Girişimcilik yeni bir meslek olarak algılanıyor

Girişimcilik yeni bir meslek olarak algılanıyor

Türkiye’de özel-kamu işbirliğiyle girişimci sayısı her geçen gün artıyor. İletişim Stratejileri ve Girişimcilik uzmanı Remzi Durmuş, özellikle Anadolu’da girişimciliğin yeni bir meslek olarak algılandığını söylüyor

Sanayi Bakanlığı, STK’lar, TÜBİTAK, melek yatırımcılar gibi özel kamu işbirliğiyle yürütülen destekleme programlarıyla Türkiye’deki girişimci sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda Dünya Girişimcilik Platformu (Global Entrepreneurship Monitor – GEM) tarafından yayınlanan 2012 Küresel Girişimcilik Raporu da bunu destekliyor. Raporda Türkiye’de 2006’da 2.2 olan potansiyel girişimci oranının 2012’de 7.25’e yükseldiği görülüyor. Anadolu’da yerel yönetimler, kent konseyleri ve odalar işbirliğinde konferans, seminer ile çeşitli eğitim programları düzenleyen İletişim Stratejileri ve Girişimcilik Uzmanı Remzi Durmuş, girişimciliğin gençler tarafından yeni bir meslek olarak algılandığını söylüyor. Durmuş, “Eskiden Anadolu’da asgari ücretle çalışmaya hazır bir nesil vardı. Son dönemde, ‘Nasıl girişimci olunur? Neler yapılmalı? Yeni iş modelleri ve trendler neler?’ gibi sorular soruluyor” diyor. Türkiye’de girişimcilik algısının değiştiğini dile getiren Durmuş, kamu desteğinin bu süreçleri hızlandırdığını vurguluyor.

EĞİTİM TEMELDEN VERİLMELİ
Durmuş girişimcilik kültürünün daha da geliştirilmesi için ilköğretim seviyesinden itibaren uygulamalı proje yönetimi eğitimlerinin verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Durmuş, “Girişimcilik alanında kamu tarafından çok ciddi adımlar atılıyor. Fakat eğitim sistemi aynı yönde ilerlemiyor. Gençler girişimciliği daha çok üniversitelerde keşfediyor. Öğrencinin proje odaklı düşünmesinin önündeki engeller kaldırılmalı. İlköğretimden itibaren girişimcilik kulüplerinin kurulması öğrencide farkındalık yaratılması açısından önemli” şeklinde konuşuyor.

5 YILDA 600 MELEK YATIRIMCI
Türkiye’de girişimcilik vizyonunun değiştiğini belirten Durmuş sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’de Melek yatırımcı sertifikasına sahip olan 50-55 kişi var. Bu rakamın 5 yıl sonra 600’e çıkması bekleniyor. Araştırmalar Türkiye’de girişimcilik alanında 5-6 yıla kadar bugünden 10 kat daha fazla yol kat edeceğini gösteriyor.”

Betül ALAKENT – Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here