Ana Sayfa Girişimcilik Satış ve Pazarlama

Satış ve Pazarlama

Pazarlama ve Satış Kavramları Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Pazarlama ve Satış
Alice Mollon / Getty Images

Ticari işletmelerin temel amaçları ürettikleri ürünler ya da verdikleri hizmetler üzerinden maddi kazanç elde etmektir. Şirketleri temel hedeflerine ulaştıran yol ise pazarlamanın ta kendisidir. Ürünlerin ya da hizmetlerin üretiminden planlanmasına, dağıtımından son tüketici ile buluşturulmasına kadar izlenen stratejilerin tamamı pazarlama olarak tanımlanabilir.

Pazar oluşturma ve pazara yönelme faaliyetlerinin tamamını kapsayan pazarlama çalışmaları, satışın yapılmasını mümkün kılan faaliyetlerle birlikte değer kazanan; bu nedenle satış sürecinden ayrılamayan bir olgu olarak ön plana çıkar.

Toplumumuzda maalesef pazarlama ve satış kavramları birbiriyle karıştırılıyor ve pazarlama süreçleri es geçilerek olası zaferler engelleniyor. Bu nedenle bu yazımızda pazarlama hakkında merak edilen ve aynı zamanda bilinmesi gereken önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Pazarlama Nedir? Marketing Nedir?

Marketing yani Türkçesiyle pazarlama; bir şirketin ürün ya da servislerinin satılabilmesi için uyguladığı Pazar araştırması ve reklam gibi faaliyetlerin tamamını kapsayan bir strateji olarak tanımlanabilir.Pazarlama, müşterilerin firmaya gelir getirecek ürün ya da hizmetlerle ilgilenmesi adına gerçekleştirilen tüm eylemlerdir. Bu nedenle Pazar araştırması, Pazar analizi, hedef kitlenin beklentileri ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinme süreci pazarlamanın mihenk taşları arasında konumlanır.

Hazır yeri gelmişken, yazılarımızda da çok kullandığımız Pazar terimini ele almak istiyoruz. Pazar nedir derseniz; şu şekilde bilgi verebiliriz. Pazar; işletmelerin ürünlerini ya da hizmetlerini sundukları yerdir. Pazar bir sokak da olabilir, mahalle de, il de, bölge de kocaman bir ülke de… Hatta büyük şirketler için Pazar tüm dünya da olabilir. Bu noktada da pazarlama çalışmalarının Pazar endeksli yapılması gerektiği gerçeği bir kere daha karşımıza çıkar. Çünkü pazarlama, aslen pazardaki tüketicilerin davranışlarının yönlendirmesini amaçlar.Pazarlama Sürecinin Temel Aşamaları Nelerdir?

Pazarlama sürecinin temel aşamaları farklı kaynaklarda birkaç ek adımla açıklanabilir ancak biz bu yazımızda en temel 4 aşamayı sizlerle paylaşacağız.

Araştırma: Pazarda neler olup bitiyor, ürün ya da hizmetler için en iyi hedef kitle hangisi, hedef kitleye nasıl erişim sağlanabilir, pazardaki rekabet düzeyi ne durumda… Tüm bu soruların yanıtlarının araştırma safhasında verilmesi pazarlama stratejilerinin temelinin sağlam atılmasını sağlar. Pazarın, müşterilerin ve rakiplerin analiz edilmesi ile başlayan pazarlama süreci elde edilen verilerin işlenmesi ve stratejilerin belirlenmesi ile devam eder.

Strateji Oluşturma: Pazarlama sürecinin araştırma aşamasında elde edilen tüm veriler strateji oluşturma aşamasında masaya yatırılır. Bu veriler doğrultusunda şirketleri başarıya götürecek pazarlama stratejilerinin oluşturulması amaçlanır. Pazara nasıl girileceğinden, kampanyaların içeriklerine; hedeflere ulaşmak için gerekli şartlardan pazarlama kanallarının belirlenmesine kadar tüm önemli kararlar strateji oluşturma aşamasında alınır.Hayata Geçirme: Pazarlama sürecinin en heyecanlı aşamalarından biri de araştırma aşamasında elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen stratejilerin hayata geçirilmesidir. Ürün ya da hizmetlerin fiyatları belirlenmiş ve tüketicilerin tepkileri artık ölçümlenmeye hazır hale gelmiştir. Bu süreçte markalar tüm güçleri ile pazarda yer edinme savaşı verirler. Çabalarının sonuçlarını değerlendirdikleri son aşamaya geçtiklerinde üçüncü aşamanın başarısını ölçebilirler.

