Girişimcilerin Kendine Söz Vermesi Gerekenler

Başarılı olmak istiyorsanız bu sözleri kendi kendinize verin ve sakın unutmayın.

soz-verin

Başarılı bir girişime sahip olmanın anahtarı kendi beyninizde bitiyor. Girişimci mental olarak hazır olduğunda, başarı yolunda da ilk adımını atmış sayılır. Bu yolda kendi kendinize vermeniz ve sadık kalmanız gereken sözler;

1- Hatalarımdan ders çıkaracağıma söz veriyorum.

Başarılı girişimcilerin en büyük avantajlarından biri tecrübedir. Başarılı ya da başarısız her girişim yanında büyük bir hediyeyle gelir. Sorun bu hediyeyi kabul etmekte bitiyor. Yaşadığınız olumlu ve olumsuz her olayı değerlendirmeli, özellikle hatalarınızdan çıkaracağınız dersleri kesinlikle unutmamalısınız.

2- Gerektiğinde değişimden kaçmayacağıma söz veriyorum.

Herkes belirli bir standardı yakalayıp her şey o standart çerçevesinde devam ederken başarılı olmak ister. Ancak gelişimi git gide hızlanan dünyada çoğu zaman değişim gerekmektedir. Değişim bir çok insanı ürkütmektedir. Bu çekingenliğin sonu da başarılı olabilecek bir projenin çöpe gitmesi olacaktır. Değişimi kabullenmekten korkmayın. Tabi ki değişimi sağlamak için de yoğun bir çaba sarfetmeniz gerekecektir.

3- Elimden geldiğince teslim tarihini kaçırmayacağım.

Bir müşterinizle anlaştınız ve bir projenin yapımı konusunda karar aldınız. Projeyi bitiremediğiniz taktirde, teslim tarihinden itibaren geçen her gün cebinizden para çıkarken kademeli olarak itibarınız da aşağıya doğru yol alıyor demektir. Teslim tarihlerinize dikkat edin ve işlerinizi ertelemeyin.

4- Her gün yeni bir şey öğreneceğime söz veriyorum.

Günümüz bilgi çağıdır. Bilginin önemi çok büyüktür. Ayrıca günümüzde bilgiye ulaşmak ta bir o kadar kolaydır. Her gün, hoşunuza giden bir yöntem seçip (kitap okumak, belirli internet sitelerini düzenli takip etmek, forumları incelemek vs.) yeni bir şeyler öğrenmek için kendinize zaman ayırın.

5- Takım oyuncusu olacağıma söz veriyorum.

Lao Tzu, “En iyi lider, insanlar tarafından farkedilmez.” demiştir. Bu sözü direkt olarak alırsanız, nasıl olur bir lider kendini nasıl göstermez diyebilirsiniz. Ancak sözün altında yatan anlam, bir liderin, takipçileri kadar çalışıp emek harcamasından ve takımın bir parçası olduğunu hissettirmesinden bahsetmektedir. Lider sıfatı ile tüm işleri çalışanlarınıza ya takipçilerinize yaptırmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Başarı emek ve çalışmak ister.

6- İnsanları dinleyeceğime söz veriyorum.

Hiç beklemediğiniz insanlardan hiç beklemediğiniz sözler ya da fikirler duyabilirsiniz. Ancak bu insanları dinliyor gibi yapıp kendi düşünceleriniz arasında dolanıyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırabiliyor olabilirsiniz. Her insanın olaylara farklı açılardan bakabildiğini ve sizin göremediğiniz şeyleri onların görebileceğini unutmayın ve onları dinleyin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here