey söylüyor. Zamanınızı boşa harcayıp, hayatınızı kolaylıkla kesebileceğiniz etkenleri azaltın. İnternette sörf yaparak veya televizyon dizisini izleyerek devam eden etkinliklerde boşa zaman harcıyor musunuz? Zamanınızı yönetmek için iyi bir sistemle gelin ve ona sadık kalın. Dikkat dağıtmayın ya da cesareti kırmayın. Hedeflerinize ulaşabilmek için odaklanın.

7Yardım isteyin.

Kimse mükemmel değildir ve kimse bütün cevaplara sahip değildir. İnsanlar doğası gereği hata yaparlar ve başarısız olurlar. Ancak dünyanın en başarılı girişimcilerini başkalarından ayıran şey, yardım istemektir. Egolarını arka koltuğa koyuyorlar ve etraflarındaki diğer insanlara uzanıyorlar. Başkalarından yardım istemek zor gelebilir ama uzmanlardan ve danışmanlarla düzenli olarak yardım istemeniz ve danışmanlık almanız sıradan bir şey olmalıdır.

8Pareto İlkesi

80/20 Kuralı olarak da bilinen Pareto İlkesi, sonuçların yüzde 80’ini sebeplerin yüzde 20’sinden geldiğini belirtmektedir. İş dünyasında pareto ilkesi numaralarınızı etkili biçimde ölçeklendirmek için paha biçilemez bir kaynaktır. Satışlarda bu aynı zamanda gelirin yüzde 80’inin müşterilerin yüzde 20’sinden geldiğini belirtiyor.

Sadece bu değil, yüzde 20 içinde 80/20-kuralı da geçerli, yani yüzde 20’lik gelirin yüzde 80’i de yüzde 20’den geliyor. Bu, yüzde 4’lük veya çok küçük bir yüzdeli müşterinin satışlarının büyük çoğunluğunu kullandığı anlamına geliyor. Satışlarınızdaki veya işletmenizdeki herhangi bir yerdeki 80/20-kuralı’nı bulun ve her gün değerlendirin.

9İzleyin ve analiz edin.

Bir uçak dünyadaki bir noktadan diğerine geçerken, ilerleme durumunu izleyip analiz eder. Yolculuk süresince her saniyede hızını, yüksekliğini, seyahat yönünü ve bir milyon diğer faktörü bilir. Uçak bunu bildiğinden, hedefine zamanında ulaşmak için gerektiğinde ayarlamalar yapabilir. Metrikler ne kadar detaylı olursa ve daha sık şeyler takip ederseniz, hedeflerinize doğru ilerleyip neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını bile o kadar kolay bulabilirsiniz. İşletmeniz için bir metrik seçin ve her gün mutlaka takip edin. Ya da, her saat başı takip edin. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramayacağını anlamak için ne gerekiyorsa yapın.

10Yeni Çevreler oluşturun

İş dünyasında ki başarılar çevreniz ile çok ilgilidir. Her zaman sizin bildiklerinizle, sahip olduğunuz şeylerle ya da yetenekli olduğunuzla ilgili değil, gerçekten fark edebileceğini bildiğiniz kişiler ile iletişime geçin. Her gün çevreniz ile iletişime geçin ve yeni çevreler oluşturma alışkanlığı edinin. İnsanlarla en az bir saat görüşme yapın, insanlarla konuşun ya da insanlarla işbirliği yapın ve denklemin neresine değer katabileceğinizi öğrenin. Bunun karşılığında bir şey aramayın. Sadece başkalarına yardım etmeye çalışın. İnsanları doğru yönde yönlendirmenin yollarını bulun ve işlerine değer katın. Sonunda mutlaka çevrenizde yaptıklarınızda işinize katkı sağlayacaktır.

11İnsanlarla bağlantı kurun.

Para kazanmaya çalışırken sık sık başkalarıyla bağlantı kurmaya çalışırız. Bu sadece müşterilerle bağlantı kurmakla alakalı değildir. Tabii ki, bu çok önemli. Bu, sadece yüzeysel olmayan değil, daha derin bir düzeyde başkalarıyla bağlantı kurmakla ilgilidir. Yaşamları hakkında soru sorun ve yeni şeyler öğrenin. Belki harika bir hikaye veya öğrenme deneyimi ile karşılaşabilirsiniz. Halihazırda hayatınızda olmayan insanlarla bağlantı kurabilmenin yollarını arayın, bunun yanında hayatınızda olmayan diğerlerini bulmaya çalışın. Konuştuklarında onları dinleyin. Meraklı olun ve hayatları hakkında bilgi edinin. Bu sayede zihinsel, ruhsal ve duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

12Değer katın.

Çok fazla insan ticareti sadece kar amaçlı olarak yapar. Elbette, kâr önemlidir. Ancak iş dünyasında katma değer sağlamıyorsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Köşeyi dönmeye veya kısayolları almaya çalışmayın. Gerçek başarı elde etmek isterseniz, en az ilk dönüş için en fazla miktarda iş yapmanız gerekir. Değer katmanın yollarını sürekli araştırın.

13Sorular sorun.

Çocuklar çok meraklıdır. En temel şeylerle ilgili milyonlarca soru soruyorlar böylece küçük akılları ile çevrelerindeki geniş geniş dünyayı anlamaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, yetişkinler olarak sıklıkla soru sormayı bırakırız. Her şeyin cevabını bildiğimizi düşündüğümüz bu küçük dünyada yaşamaya başladık. Büyük ölçüde, bu egomzudan doğar, ancak iş dünyasında bunun sonuçları yıkıcı olmaktadır. Gerçekten başarılı olmak için, soru sormalısınız. Bir sürü soru sormayı alışkanlık haline getirin. Her şey hakkında soru sorun. Ve cevapları dinleyin. Başkalarının bakış açılarını dinleyin. Onlara sadece sormak uğruna sorular sormayın ve verilen tavsiyelere dikkat edin.