Ölçümleme: İlerlemeden önce hayata geçirilen kampanyaların ya da pazarlama stratejilerinin başarısının değerlendirildiği aşama ölçümleme aşamasıdır. Ölçümleme sırasında hedeflere varılıp varılmadığı analiz edilir, geri bildirimler değerlendirilir ve elde edilen sonuçlar başarısız kabul ediliyorsa pazarlama süreci yeniden şekillendirilebilir.

Küçük İşletmeler için Pazarlamanın Temelleri

Küçük işletmeler ve işletme sahipleri için pazarlama kavramının temelleri

İşletmenizi Pazarlarken Youtube’u Nasıl Kullanmalısınız?

2005 yılında faaliyete geçtiğinden bu yana giderek artan kullanıcı sayısı ve etki mekanizması ile dünya devleri arasına giren Youtube, işini pazarlamak isteyenlerin mutlaka varlık göstermesi gereken platformlar arasında yer alıyor.

İşinizi Instagram Üzerinden Nasıl Pazarlarsınız?

Sosyal medyada varlık gösterebilmek için ünlü bir blogger, çok para kazanan bir fenomen, sanatçı ya da köklü bir şirket sahibi olmanız gerekmez. İşletmenizin tanıtımını yapabileceğiniz sosyal medya platformları sayesinde kazancınızı arttırabilir, müşteri sadakati sağlayabilir, marka bilinirliğinizi arttırıp marka değerinizi yükseltebilirsiniz. Bu yazımızda işini instagram üzerinden pazarlamak isteyenlere en temel kuralları hatırlatacağız.

Markanızı Elden Ele Gezdirecek Etkili Bir Broşür İçin Tavsiyeler

Broşürlerin modasının geçtiği yanılgısına düşmeyin! Küçük işletmeler için önemini koruyan bu pazarlama yönteminden maksimum verim elde etmek için yazımızdaki taktikleri uygulayın!

Dijital Pazarlama Terimleri – En Popüler 20 Dijital Pazarlama Terimi

Hedef kitlenize yönelik içerik üretebilir, dikkat çeken dijital reklam kampanyalar düzenleyebilir. Karşınıza çıkan terimlere sonuç odaklı ilerliyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pazarlama yöntemlerinin özü aynı kalsa da dijital pazarlama ile firmaların etki alanları hiç olmadığı kadar çok genişlemiştir. İnternet olan her yerde.

Mükemmel Müşteri Hizmetleri İçin Neler Yapılmalı?

Mükemmel müşteri hizmeti deneyimi yaşatmak istiyorsanız ilk olarak satışını yaptığınız ürünleri ve/veya hizmetleri tanımalı, tüm özelliklerini bilmelisiniz.

Daha Profesyonel Görünmek İçin 7 Öneri

Kendi işiniz varsa ya da iş yerinde profesyonel olmak amacı taşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Küçük İşletmeler İçin Reklam Önerileri

Bu yazımızda müşteri kitlesini genişletmek için reklam yapmak zorunda olan küçük işletmeler için reklam stratejilerine odaklanacağız.

Küçük İşletmeler İçin Pazarlama Stratejileri

Küçük işletme sahipleri için pazarlama stratejileri

Reklamcılar Tarafından Söylenen En Büyük 10 Yalan

Reklamcılık sektöründe bu güne kadar söylenmiş yalanlardan 10 tanesini derledik.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama hakkındaki soru işaretlerini yanıtlayarak mobil pazarlamanın önemini sunabilmek için bu yazımızda en önemli kavramları ele aldık. “Mobil nedir?”, “Pazarlama nedir?”, “Mobil pazarlama ne demek?” gibi soruların yanıtları sizleri bekliyor.

X Kuşağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda x kuşağı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. X kuşağı çalışanlar ve x kuşağı müşteriler ile ilgili önemli veriler elde ederek, hem günlük hayatınızı hem de iş hayatınızı daha anlaşılabilir hale getirebilirsiniz

CRM Nedir? CRM Ne İşe Yarar?

CRM yani “Customer Relationship Management” Türkçesiyle Müşteri İlişkileri Yönetimi; müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışını yansıtmak, müşterilerinin sadakatini artırırken cirosunu yükseltmek isteyen firmaların...

Hedef Kitle Kavramı

Bir firmanın ürünlerini satabileceği; ürünlerine ya da hizmetlerine ilgi duyması muhtemel müşteriler “hedef kitle” olarak adlandırılır.