14Düşüncelerinizi derleyin.

Günlük kaydı tutmak hem yaşamda hem de işte en iyi alışkanlıklardandır. Düşüncelerinizi her gün 15 dakika süreyle günlüğe yazarak, bilinçaltınızın zihnine bırakabilirsiniz. Bu işin en iyi kısmı ise bundan bir iki yıl sonra geriye bakabilir ve belirli bir günde ne düşündüğünüzü ya da hissettiğinizi görebilirsiniz.
Günlük kaydı tutmak arzularınızı iş dünyasında düşünmenize ve bunları süslemenize yardımcı olabilir. Ne elde etmek istiyorsun? Niçin başarmak istiyorsun? Sizi geride tutan şey nedir ve kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

15Pozitiviteye odaklanın.

İş dünyasında olumlu olmak önemlidir. Meselenin aslı, odaklanacağımız her şeyin doğru yola girmesi. Bununla birlikte, iş dünyasında olumsuzluğa odaklanmak çok kolaydır. Mali sorunlar, satış eksikliği, reklam bütçesinin olmaması, iyi çalışanlar olmaması veya bu konuyla ilgili başka şeyler konusunda endişelenmek kolaydır. Ancak olumsuzluğa odaklanmak, daha fazla olumsuzluğa neden olacaktır. Zihin odaklandığı yöne doğru hareket eder. Durum ne olursa olsun, gümüş bir astar bulmak zorundasınız. Başarısız olsanız veya başarısız hissetseniz bile, ısrarcı kalmanız gerekir. Böylece eninde sonunda başarılı olursunuz. Ancak olumlu kalmak şartıyla.

16Başkalarına yardım edin.

Sık sık işlerimize dalarız böylece ihtiyaçları olan diğer kişilere katkıda bulunmayı unuturuz. Dışarıda yiyecek, barınak ya da giyim gibi temel ihtiyaçtan yoksun çok fazla insan var, çevremizdeki insanlara yardım etmek için bir şeyler yapmamız önemlidir. İhtiyacınız olana zaman ayırmak, anında işletme başarısı ile eşit değildir. Başkalarının yaşamlarına değer katmak kendimizi daha iyi bir insan gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

17Bütçeyi takip edin.

İşletmelerde bir bütçeyi izlemek önemlidir. Gerçek şu ki, ayrıntılara dikkat etmediğimizde harcamalar kontrolümüz dışında kalabilir. Küçük şeyleri terletmediğimiz zaman, küçük şeyler bizi terletir. Benjamin Franklin bir keresinde “Küçük bir sızıntı büyük bir gemiyi batırabilir.” demiştir. İşletmeniz için sürekli bütçeyi takip edin. Çizgide kalın ve dürtülerinizi kontrol edin. Reklamcılık, satış, personel ve vergi gibi şeyleri yapmak için yeterli nakit akış oranına sahip olduğunuzdan emin olun. Bu işleriniz için inanılmaz derecede önemli bir alışkanlıktır.

18Bir akıl hocası ile görüşün.

İş dünyasında, bir akıl hocasına ihtiyacınız olabilir. Peşinde olduğunuz başarıyı yönlendiren birini bulmanız gerekir. Günlük olarak akıl hocanız ile görüşmeniz gerekir. Her gün mümkünse, kısa bir konuşma yapmanız ve mentorunuza yaşadığınız zorlukları ve nasıl hissettiğinizi söylemeniz gerekir. Bir iş danışmanı, ticaret ve iş dünyasındaki başarı için hayal edebileceğinizin ötesinde çok değerli bilgiler sunabilir.

19Başarıyı taklit edin.

Güçlü bir şirket olmak için başarılı olan şirketlerin stratejilerini takip edin. Alışkanlık olarak yapacağınız bu davranış size ve işletmenize bir çok fayda sağlayabilir. Şirketlerin özellikle kriz zamanlarında ki davranışlarını araştırın ve nasıl başarılı olduklarına odaklanın. Başarıyı taklit etmek kötü bir şey değildir. Farklı sektörlerde bile olsa başarılı stratejiler sizinde işinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

20Harekete geçin.

Açıkçası, başarı ancak harekete geçtiğinizde ortaya çıkabilir. Ama sadece küçük bir eylem değil büyük miktarda eylemler yapmanız gerekir. Ancak gerçek şu ki çoğu insan harekete geçmiyor ve erteliyorlar. Açıkçası bunun bir kısmı, hedeflerinize ne kadar çok istediğinizle ilgilidir. Her gün 15 dakika nasıl daha aktif olabilirim diye düşünmeye vakit ayırın. İster küçük bir iş modeli işletin isterseniz büyük bir iş modeli farketmez harekete geçmediğiniz sürece ve yeni şeyleri denemedikçe başarı oranınız azalmaya devam edecektir.

21Sevdiğiniz bir şey yapın.

Her gün sevdiğiniz bir şey yapın. Boya yapmak, sahilde yürümek, bisiklet sürmek veya ava çıkmak gibi farklı etkinlikler yapmaya çalışın. Unutmayın genellikle hedeflerimiz tarafından tüketilir ve kendimize odaklanmayı unuturuz. İş dünyasındaki başarı, yalnızca iş, çalışma ve işler ile ilgili değildir; aynı zamanda kişisel sağlığınız ve refahınız ile ilgilidir. Gerçekten sevmeyi düşündüğünüz bir şey yapmaya odaklanın ve arada bir mola verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here